راهنمای انتخاب و خرید هلو رسیده 

برای خرید یک هلوی شیرین باید به بافت، رنگ و بوی میوه توجه کنید.

 

چگونه هلو شیرین و رسیده انتخاب و خریداری کنیم؟

چگونه می توان یک هلوی آبدار و شیرین با طعمی عالی را انتخاب و خریداری کرد؟ این سوالی است که احتمالا در میوه فروشی به ذهنتان خطور خواهد کرد. به این خاطر که اغلب میوه هایی که عرضه می شوند با اینکه ظاهر زیبایی دارند اما مزه ندارند و نمی توان از عطر و بویشان لذت برد.

 

برای خرید یک هلوی شیرین شما باید به بافت، رنگ و بوی میوه توجه داشته باشید.

 

انتخاب یک هلوی شیرین و آبدار فقط ۵ ثانیه زمان نیاز دارد. برای آگاهی از بهترین روش خرید هلو در ادامه با ما همراه باشید.

 

رنگ

تیره ترین بخش هلو نشان دهنده رسیده بودن آن نیست، بلکه از روی نقاط روشن می توانید تشخیص دهید که میوه کال است یا رسیده.

 

با اینکه ده ها مدل هلو در جهان وجود دارد اما نمونه رایج آن که در همه میوه فروشی ها عرضه می شود قرمز و سفید است. در وهله اول برای انتخاب یک هلوی شیرین باید به رنگ آن توجه داشته باشید.

 

برای هلوهای زرد یا سفید، نوارهای زیر نقاط تیره میوه باید کاملا زرد یا سفید (کرم رنگ) باشد. اگر این خطوط سبز باشند یعنی میوه به طور کامل نرسیده است و نباید آن را انتخاب کنید. اگر رنگ آن درست بود، سراغ مرحله بعدی بروید.

 

برای هلوهای زرد یا سفید، نوارهای زیر نقاط تیره باید کاملا زرد یا سفید باشد

 

بافت

هلو را خیلی نرم فشار دهید. اگر خیلی سفت است یعنی نرسیده و آماده مصرف نیست. البته توجه داشته باشید که هلو پس از چیدن هم می‌رسد، پس اگر در نظر دارید که میوه را چندین روز پس از خرید میل کنید، اشکالی ندارد که نمونه‌های سفت را انتخاب کنید.

 

اگر هلو تقریبا نرم و مثل توپ تنیس باشد یعنی رسیده و باید در عرض یک یا دو روز مصرف کرد. اما اگر خیلی نرم باشد یعنی کاملا رسیده و تقریبا له شده و فقط برای پختن مربا مناسب خواهد بود.

 

هلو را کف دست بگذارید و خیلی آهسته فشار دهید تا ببینید چقدر سفت است

 

بو

بوی هلوی رسیده، شیرین و خوشایند است.

آخرین موردی که هنگام خرید هلو باید به آن توجه کنید، عطر میوه است. بوی خوب هلو پس از چیدن هم در اتاق پخش می‌شود. اگر هلویی که انتخاب کرده‌اید عطر شیرین و خوشایندی ندارد آن را انتخاب نکید زیرا بی‌مزه خواهد بود.

 

فرق بین هلو، شلیل و زردآلو چیست؟

هلو، شلیل و زردآلو در ظاهر تقریبا شبیه هم هستند اما با یکدیگر تفاوت های بارزی دارند. هر سه میوه از خانواده «پرونوس» ها هستند. پرونوس نوعی درخت است که شامل درخت های آلو، گیلاس، هلو، زردآلو و بادام می شود.

 

پرونوس بر اساس پوسته سختی که اطراف هسته را پوشانده و درون میوه جای دارد دسته‌بندی می‌شود. این هسته به سنگ تشبیه می شود و هر سه میوه یاد شده به عنوان میوه های سنگی شناخته می شوند.

 

هلو شلیل ژنتیکی شبیه هم هستند اما زردآلو کاملا با این دو متفاوت است

 

هلو

هلو پوست پرزدار دارد. اغلب مردم این پوست را پیش از خوردن میوه می گیرند اما این پرزها خوردنی هستند و مشکلی برای فرد ایجاد نخواهند کرد. هلو وقتی رسیده باشد کاملا آبدار و شیرین است. از این میوه در انواع غذاها، سالادها، انواع مختلف سالسا، اسموتی و مربا استفاده می شود.

 

پوست هلو پرزدار است

 

شلیل

شلیل و هلو به لحاظ ژنتیکی بسیار شبیه هم هستند. تنها تفاوت بارز آنها پرزهای روی هلوست که روی پوست شلیل وجود ندارد و تفاوت این دو را مشخص می‌کند. طعم و مزه هلو و شلیل بسیار شبیه هم است.

 

از شلیل هم در پخت غذا، شیرینی، تهیه مربا، سس، سالاد، سالسا، ژله و اسموتی استفاده می شود.

 

پوست شلیل کاملا صاف و صیقلی است

 

زردآلو

شاید بتوان گفت که زردآلو میوه کوچک‌شده‌ی هلو است. زردآلو هم روی پوست خود پرز ریز دارد. اما به لحاظ ژنتیکی با هلو و شلیل بسیار متفاوت است. زردآلوها بسیار شیرین تر از هلو هستند اما به اندازه آن آبدار نیستند.

 

از زردآلو در پخت شیرینی، غذا و تهیه سس، سالسا، اسموتی، مربا و سالاد استفاده می شود.

 

رنگ زرد و قرمز زردآلوهای درشت آنها را شبیه هلو کرده است

 

منبع : rooziato.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------