جاروبرقی رباتیک چیست و چطور کار می کند؟جاروبرقی رباتیک چیست, جاروبرقی رباتیک, جاروبرقی رباتیک چگونه کار می کند

جاروبرقی رباتیک

 

جاروبرقی رباتیک چیست؟

قبلا تمیز کردن و نظافت منزل یکی از دشوارترین قسمت های خانه‌داری به حساب می آمد. با گذشت زمان و گسترش تکنولوژی، جاروبرقی‌های خیلی خوبی با راحت ترین عملکرد طراحی شده و کم کم در خیلی از خانه‌ها جای جاروهای سنتی را گرفت. ولی هنوز گسترش تکنولوژی ادامه پیدا نمود، تا جایی که اکنون شاهد جارو رباتیک هوشمندی هستیم که خودشان کارهای نظافت، تی کشی و گردگیری منزل را انجام می‌دهند.

جاروبرقی رباتی چطور کار می کند؟

جاروبرقی رباتیک با فشار دادن یک دکمه به صورت خودکار کف خانه شما را تمیز می کند و بعد از تمیز کردن به سوی شارژر خود بر می گردد. این جاروبرقی که یکی از لوازم خانگی جدید محسوب می شود، می تواند با ظاهر جذابش همیشه در دید باشد. ربات جاروبرقی هیچ صدایی ندارد.

 

بعضی از جاروبرقی‌های روباتیک باید به صورت دستی تخلیه شوند، بعضی دیگر به صورت خودکار محتویات محفظه گرد و غبار خود را به داخل یک سطل گرد و غبار بزرگتر در یک ایستگاه منتقل می کند، پس می‌تواند چندین بار خانه شما را جارو کند و احتیاجی به تمیز کاری نیز نداشته باشد.

 

جاروبرقی رباتیک چیست, جاروبرقی رباتیک,مزیت های جارو برقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک چیست

 

اکثر جاروبرقی‌های روباتی دایره‌ای هستند، پس برای اطمینان از تمیز شدن گرد و غبار و زباله‌هایی که روی تخته‌های قرنیز نشسته و لبه‌های اتاق هم جمع‌شده، تعدادی برس کوچک‌تر وجود دارد که از محیط جاروبرقی امتداد پیدا می کند.

 

لیزرهای مادون قرمز به وسیله جاروبرقی‌های روباتیک گران‌تر برای ارزیابی اندازه و شکل اتاق استفاده می‌شود، در حالی که مدل‌های ارزان‌تر به نوارهای مرزی فیزیکی بسنده می‌کنند که باید روی زمین بگذارید تا مطمئن شوید که روبات‌ها تنها در یک منطقه خاص تمیز می‌کنند. با استفاده از هر دو روش، جاروبرقی رباتی اغلب در یک الگوی منطقی در اطراف اتاق حرکت می‌کند تا مطمئن شوند که هر اینچ از فرش یا کف سخت تمیز می‌شود.

 

جاروبرقی رباتیک چیست, جاروبرقی رباتیک,معایب جارو برقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک چگونه کار می کند

 

این حسگرها همین طور هنگامی که ربات جاروبرقی میان اتاق‌هایی با کف‌پوش‌های گوناگون حرکت می‌کند، به طور مثال فرش یا کف‌های سخت، استفاده می‌شود تا میان این دو گیر نکند. چنانچه می‌خواهید اطمینان پیدا کنید که کارها مطابق برنامه انجام می‌شوند یا می‌توانید از یک برنامه (یا حتی کنترل از راه دور) برای آغاز مراحل تمیز کردن استفاده کنید، می‌توانید زمان‌بندی‌ها را برای هنگامی که تمیز کردن باید انجام شود، تنظیم کنید.

 

همه جاروبرقی‌های رباتی هنگامی که احتیاج به شارژ دوباره داشته باشند به شما هشدار می‌دهند، هر چند بعضی از جاروبرقی‌ها به صورت خودکار به محل اتصال خود برمی‌گردند تا در هنگام این اتفاق خود را شارژ کنند. شارژ دوباره ربات جاروبرقی هم می‌تواند بین پنج تا هفت ساعت طول بکشد.

 

جاروبرقی رباتیک چیست, جاروبرقی رباتیک,جاروبرقی رباتی چطور کار می کند

معایب جارو برقی رباتیک

 

معایب جارو برقی رباتیک

- اکثر این جاروها بی سر و صدا هستند. ولی بعضی از آنها سر و صدای بسیاری دارند. اگر قرار است زمانی کار کنند که کسی در خانه نیست، مشکلی نیست. ولی چنانچه حیوان خانگی دارید بیشتر دقت کنید. سروصدای آن ها می تواند حیوانات خانگی را بترساند.

 

- حسگر ها برای کارایی درست و بهتر این وسایل طراحی شده اند. به طور مثال برای این که مسیر را پیدا کنند، ارتفاع را تشخیص بدهند و از پله نیافتند یا این که جایی را از قلم نیاندازند. ولی بعضی وقت ها می توانند سبب دردسر نیز بشوند. مثلا شاید قسمتی از فرشی که استفاده می کنید سیاه باشد، نمونه هایی هستند که امکان دارد رنگ سیاه را از ارتفاع تشخیص ندهند. بنابراین در آن نقطه توقف می کنند.

 

- چنانچه خانه سطح همواری داشته باشد، چیزی جلودار آن ها نیست. امکان دارد جارو را میان سرویس بهداشتی پیدا کنید. البته برای برخی از مدل ها قابلیتی به اسم دیوار مجازی در نظر گرفته شده. یعنی اطلاعاتی به دستگاه می دهید که آن قسمت را دیوار در نظر بگیرد و از آن عبور نکند. ولی چنانچه جاروی رباتیک شما این امکان را نداشته باشد بهتر است حواستان به آن باشد.

 

جاروبرقی رباتیک چیست, جاروبرقی رباتیک,معایب جارو برقی هوشمند

معایب جارو برقی هوشمند

 

- قیمت گران تر ، قدرت مکش پایین ، احتمال گیر کردن در بین وسایل های خانه و از همه و همه مهمتر این محصولات قدرت پاکسازی فرش و موکت را ندارند و برای فضای پارکتی و سرامیکی مناسب هستند.

 

- جاروبرقی های رباتی اغلب در تمیز کردن گوشه ها خوب کار نمی‌کنند. بعضی از سازندگان جارو رباتیک آنها را مربعی شکل می کنند تا در نظافت گوشه ها کارکرد بهتری داشته باشند. با این حال آنها هم نقاط ضعفی دارند.

 

- جاروبرقی های رباتی هم امکان دارد وسایلی مثل بند کفش، سیم و غیره را ببلعند و در غلتک های خود گیر کنند.

 

- محفظه زباله جاروبرقی ربات خیلی کوچکتر از محفظه جاروبرقی های معمولی است.

 

- ازجاروی رباتیک نمی توان برای تمیز کردن سطوحی مثل پله ها استفاده کرد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------