تماشای مکانهای گردشگری و خوش آب و هوای دالاهو با تور دالاهوتور دالاهو یک روزه, دالاهو تور طبیعت گردی, دالاهو تور

در تور دالاهو به شهری سفر می کنید در غرب کرمانشاه قرار دارد

 

دالاهو کجاست؟ طبیعت گردی در دالاهو

دالاهو یکی از مناطق خوش آب و هوای ایران است که مقصد مناسبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت در فصول گرم سال می باشد. در این مقاله شما را با مناطق جذاب و دیدنی این مکان خوش آب و هوا بیشتر آشنا می کنیم.

دالاهو کجاست؟

دالاهو شهری است در غرب استان کرمانشاه با وسعتی بیش از 1900 کیلومتر مربع که با شهر کرمانشاه حدود 90 کیلومتر فاصله دارد. مرکز این شهرستان کرند غرب نام دارد. مردم ساکن این شهر به زبان کردی صحبت می کنند و اغلب آنها مسلمان هستند.

 

واژه دالاهو از دو بخش دال به معنی عقاب و هو به معنی آهو تشکیل شده است. علت نام گذاری این شهر وجود عقاب ها و آهو های فراوانی است که در کوه های این منطقه زندگی می کنند.

کوه های این منطقه دارای آبشار های زیادی است که جلوه زیبایی به طبیعت آن داده و همین امر سبب شده تا مکان مناسبی برای زیست عقاب ها و آهو ها و سایر جانوران مقیم کوهستان باشد. 

 

کرند در غرب مرکز شهرستان دالاهو است و کوه ریجاب نیز در همین منطقه قرار دارد. ریجاب کوه بسیار زیبایی است که دارای دامنه های سر سبزی می باشد که بستر جویبار های خنک و دلنشین است. از کوه ریجاب چندین چشمه با آب های شیرین و خنک و گوارا سرچشمه گرفته و به پایین کوه هدایت شده و در نهایت به جویبار های آن منطقه پیوسته و به رودخانه الوند می ریزد.

 

اماکن دیدنی دالاهو

اماکن دیدنی و خوش آب و هوا در تور دالاهو که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 

بازدید از منطقه ریجاب در تور دالاهو

 

تور دالاهو یک روزه, دالاهو تور طبیعت گردی, دالاهو تور

کوه های منطقه ی دالاهو دارای آبشار های متعدد و زیبایی است

 

ریجاب نام منطقه ای بسیار خوش آب و هوا با مناظر زیبا می باشد که در شهرستان دالاهو واقع شده است. معنی واژه ریجاب آب ریز می باشد و در واقع واژه اصلی آن "ریژآو" است که به گویش کردی معنی آبریز می دهد. علت نام گذاری این منطقه نیز همان طور که از نامش پیداست، وجود آبشار های کوچک و بزرگی است که از کوه های دالاهو سرچشمه می گیرند.

 

وجود این آبشار ها در منطقه ریجاب طبیعتی زیبا به همراه صدای بس دلنشین آب ها تشکیل داده است که هر انسان خسته ای را به آرامش می رساند. رودخانه الوند نیز از این منطقه عبور می کند که به زیبایی این مکان افزوده است.

 

بازدید از آبشار پیران در تور دالاهو

 

تورهای تابستان دالاهو, تور دالاهو, جاذبه های دالاهو

آبشار پیران از مناطق دیدنی در تور دالاهو می باشد که در لیست میراث طبیعی ایران ثبت شده

 

همان طور که گفتیم شهرستان دالاهو با آبشار های فراوانش معروف است. یکی از این آبشار های زیبا آبشار پیران نام دارد که بزرگترین آبشار این منطقه می باشد. ارتفاع این آبشار در حدود 200 متر است و از سه طبقه تشکیل شده است. طبقات اول و دوم دارای ارتفاع بیشتری نسبت به طبقه پایینی دارند. این آبشار در لیست میراث طبیعی کشور ثبت شده است.

 

بازدید از غار نره کانی در تور دالاهو

 

تور گردشگری دالاهو, تور طبیعت گردی دالاهو, تورهای تابستان دالاهو,

جنس کوه های منطقه ی دالاهو آهکی است

 

یکی از جاذبه های دیدنی کمتر شناخته شده در منطقه دالاهو، غاری است به نام نره کانی که دارای طولی حدود 600 متر می باشد. این غار در یک منطقه جنگلی پوشیده با درختان بلوط واقع در کوهستان دالاهو و بین شهرهای کرند و سر پل ذهاب قرار دارد. جنس این غار مانند کوه های این منطقه آهکی است.

 

بازدید از روستای شالان در تور دالاهو

 

تورهای تابستان دالاهو, تور دالاهو, جاذبه های دالاهو

روستای شالان از مقاصد جذاب تور دالاهو می باشد

 

این روستا در 140 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. رودخانه الوند در جنوب این روستا جریان دارد. شالان به دلیل دارا بودن پوشش گیاهی ویژه و درختان بلند،  چشمه های خروشان با آب های خنک، رود های کوچک، جنگل های انبوه و وسیع، باغ های گردو، انجیر، انار و ... مورد توجه گردشگران واقع شده است.

 

بازدید از روستای تختگاه در تور دالاهو

این روستا در 18 کیلومتری شمال شهر گهواره از توابع شهرستان دالاهو قرار دارد. این روستا دارای باغ ها و چشمه های زیادی است. این روستا در فاصله 5 کیلومتری شهر کوزران قرار دارد. مردم این روستا غالبا به کشاورزی و باغ داری و دامداری مشغول هستند و از این راه امرار معاش می کنند. تختگاه از چهار روستا به نام های سر تختگاه، تختگاه سید جمشید، تختگاه عادل خان و تختگاه پروین خانم تشکیل شده است. 

 

بازدید از رودخانه زمکان در تور دالاهو

رودخانه زمکان که نام دیگر آن زیمکان است از جاذبه های دیدنی دالاهو است که آب این رودخانه به عراق می ریزد.

 

بازدید از منطقه بیونیج در تور دالاهو

 

تور دالاهو یک روزه, دالاهو تور طبیعت گردی, دالاهو تور

منطقه ی بیونیج از توابع منطقه ی دالاهو است

 

از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه دهستانی است به نام بیونیج که از توابع بخش مرکزی دالاهو می باشد. مردم این روستا به زبان کردی و با لهجه کلهری و گورانی تکلم می کنند.

 

بازدید از دره سرخه دیزه در تور دالاهو

 

تور طبیعت گردی دالاهو, تورهای تابستان دالاهو, تور دالاهو

دره سرخه دیزه از مناطق باستانی دیدنی در تور دالاهو می باشد

 

دره سرخه دیزه یکی از مناطق و جاذبه های گردشگری این شهرستان است. سرخه دیزه نام منطقه ای است که شامل 14 روستای هدف گردشگری می باشد که یکی از این روستاها روستای سرخه دیزه نام دارد. آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان معتدل می باشد و در زمستان سرد و خشک است. مردم این روستا به زبان کردی و با گویش گورانی تکلم می کنند و از راه کشاورزی و باغ داری و دامداری امرار معاش می کنند و عمده محصولات این منطقه گندم و جو و نخود است.

 

دره سرخه دیزه مکانی است که در آن آثار تاریخی مربوط به دوره ساسانیان آرمیده است. این دره در فاصله 25 کیلومتری شهرستان سر پل ذهاب قرار دارد. از آثار تاریخی موجود در این دره، طاق گرا یا طاق شیرین می باشد که متعلق به دوران قبل از اسلام یعنی ساسانیان است. در آن زمان از این طاق بزرگ به عنوان مکانی برای استراحت مسافران در حین سفر استفاده می شده است. این طاق از بلوک های سنگی ساخته شده است و یکی از بناهایی است که از آن دوران تا کنون سالم مانده است.

علاوه بر طاق گرا، آثار تاریخی دیگری متعلق به دوره ساسانیان در این دره وجود دارد.

 

بازدید از عمارت (آتشکده) چهار قاپی در تور دالاهو

 

 دالاهو تور طبیعت گردی, دالاهو تور, تور گردشگری دالاهو

آتشکده ی چهار قاپی، مکانی تاریخی در دالاهو است

 

چهار قاپی نام آتشکده ای است که متعلق به دوره ساسانیان است و در شهر مرزی قصر شیرین قرار دارد. این آتشکده مانند بسیاری از آتشکده های دوران قبل از اسلام دارای بنایی مربعی شکل است که یک سقف گنبدی دارد. این آتشکده دارای کاربردی تقویمی نیز بوده است و برای تشخیص فصل ها از آن استفاده می شده است.

 

بازدید از مجموعه قلعه یزدگرد در تور دالاهو

 

تور طبیعت گردی دالاهو, تورهای تابستان دالاهو, تور دالاهو

بازدید از قلعه یزدگرد در تور دالاهو 

 

قلعه یزدگرد یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان دالاهو می باشد. این مجموعه تاریخی در روستای زرده از توابع شهرستان دالاهو می باشد.

این قلعه تاریخی از چند بنای دیگر تشکیل شده است که دور تا دور آن را دیواری بلند به قطر 4 متر فرا گرفته است. بر روی این حصار قطور برج های پشتیبانی، اتاق های نگهبانی و فضاهای پیکانی شکل جهت استقرار مدافعان تیر انداز تعبیه شده است.

 

بنا های اصلی تشکیل دهنده این مجموعه شامل قلعه یزدگرد، برج آشیاب، برج نقاره خانه، آشپزگاه، دیوار دفاعی پیوسته پیرامونی مجموعه، دروازه، زندان، کاکا کشتیه، آتشکده قلعه داور، محوطه گچ گنبد، جای دار، هشتره و تپه رش می باشد.

بومیان این منطقه بر این باورند که این قلعه محل پنهان شدن پادشاه ایران یزد گرد و دخترش شهربانو بوده است. قلعه یزدگرد دارای ساختمان محکمی است که بر کوهی بلند ساخته شده است. در قسمت شمال غربی این قلعه یک آسیاب بادی وجود دارد.

 

در شهرستان دالاهو علاوه بر این مواردی که ذکر شد، اماکن زیارتی مانند پیر موسی، بنیامین، سید رزاوه، مرقد شاه تیمور و مرقد سید حیدر حیدری نیز وجود دارد.  

 

بازدید از آرامگاه بابا یادگار در تور دالاهو

این آرامگاه در منطقه ریجاب و در نزدیکی روستای بان زرده شهرستان دالاهو قرار دارد. این آرامگاه در یک منطقه خوش آب و هوا و در دل کوه های سر سبز دالاهو قرار دارد. معماری این مقبره به صورت مکعبی است که سقف آن با یک گنبد مخروطی پوشیده شده است.

 

بازدید از مسجد عبدالله بن عمر در تور دالاهو

این مسجد یکی از کهن ترین و تاریخی ترین مسجد های صدر اسلام در ایران و در شهرستان دالاهو می باشد. در کتاب کرمانشاه باستان، تاریخ ساخت این بنا را به عبدالله بن عمر پسر خلیفه دوم نسبت داده اند و تاریخ ساخت این مسجد را مقارن با تاریخ ساخت مسجد تاریخانه دامغان و حتی پیشتر از آن بیان کرده اند.

 

سوغات مناسب در تور دالاهو

شهرستان دالاهو دارای بازار هایی است که در آن انواع متنوع صنایع دستی را می توانید ببینید. این صنایع دستی شامل انواع گلیم، چادر شب و گیوه و همچنین انواع ادوات و آلات موسیقی، ظروف فلزی و ... می باشد. اما اصلی ترین و معروف ترین صنایع دستی این منطقه چاقو می باشد.

از دیگر سوغاتی ها و محصولات این منطقه انواع شیرینی ها و محصولات کشاورزی و غذایی می باشد که می توانید در سفر خود به این منطقه تهیه کنید.

 

اقامت در دالاهو 

در این منطقه گردشگری امکانات زیادی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته نشده است. مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند معمولا در خانه های قدیمی که تبدیل به اقامت گاه بوم گردی شده است ساکن می شوند که دارای امکانات مجهزی نیز نمی باشد.

در صورت سفر به این منطقه می توانید در مناطق خاصی کمپ یا چادر بزنید. این منطقه محدودیتی برای کمپینگ ندارد اما عمده ترین مشکل آن کمبود امکاناتی مانند سرویس بهداشتی است.

 

بهترین زمان برای سفر به دالاهو

از آنجایی که این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مایل به سرد است، بهترین زمان توصیه شده برای سفر به این منطق از ماه اردیبهشت تا پایان شهریور می باشد. اما در فصل بهار این منطقه هنوز دارای آب و هوای سردی است.

 

مسیر دسترسی به دالاهو

اگر از پایتخت ایران قصد سفر به این منطقه را دارید باید از جاده ساوه عبور کرده و بعد از شهر ساوه به سمت همدان بروید و حرکت خود را به سمت غرب ادامه دهید تا به کرمانشاه برسید. سپس 15 کیلومتر به سمت سر پل ذهاب بروید و وارد جاده ای در سمت راست خود شوید تا به دالاهو برسید.

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------