نکاتی برای تمیز کردن آشپزخانه 

تمیز کردن سبد لباس های کثیف به اندازه تمیز کردن خود لباس ها اهمیت دارد

 

کم کم به عید نوروز نزدیک می شویم و بسیاری از خانم ها شروع به خانه تکانی کرده اند. تمیز کردن آشپزخانه هنگام خانه تکانی عید یکی از سخت ترین کارهای ممکن است که از نظر بهداشت باید کاملا اصولی انجام شود. خانم ها تقریبا یک بار در ماه این کار را انجام می دهند اما قسمت هایی از آشپزخانه هستند که همیشه از نظر آن ها پنهان می مانند. این قسمت ها کدامند؟

 

همیشه قسمت هایی در آشپزخانه وجود دارند که تمیز کردن آن ها را فراموش می کنیم. تمام وسایل شوینده خود را جمع آوری کنید تا با یکدیگر به تمیز کردن این قسمت های پنهان بپردازیم :

 

۱- مخزن قهوه ساز

 شما هر روز  صبح قهوه میل می کنید و پس از آن شروع به شستن فنجان ها می کنید. اما آیا تا به حال مخزن قهوه خود را تمیز کرده اید؟ بر اساس تحقیقات انجام شده مخزن قهوه دارای میکروب بیشتری نسبت به دستشویی است! بله درست متوجه شده اید. شما می توانید مخزن قهوه خود را با سرکه سفید به راحتی تمیز کنید و از  شر میکروب ها رها شوید.

 

۲- سبد لباس های کثیف

تمیز کردن سبد لباس های کثیف به اندازه تمیز کردن خود لباس ها اهمیت دارد. شما می توانید هفته ای یک بار سبد لباس های کثیف خود را بشویید. اما دقت کنید که پارچه سبد لباس های شما قابلیت شستشو داشته باشد. و حتما اجازه دهید که سبد لباس های شما پس از شستشو کاملا خشک شود.

 

۳- کنسروهای خوراکی

حتما قبل از قرار دادن کنسروهای خوراکی در یخچال آن ها را با آب و صابون بشویید. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی ظرف کنسروها مقداری زیادی باکتری خطرناک وجود دارد که برای جوانان و میانسالان بسیار خطرناک است.

 

۴- سطل زباله

حتما سطل زباله خود را بشویید. مخصوصا به شستن داخل آن اهمیت دهید. زیرا قرار دادن زباله های بد بو درون آن سبب ایجاد بوی بد می گردد و باعث جذب میکروب می شود. شما می توانید سطل زباله خود را با جوش شیرین و آب گرم بشویید.

 

۵- داخل ماشین ظرفشویی

مواد غذایی، روغن و چیزهای دیگر می تواند در ماشین ظرفشویی گیر کند. شاید عجیب به نظر آید اما درست است. مواد غذایی باقیمانده در ماشین ظرفشویی سبب ایجاد میکروب و بوی بد می شود. قبل از تمیز کردن ماشین ظرفشویی فیلتر های آن را خارج کنید.شما می توانید ماشین ظرفشویی خود را با جوش شیرین، سرکه سفید و آب گرم تمیز کنید.

 

۶- واشرهای مخلوط کن

به لاستیک های کوچک زیر مخلوط کن واشر می گویند. بر اساس تحقیقات انجام شده مواد باقیمانده بر روی این واشرها سبب بیماری شما می گردد. بعد از هر بار استفاده از مخلوط کن آن ها را با صابون و آب گرم بشویید.

 

۷- سبد سینک

شما می توانید سبد سینک ظرفشویی خود را با آب و سرکه بشویید و بدین ترتیب باعث تمیز شدن و از بین رفتن میکروب های آن شوید.

 

۸- تمیز کردن یخچال

شما باید یخچال خود را هر ۶ ماه یک بار تمیز کنید. زیرا این کار علاوه بر تمیز شدن سبب کار آیی بهتر یخچال شما می گردد و باعث طول عمر آن می شود.

 

۹- پریز و کلیدهای آشپزخانه

تمام وسایل موجود در آشپزخانه مانند ماکروفر، مخلوط کن و… دارای کلید هایی هستند. شما در هر روز دست های آلوده خود را به آن ها می زنید. دکمه های فر در بین کثیف ترین وسایل آشپزخانه دارای رتبه نهم است. به طور مرتب آن ها را با سرکه سفید تمیز کنید تا از شر میکروب ها رها شوید.

 

۱۰- کابینت ها و روی یخچال

تمیز کردن کابینت ها و روی یخچال بسیار مهم است زیرا با مرور زمان بر روی آن ها گرد و غبار می نشیند و این گردو غبار ممکن است به داخل غذاهای شما ریخته شود. ماهی یک بار داخل تمام کابینت ها و روی یخچال خود را تمیز کنید شما می توانید از سرکه سفید و یک دستمال نم دار برای این کار استفاده کنید و پس از خشک شدن کامل آن ها ظرف ها درون آن ها قرار دهید.

 

منبع : varune.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------