آشنایی با عجیب ترین جاذبه دنیا خطوط نازکاخطوط نازکا در گوگل مپ, عجایب خطوط نازکا

خطوط نازکا در پرو

 

آشنایی با جنجالی ترین جاذبه دنیا، خطوط صحرای نازکا

خطوط نازکا یکی از عجیب ترین پدیده های گردشگری دنیا در پرو هستند که به دلیل وسعت زیادی که دارند فقط از ارتفاع زیاد و با هواپیما میتوان تصاویر کامل آن ها را مشاهده کرد.

خطوط نازکا ( به انگلیسی : Nazca Lines )  که در صحرای نازکا در کشور پرو کشیده شده اند یکی از عجیب ترین پدیده های دنیا است. وسعت این خطوط و نقاشی ها به قدری زیاد است که برای درک کامل تصاویر باید با هواپیما از بالای صحرای نازکا عبور کنید. گفته میشود این آثار هنری که وسعت زیادشان باعث شده جزو عجایب گردشگری دنیا قرار بگیرند توسط مردمان تمدن نازکا ترسیم شده است که در 400 سال پیش از میلاد تا 650 میلادی در این منطقه می زیسته اند.

 

تصاویری که در بیابان ترسیم شده است و به خطوط نازکا معروف شده اند از نظر پیچیدگی از خطوط ساده تا خطوط پیچیده تر و ترسیم اشکالی از قبیل عنکبوت، مرغ مگس خوار ، مارمولک و میمون و ... متنوع هستند. 

 

عجایب خطوط نازکا, فرضیه های وجود خطوط نازکا, صحرای نازکا

خطوط نازکا کجاست

 

خطوط نازکا کجاست؟

صحرای نازکا ، زمینی خشک و غیر قابل کشت در 400 کیلومتری جنوب شرق لیما و بین دو شهر نازکا و پالیا قرار دارد. 

 

یکی از عجیب ترین جاذبه های دنیا در این صحرا دیده میشود. در این بیابان بی آب و علف، صد ها خط مختلف به شکل خطوط هندسی ، انسان ، حیوانات و حشرات در مساحتی به وسعت 500 کیلومتر مربع کشیده شده است. 

 

وسعت این خطوط و نقاشی ها به قدری زیاد است که نمیتوان از نزدیک و از روی زمین شکل کامل آن ها تشخیص داد و حتما برای دیدن خطوط نازکا باید در ارتفاع قرار بگیرید. 

بهترین روش برای دیدن خطوط نازکا ، عبور از روی صحرا با هواپیماست. هنگام عبور از بالای صحرای نازکا میتونید شیارها و خطوطی را روی زمین ببینید که اشکال انواع پرنده، ماهی ، سوسمار، نهنگ، ستاره ، مستطیل و سایر اشکال هندسی را بوجود آورده اند.

 

علت وجود خطوط نازکا, خطوط نازکا, خطوط نازکا در پرو

خطوط نازکا عجایب گردشگری جهان

 

عجایب خطوط نازکا

این خطوط با سنگ ریزه هایی که با اکسید آهن ذوب شده ، اندود شده اند ساخته شده و تضادی مشخص با سطح خاک صحرا دارند. 

 

صحرای نازکا یکی از خشک ترین مناطق زمین است که شرایط آب و هوایی تقریبا ثابتی دارد و وزیدن باد در این ناحیه بسیار کم و ناچیز است به همین دلیل آثار هنری که به خطوط نازکا معروف شده اند پس از این همه سال در اثر فرسایش از بین نرفته اند. 

 

عمق خطوط نازکا بین 10 – 30 سانتی متر است بنابراین در صورت بارندگی های شدید از بین خواهند رفت ، سازمان حفاظت از خطوط نازکا اعلام نموده است که آلودگی و فرسایش ایجاد شده از جنگل زدایی از عوامل تهدید کننده این خطوط هستند.

 

خطوط نازکا کجاست, خطوط نازکا در کشور پرو, عجایب گردشگری دنیا

 خطوط نازکا

 

دقتی که برای رسم این خطوط استفاده شده و وسعت آن برای رسم توسط انسان هایی که حدود 2000 سال پیش زندگی میکرده اند برای همه عجیب است . نقاشی های بیابان نازکا بیش از 70 تصویر از حیوان ، حشره و انسان است که بزرگترین نقاشی خطوط نازکا حدود 270 متر طول دارد .

 

باستان شناسان تصور میکنند که این طرح ها ابتدا به صورت کوچک رسم شده و سپس توسط نمودار بزرگ شده و روی سطح زمین پیاده سازی شده اند.

 

نازکا, علت وجود خطوط نازکا, خطوط نازکا

چرا خطوط نازکا کشیده شده اند

 

چرا خطوط نازکا کشیده شده اند؟

انگیزه رسم این خطوط توسط مردم نازکا که حتی نمیتوانسته اند از فراز آسمان شکل نهایی نقاشی هایشان را ببینند مهم ترین راز این پدیده است. 

 

تاریخچه ای از تمدن مردمان نازکا که طراح این خطوط بوده اند در دسترس نیست و صرفا در مورد علت رسم این خطوط نظریه پردازی هایی وجود داد که جنجالی ترین نظریه مربوط به فون دنیکن است ، به گفته او این خطوط احتمالا فرودگاهی برای سفینه های فضایی بوده است. 

 

نظریه غالب که افراد بیشتری آن را قبول دارند میگوید ، رسم این نقاشی ها با انگیزه های مذهبی انجام شده است و احتمالا مردم قصد داشته اند تصاویری بوجود بیاورند که فقط خداوند از آسمان بتواند آن ها را ببیند.

 

فرضیه دیگر بیان میکند که مردم نازکا میخواسته اند به مناطقی که در افق دور واقع شده اند مثل جایی که ماه و خورشید و دیگر اجرام آسمانی طلوع و غروب میکنند ، اشاره کنند.

 

در سال 1985 باستان شناسی به نام جوهان رین هارد اطلاعاتی منتشر کرد که در آن ها اثبات میکرد، پرستش کوهها و دیگر منابع آبی، از قدیم تا به حال نقش مهمی در مذهب و اقتصاد نازکا ایفا میکرده است. تئوری او در مورد توجیه ستایش خدایانی بود که مسئول حاصلخیزی محصولات و فراوانی آب بوده اند و این خطوط راههای مقدسی بوده اند که به خدایان منتهی میشدند و خدایان در آن نقطه عبادت میشده اند و این تصاویر ، اشکالی نمادین برای کمک گرفتن از خدایان بوده است.

 

خطوط نازکا در گوگل مپ, عجایب خطوط نازکا, فرضیه های وجود خطوط نازکا

فرضیه های وجود خطوط نازکا

 

دیوید جوهانسون ارتباط بین خطوط نازکا و آبراههای زیرزمینی را مورد بررسی قرار داد و میگفت از آن جا که مناطقی که بیشترین اشکال را دارند روی آب های زیرزمینی یا نزدیک به چاه ها متمرکز شده اند، این خطوط نشانگر این است که این نقطه دارای آب هست یا نه. ساکنان بیابان برای این که وقت زیادی را صرف پیدا کردن منابع آبی نکنند با رسم این تصاویر نقشه ای در مقیاس بزرگ کشیده اند که به طور دقیق به آن ها نشان دهد، کجا میتوانند آب پیدا کنند. 

 

فرضیه رابین ادگا میگوید خطوط نازکا به خصوص شکل حیوانان ، انسان و گل ها یک واکنش باستانی به پدیده ، چشم خدا ، است. خورشید گرفتگی کامل به طور واضح شبیه مردمک چشم است، انگار یک چشم غول پیکر در آسمان در حال تماشای زمین است. چشم خدا در زمان کسوف کامل در آسمان دیده میشود. زمان رسم خطوط نازکا با سلسله کسوف کامل  در سراسر جنوب پرو همزمان بوده است.

 

به گفته ساکنان محلی، ساکنان قدیمی تشریفاتی را روی این خطوط انجام میداده ا ند تا از خدایان برای ادامه داشتن باران و نزول آب از کوههای آن ، تشکر کنند. بر همین اساس تئوری دیگری این خطوط را به نام ، معابد راه رونده ، نامگذاری کرده است یعنی یک گروه عبارت کننده در امتداد یکی از خطوط که برای ذات مقدس وقف شده ، حرکت میکرده اند.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023