10 سرزمین‌ تشنه دنیا,گردشگری,تور گردشگری

همیشه برای برنامه‌ریزی سفر به سواحل زیبا یا مناطق خوش‌آب و هوای كوهستانی فكر می‌كنیم و به دنبال بهترین آب و هوای روی كره زمین هستیم، اما ماجراجویانی هم هستند كه برخلاف این موضوع فكر می‌كنند و به دنبال گرم‌ترین نقاط روی كره زمین برای سفر هستند. هرچند با شنیدن نام مناطق گرمسیری اولین نامی كه به ذهن شما خطور می‌كند نام قاره آفریقاست، اما هستند مناطقی كه از آفریقا نیز گرم‌ترند و به عنوان گزینه‌ای مناسب برای این دسته از ماجراجویان مطرح شده است.

بنابراین اگر جزو این گروه از ماجراجویان و طبیعت‌گردان هستید كه به كویرنوردی و زندگی در گرم‌ترین نقاط زمین علاقه‌مند هستید با توجه به رعایت نكات ایمنی و همچنین رعایت تمام اصول سفر در كویر بار سفر ببندید تا به ده جهنم واقعی روی زمین سفر كنیم.

جالب اینجاست كه سه نقطه از گرم‌ترین نقاط جهان در كشور ایران واقع شده است، اگرچه منتظر شنیدن نام مناطقی بدون زندگی هستیم، ولی هستند برخی از این مناطق كه زندگی در آنها جریان دارد و ساكنان آن هنوز هم مشغول گذران زندگی هستند و بی‌توجه به گرمای طاقت‌فرسای منطقه با آن كنار آمده و زندگی می‌كنند. پس این سفر هرگز سفری بی‌بازگشت نیست در صورتی كه با ما همراه باشید. این نام‌ها با توجه به ثبت درجه حرارت منطقه‌ها در سازمان‌های معتبر و جهانی هواشناسی طی سال‌های 2010 و 2011 میلادی انتخاب شده است.

آغاجری ـ ایران

این منطقه در جنوب غربی ایران به عنوان دهمین منطقه گرم در فهرست ما انتخاب شده كه می‌توان همین گرمای طاقت‌فرسا را به عنوان جاذبه‌ای برای رونق گردشگری آن در نظر گرفت، اما امروزه این منطقه در محاصره خطوط انتقال نفت و گاز است و هیچ توجهی به سرمایه باارزش آن در گردشگری نشده است. گرمای این منطقه در بیشترین حالت حدود 53 درجه سانتی‌گراد است كه حتی تصور زندگی در این حرارت می‌تواند آزاردهنده باشد، ولی هستند افراد و ماجراجویانی كه به‌دنبال منطقه‌ گرم‌تر نیز هستند تا در آنجا سفری ماجراجویانه داشته باشند. اگرچه صنایع گازی و نفتی در این منطقه اكثر توجه‌ها را به خود جلب كرده، اما با در نظر گرفتن درآمد صنعت گردشگری می‌توان از این آهن‌آلات و تجهیزات صرف‌نظر كرد.

اهواز ـ ایران

منطقه اهواز كه در نزدیكی دهمین رتبه از فهرست ما یعنی جنوب‌غربی ایران واقع شده توانسته با ثبت درجه حرارت 5 /53 درجه سانتی‌گراد به عنوان نهمین منطقه گرم فهرست ما انتخاب شود. شاید تصور كنید كه امكان زنده‌‌ماندن در این درجه حرارت به حداقل كاهش یافته، اما هم‌اكنون تعدادی از هموطنان ما در این شهر و منطقه مشغول گذران زندگی هستند. البته متخصصان و كارگران زحمتكش صنعت نفت ایران نیز چرخه اقتصادی شهر را به حركت درآورده‌اند، اما می‌توان صنعت و رونق اقتصادی شهر و منطقه را با گردشگری نیز رونق بخشید و نتیجه خوبی نیز دریافت كرد.

تیرات زوی- فلسطین

هشتمین پله از این فهرست ده‌تایی گرم ما به سرزمین‌های اشغالی فلسطین رسیده. این منطقه كه ظاهرا به دلیل گرما هیچ جاذبه‌ای برای هیچ‌كس و هیچ فعالیتی ندارد، اما می‌تواند جاذبه خوبی برای گردشگران و ماجراجویان باشد. هرچند همه از گرمای زیاد منطقه فراری هستند، اما زندگی در این شرایط گاهی اوقات دلیل سفرهای ماجراجویان است. این منطقه توانسته با ثبت درجه حرارتی معادل 8/53 درجه سانتی‌گراد رتبه هشتم را در بین گرم‌ترین‌های جهان به خود اختصاص دهد.

 

,گردشگری,تور گردشگری

آرا اوآنه- مالی

آرا اوآنه منطقه‌ای گرمسیری در كشور مالی و در قلب آفریقاست و با ثبت درجه حرارتی معادل 4/ 54‌ درجه سانتی‌گراد رتبه هفتم فهرست ده‌تایی ما را به خود اختصاص داده و در كنار دیگر جاذبه‌های گردشگری مالی می‌تواند دلیل سفر برخی از ماجراجویان حرفه‌ای به مالی باشد. اگرچه تحمل حدود 55 درجه گرما كار ساده‌ای نیست، اما این هم نوعی تفریح است كه بتازگی مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. اگرچه شمال این كشور به دلیل گرمای بیش از حد زیاد مورد توجه نیست و فقط ماجراجویان گرمادوست به آن توجه دارند، اما جنوب كشور مالی دارای جاذبه‌های مناسبی برای گردشگران است.

تیم باكتو- مالی

تیم باكتو هم در كشور مالی قرار گرفته و در كنار جاذبه قبلی یعنی هفتمین رتبه فهرست ما توانسته رتبه ششم گرم‌ترین مناطق جهان را نصیب خود كند. شاید تفاوت درجه حرات رتبه ششم و هفتم با هم فقط چند صدم درجه سانتی‌گراد باشد، اما واقعا گاهی همین تفاوت بسیار اندك و ناچیز در زندگی روزانه ما مشكل‌ساز خواهد بود، بنابراین قبل از سفر حتی به این تفاوت‌های كوچك توجه كنید تا دچار گرمازدگی نشوید.

كبیو - تونس

منطقه گرمسیری كبیو در كشور تونس واقع شده و به عنوان پنجمین انتخاب فهرست ما به شما معرفی شده این منطقه كه در قاره آفریقا واقع شده می‌تواند با گرمای بیش از حد گردشگران را فراری می‌دهد در صورتی كه امروزه همین گرما توانسته سوژه خوبی برای صنعت گردشگری تونس باشد. كبیو با ثبت درجه حرارتی معادل 55 درجه سانتی‌گراد این رتبه را به خود اختصاص داده است. بنابراین قبل از سفر به این منطقه خوب فكر كنید و حتما با آگاهی و لوازم كافی و لازم قدم به منطقه بگذارید.

غدامس - لیبی

غدامس در كشور لیبی واقع شده و با درجه‌حرارت 5 /55 سانتی‌گراد توانسته خود را تا پله‌چهارم فهرست ما بالا ببرد. عدم بارش باران و خشكی هوا باعث شده تا طبیعت گیاهی كاملا محدودی در منطقه حاكم باشد، به همین دلیل اگرچه خالی از سكنه نیست ولی جمعیت آن اینقدر پراكنده است كه بهتر است این منطقه را خالی از سكنه دانست و برای سفر به آن منطقه فكر كنیم، چون اگر مشكلی ایجاد شود چند صد كیلومتر با كمك فاصله خواهید داشت، بنابراین كاملا مراقب باشید.

 غدامس در وسط صحرا قرار دارد. ساکنان این شهر که به ۷۰۰۰ نفر می رسند برای گریز از گرما دیوارهای خانه هاشان را از گل، آهک و تنه درختان می سازند.  حتی بسیاری از خیابان های این شهر برای نجات پیدا کردن از گرما سرپوشیده هستند. دمای این شهر به ۱۳۱ درجه فارنهایت (۵۵ درجه سلسیوس) می رسد.

,گردشگری,تور گردشگری

دره‌ مرگ-آمریكا

سومین رتبه فهرست ده‌تایی ما بالاخره به آمریكا رسیده، اگرچه منطقه آریزونا نامی آشنا برای همگی ماجراجویان است، اما این منطقه توانسته با ثبت ركورد 57 درجه سانتی‌گراد جزو گرم‌ترین‌های این قاره پهناور شناخته شده و به عنوان سومین رتبه گرم‌ترین نقطه در این فهرست معرفی شود. این منطقه شاید روزگاری سرشار از زندگی بوده، اما به ظاهر هم‌اكنون خالی از سكنه است و صرفا برای سفرهای كوتاه ماجراجویان و سفرهای تحقیقاتی از آن یاد می‌شود كه البته این درجه حرارت به خودی خود می‌تواند جاذبه گردشگری مناسبی برای ماجراجویان باشد.

العزیزیه- لیبی

دومین رتبه گرم‌ترین‌ها باز هم از كشور لیبی انتخاب شده. این منطقه با ركورد 58 درجه سانتی‌گراد توانسته دومین رتبه از نظر فهرست ما معرفی شود. واقعا در این‌درجه حرارت زندگی دشوار است و البته این سوال كه گرم‌ترین منطقه فهرست ما چیست و چگونه در آن می‌توان زندگی كرد را در ذهن ما یادآوری می‌كند، اما به هر حال این درجه حرارت هم با توجه به تكنولوژی‌های قرن حاضر می‌تواند برای سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری موقعیتی مناسب را فراهم كند تا از جهنم واقعی نیز درآمد كسب كرد.

كویر لوت- ایران

اما گرم‌ترین و اولین رتبه این فهرست ده‌تایی ما به ایران و كویر لوت رسیده. هرچند تفاوت گرمای این منطقه با رتبه دوم و دیگر مناطق ذكر شده بسیار است و شاید كمی غیرقابل باور باشد، اما همین موضوع باعث صدرنشینی آن نسبت به دیگر مناطق شده است. كویر لوت با ثبت ركورد 70 درجه سانتی‌گراد و اختلاف بسیار زیاد به عنوان صدرنشین این فهرست ده‌تایی معرفی شده كه می‌تواند یكی از جاذبه‌های گرمسیری ایران برای ماجراجویان و گردشگران خارجی و داخلی باشد. هرچند برخی از مناطق این كویر غیرقابل زندگی است، اما ایرانیان باستان توانستند با ذكاوت خود مایه‌حیات را به نوعی به این منطقه انتقال دهند و با ساخت قنات‌های مختلف كه خود هم‌اكنون به عنوان جاذبه گردشگری است زندگی را در حاشیه این كویر جاری نگه دارند.

 

منبع: jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------