بهترین روش‌ها برای تمیز کردن کفپوش بتنینکات تمیز کردن کفپوش بتنی

نکات تمیز کردن کفپوش بتنی

 

چگونه کفپوش بتنی را بهترین شکل خود تمیز کنیم؟

تمیز کردن کفپوش بتنی یکی از اصول مهم در حفظ نظافت و بهداشت محیط‌های داخلی و خارجی است. در این مقاله از بیتوته به روش‌ها و تکنیک‌های مختلف برای تمیز کردن و مراقبت از کفپوش بتنی پرداخته شده است.

در حالی که بتن زمانی به پاسیوها، پیاده روها، راهروها، زیرزمین ها و گاراژها منتقل می شد، این مصالح ساختمانی به یک گزینه پیچیده برای کف و میز تبدیل شده است. بتن به عنوان یک سطح فوق العاده بادوام ارزشمند است. با این حال، هنوز هم هر از گاهی از گرد و غبار، زباله ها و حتی نشت های چسبنده کثیف می شود. بتن بدون آب بندی، به ویژه، در طول سال ها زمانی که زنگ یا کپک به سطح آن نفوذ می کند، می تواند سریعتر تجزیه شود. خوشبختانه مراقبت از کف بتنی با تمیز کردن منظم بسیار آسان است.

 

اگر یک کف بتنی تازه روکش شده دارید، مراقبت مناسب در طول زمان برای حفظ کف ضروری است. چه در حال تمیز کردن بتن تمام شده در داخل خانه خود باشید، چه در حال تازه کردن بتن آب بندی نشده در پاسیو یا از بین بردن لکه های موجود در گاراژ خود، یک راه حل ساده برای اینکه بتن کاملاً جدید به نظر برسد وجود دارد.

 

در اینجا نحوه تمیز کردن انواع کف بتنی را در چند مرحله سریع یاد بگیرید.

  

چند وقت یکبار کف های بتنی را تمیز کنیم

کف‌های بتنی داخلی (درزبندی، صیقلی، لکه‌دار یا رنگ‌شده) را تقریباً هر دو هفته یک‌بار یا در صورت نیاز زمانی که کثیفی و کثیفی شروع به جمع شدن کرد، تمیز کنید. در گاراژ و پاسیو یا مسیرهای پیاده روی، برای تمیز کردن عمیق بتن آب بندی نشده حدود یک بار در سال برنامه ریزی کنید و در صورت لزوم، لکه ها را پاک کنید.

 

قبل از اینکه شروع کنی

برای محافظت از کف های خود در برابر آسیب و تمیز کردن آنها به طور موثر، ضروری است که بدانید چه نوع پرداختی روی بتن وجود دارد. لکه ها و ریزش ها باید در اسرع وقت تمیز و درمان شوند. درمان های کف بتنی زیر در خانه ها یافت می شود:

 

بتن مهر و موم شده

بتن مهر و موم شده با رزین های اکریلیک، سیلیکات های نافذ، اپوکسی ها یا یورتان ها پوشانده می شود و آن را غیر متخلخل و مقاوم در برابر لکه می کند.

 

جلا داده شده

بتن را می توان به صورت مرطوب یا خشک پرداخت و به سطحی براق تبدیل کرد که هرگز نیازی به واکس زدن یا پوشش مجدد ندارد. سطح درخشندگی را می توان انتخاب کرد و بتن را می توان به گونه ای رنگ آمیزی کرد که شبیه سنگ مرمر، گرانیت یا هر سنگ صیقلی باشد.

 

 بتن لکه دار

اگر خاکستری رنگ مورد علاقه شما نیست، لکه هایی در طیف وسیعی از رنگ ها برای رنگ آمیزی بتن تازه ریخته شده یا قدیمی وجود دارد. لکه ها در بتن نفوذ می کنند و دائمی هستند. سپس می توان درآخر آن را مهر و موم کرد یا بدون مهر و موم رها کرد.

 

 بتن نقاشی شده

در حالی که بتن به راحتی لکه ها را می پذیرد، دستیابی به سطحی بادوام با رنگ روغنی یا لاتکس دشوارتر است. اگر سطح صیقلی یا مهر و موم شده باشد، رنگ به درستی نمی‌چسبد و پوسته شدن رخ می‌دهد.

 

 بتن بدون مهر و موم

بتن ریخته شده بدون هیچ گونه عملیات اضافی آب بندی می شود. این باعث می شود سطح به طور طبیعی متخلخل و مستعد لکه ها (به ویژه لکه های مایع مانند روغن) باشد.

  

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

جارو، گرد و غبار پاک کن یا جاروبرقی

طی یا گردگیر مرطوب

سطل

شلنگ باغ یا واشر فشار (اختیاری؛ فقط بتن بدون آب بندی)

 

مواد

مایع ظرفشویی (بتن مهر و موم شده)

پاک کننده بتن صیقلی تجاری (بتن صیقلی)

پاک کننده همه منظوره (بتن رنگ شده)

تری سدیم فسفات (بتن آب بندی نشده)

 

دستورالعمل ها

مواد و ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن کف بتنی

 

نحوه تمیز کردن کف های بتنی مهر و موم شده

از آنجایی که کف‌های بتنی مهر و موم شده غیر متخلخل هستند، در برابر بیشتر لکه‌ها مقاوم هستند و نظافت را بسیار ساده می‌کنند. شما به یک جارو، جاروبرقی یا گرد گیر به همراه مایع ظرفشویی، یک سطل و یک طی نخی مرطوب نیاز دارید.

  

گرد و غبار و زباله های سطحی را حذف کنید

کف را جارو بکشید، جاروبرقی بکشید یا گرد و غبار را تمیز کنید تا از خراشیدگی ناشی از خاک و شن جلوگیری کنید.

 

نکته

استفاده از سیستم جاروبرقی رباتیک و  طی گردگیر ، مراقبت از کف‌های بتنی داخلی را سریع و آسان می‌کند.

 

محلول پاک کننده و آب را مخلوط کنید

2 گالن آب گرم و 2 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک سطل یا سینک مخلوط کنید. کف را با محلول تمیز کنید.

 

هشدار

از پاک کننده های خشن استفاده نکنید که می توانند درزگیر را خراب و کدر کنند. طبق توصیه نصب کننده مجدداً آب بندی کنید.

 

 مراقبت از کفپوش بتنی

مراقبت از کفپوش بتنی

 

بشویید و خشک کنید

با آب تمیز و یک دستمال مرطوب روی زمین برگردید تا باقی مانده صابون را بشویید. اجازه دهید کف زمین در هوا خشک شود.

 

نحوه تمیز کردن کف های بتنی صیقلی

این نوع بتن ساده ترین بتن برای مراقبت است، زیرا هرگز نیاز به آب بندی مجدد ندارد. برای تمیز کردن بتن صیقلی، به یک جارو، جاروبرقی یا گرد گیر به همراه یک پاک کننده بتن صیقل داده شده تجاری و یک طی پاک کننده مرطوب نیاز دارید.

 

گرد و غبار و زباله های سطحی را حذف کنید

برای از بین بردن گرد و غبار و زباله از سطح کف، از یک گرد گیر یا جاروبرقی استفاده کنید.

 

تمیز کردن با تمیز کننده تجاری

وقتی کثیف شد، با یک پاک کننده بتن صیقلی تجاری که PH خنثی است، مرطوب کنید. اکثر پاک کننده ها نیازی به آبکشی ندارند، اما همیشه دستورالعمل های محصول را بخوانید تا تشخیص دهید که آیا این کار ضروری است یا خیر.

 

چگونه کف های بتنی رنگ شده را تمیز کنیم

کف های بتنی رنگ شده می توانند سطوح آب بندی شده یا آب بندی نشده داشته باشند. برای محافظت از رنگ و درزگیر، مهم است که از پاک کننده های خشن یا اسیدی که ممکن است به پوشش آسیب وارد کنند، اجتناب کنید. شما به جارو، جاروبرقی یا گرد گیر به همراه یک پاک کننده همه منظوره ملایم، یک سطل یا سینک و یک طی از جنس میکروفیبر نیاز دارید.

  

گرد و غبار و زباله های سطحی را حذف کنید

گرد و غبار را تمیز کنید یا کف ها را جاروبرقی بکشید تا شن و خاک سطحی که می تواند سطح رنگ شده را خراش دهد پاک کنید.

 

راهکار تمیز کردن کفپوش بتنی

راهکار تمیز کردن کفپوش بتنی

 

محلول پاک کننده و  آب را مخلوط کنید

پس از پاک کردن گرد و غبار، یک محلول تمیزکننده آب گرم و یک پاک کننده همه منظوره مانند پاک کننده همه منظوره را مخلوط کنید. از یک  طی یا دستمال پاک کننده میکروفیبر استفاده کنید که فقط کمی با محلول تمیز کننده مرطوب شده باشد. از رطوبت بیش از حد استفاده نکنید که باعث شکسته شدن رنگ و کنده شدن آن می شود.

  

 پاکسازی کفپوش بتنی

پاکسازی کفپوش بتنی

 

بشویید و خشک کنید

کف را با یک دستشویی مرطوب شده با آب معمولی کاملاً بشویید تا باقی مانده صابون از بین برود، سپس کف را با هوا خشک کنید.

 

نحوه تمیز کردن کف های بتنی بدون آب بندی یا بتن بیرونی

اگرچه مراقبت از آن آسان است، اما بتن بدون آب بندی که برای کف گاراژ، پیاده رو و پاسیو استفاده می شود، با تمیز کردن خوب ظاهر بهتری خواهد داشت. شما به یک جارو یا جاروبرقی با پرزهای سفت، دستکش لاستیکی، تری سدیم فسفات و هرگونه لکه‌بر ضروری نیاز دارید. یک واشر تحت فشار  اختیاری و ایده آل است، اما این کار را می توان به راحتی با یک شلنگ استاندارد یا یک سطل آب تکمیل کرد.

 

گرد و غبار و زباله های سطحی را حذف کنید 

با حذف هرگونه کثیفی سست روی بتن شروع کنید. هر گونه زباله را با یک جاروی سفت پاک کنید یا از جاروبرقی بزرگ استفاده کنید.

 

 روش‌های تمیز کردن کفپوش بتنی

روش‌های تمیز کردن کفپوش بتنی

 

شستشو یا اسکراب تحت فشار

ساده ترین راه برای تمیز کردن بتن بیرونی با یک واشر فشار پر از محلول تری سدیم فسفات و آب است. با پوشیدن دستکش لاستیکی، دستورالعمل های مخلوط کردن روی محصول را دنبال کنید.

 

بتن را با شلنگ باغبانی خیس کنید و از یک برس سفت مانند جارو فشاری برای پخش کردن سدیم فسفات استفاده کنید، سپس زباله ها را پاک کنید.

 

بشویید و خشک کنید

تمیز کردن را با یک آبکشی خوب کامل کنید، مطمئن شوید که محلول تمیز کننده به طور کامل از سطح بتن پاک شده است. اجازه دهید منطقه به طور کامل در هوا خشک شود، که بسته به نور خورشید که بتن دریافت می کند (اگر در خارج از منزل است) ممکن است حدود سه ساعت طول بکشد.

 

نکاتی برای تمیز نگه داشتن بتن طولانی تر

اکثر سطوح بتنی مهر و موم شده، صیقلی و رنگ شده در برابر کثیفی بسیار مقاوم  هستند. اگر طبقات شما به ویژه مستعد ایجاد رسوب ناشی از استفاده روزانه هستند، بتن خود را با جارو کردن روزانه آنها و برنامه ریزی برای تمیز کردن هفتگی با آب و پاک کننده دلخواه خود، مدت بیشتری تمیز نگه دارید. مهم‌تر از همه، زمانی که کف‌های بتنی شما قبل از اینکه اعضای خانواده‌تان روی آن‌ها راه بروند، کاملاً در هوا خشک شوند، تمیز می‌مانند.

 

تمیز کردن کفپوش بتنی

تمیز کردن کفپوش بتنی

 

از بین بردن لکه از بتن آب بندی نشده

کف‌های بتنی آب‌بندی نشده مانند آن‌هایی که در گذرگاه‌های بیرونی، پاسیوها و برخی گاراژها یافت می‌شوند ،بیشتر از بتن نهایی مستعد ایجاد لکه هستند. لکه‌ها می‌توانند از چربی، ریختن مواد غذایی و نوشیدنی، لکه‌های تایر، زنگ زدگی و کپک ناشی شوند.

 

خوشبختانه، پاک کردن انواع مختلف لکه ها با روش های زیر آسان است: 

لکه های چربی: لکه های چربی یا روغن را با پاشیدن ناحیه لکه دار با یک لایه نشاسته ذرت یا بستر خشک بچه گربه پاک کنید. اجازه دهید حداقل سه روز روی لکه بماند تا روغن جذب شود. زمان می برد زیرا بتن آب بندی نشده متخلخل است و روغن بسیار عمیق می شود. جاروبرقی را بکشید، سپس در صورت نیاز تکرار کنید.

 

 نحوه تمیز کردن کف های بتنی

نحوه تمیز کردن کف های بتنی

 

لکه های غذا و نوشیدنی: 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با 1 لیتر آب مخلوط کنید. با استفاده از یک برس سفت، مخلوط را بمالید و خوب بشویید. اگر لکه چرب است، مایع را مستقیماً روی لکه بمالید و اسکراب کنید. خوب با آب ساده بشویید.

 

رد لاستیک: ابتدا محل را خیس کنید، سپس یک چربی‌گیر را روی لکه‌ها پخش کنید. اجازه دهید پاک کننده حداقل چهار ساعت کار کند قبل از اینکه آن را با یک برس سفت بشویید. خوب آبکشی کنید.

 

لکه های زنگ: اگر لکه های زنگ در بتن سبک هستند، سرکه سفید مقطر را روی لکه ها بریزید و بگذارید حداقل 30 دقیقه بماند. آن را با یک برس سفت بشویید و بشویید. اگر لکه ها بزرگ و تیره هستند، از زنگ زدای تجاری که حاوی اسید اگزالیک است استفاده کنید.

 

لکه های کپک: پوشیدن دستکش لاستیکی، 2 قاشق غذاخوری پودر شوینده لباسشویی، 2 قاشق غذاخوری تری سدیم فسفات (TSP) و 1 لیتر آب را مخلوط کنید. ناحیه کپک زده را با یک برس سفت و محلول تمیز کننده تمیز کنید، سپس خوب بشویید. برای لکه های بسیار سنگین کپک، به جای آن از سفید کننده کلر و محلول آب استفاده کنید. 1 فنجان سفید کننده را به ازای هر گالن آب مخلوط کنید و قبل از شستشو، ناحیه مورد نظر را با یک برس سفت بشویید.

 

سوالات متداول درباره تمیز کردن کفپوش بتنی

سوال ۱: آیا برای تمیز کردن کفپوش بتنی نیاز به تجهیزات خاصی داریم؟

بله، برای تمیز کردن کفپوش بتنی نیاز به تجهیزاتی مانند جارو،پاک کننده مخصوص بتن و ظرفشویی می‌باشد.

 

سوال ۲: چه موادی برای پاک کردن کفپوش بتنی استفاده می‌شود؟

موادی مانند پاک کننده های مخصوص بتن، آب، مایع ظرفشویی و یا محلول آبکی با ترکیبات خاص برای پاک کردن کفپوش بتنی استفاده می‌شود.

 

سوال ۳: چه مراقبت هایی برای حفظ نظافت کفپوش بتنی لازم است؟

برای حفظ نظافت کفپوش بتنی، می‌توانید به صورت منظم آن را با جارو و موپ تمیز کرده و از استفاده از فرش و موکت در محل‌های پر تردد جلوگیری کنید.

 

سوال ۴: آیا بتن‌های صیقلی نیاز به مراقبت خاصی برای تمیز کردن دارند؟

بله، برای تمیز کردن بتن‌های صیقلی بهتر است از پاک کننده های خاص برای این نوع بتن استفاده کنید تا از خراشیدگی سطح جلوگیری شود.

 

سوال ۵: آیا می‌توان برای تمیز کردن کفپوش بتنی از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد؟

بله، می‌توانید برای تمیز کردن کفپوش بتنی از مواد ضدعفونی کننده مانند الکل یا محلول آبکی با ترکیبات خاص استفاده کنید تا باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرید.

  

سخن آخر مقاله درباره ی تمیز کردن کفپوش بتنی 

در این مقاله به مجموعه‌ای از روش‌ها و نکات برای تمیز کردن و مراقبت از کفپوش بتنی پرداختیم. با اجرای این راه‌ها و رعایت دقیق مراحل تمیز کردن، می‌توانید از دوام و زیبایی کفپوش بتنی خود بهره‌مند شوید. به یاد داشته باشید که مراقبت منظم و استفاده از روش‌های مناسب، می‌تواند عمر مفید کفپوش بتنی را افزایش دهد و به شما کمک کند تا همیشه یک فضای تمیز و خوش‌نما داشته باشید.

 

 

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------