کارشناسان فرانسوی: نوتردام جدید، دیگر نوتردام قبل نخواهد شداخبار,اخبار هنری,کلیسا نوتردام

معمار کلیسای نوتردام و کمیسیون ملی میراث و معماری (CNPA) فرانسه معتقدند که بازسازی این اثر تاریخی همانند آنچه در گذشته بوده و تصمیم گیری در نوع ساختمانی که قرار است در آینده داشته باشد، دشوار است؛ نوتردامی که قرار است دوباره ساخته شود نوتردام قبلی نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، تارنمای فرانس 24 گزارش کرد: پس از آتش سوزی کلیسای نوتردام، 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه وعده داد که این ساختمان را ظرف پنج سال بازسازی کند. اما بازسازی که در مورد آن صحبت می کنیم چگونه است و چگونه می توان چنین ساختمان تاریخی را از خاکستر احیا کرد؟ تصمیم گیری در این مورد دشوار است.

 

مکرون روز دوشنبه نیز در حالی که آتش سوزی به سختی خاموش شد گفت که 'این کلیسای جامع ما با کمک هم بازسازی خواهد شد.' رئیس جمهوری فرانسه برای بازسازی ساختمان کلیسای نوتردام که در قلب پاریس نشسته است متعهد شد.

 

فرانس 24 افزود: بازسازی این کلیسا یک پروژه بسیار طولانی است؛ تصاویر قابل توجهی از فروپاشی برج کلیسا، که در سال 1859 میلادی توسط 'اوگن ویولت لو دوس' ساخته شد و سقف چوبی آن که طعمه شعله های آتش شد، افزایش میزان آسیب ها را نشان می دهد.

 

'فرانک ریه سته'وزیر فرهنگ فرانسه از شناسایی سازه های آسیب دیده در نوتردام به دنبال این حادثه خبر داده و در عین حال گفته برای برآورد هزینه بازسازی و مدت زمان دقیق این کار خیلی زود است.

 

در این ارتباط تارنمای وزارت فرهنگ فرانسه هم اعلام کرد: رئیس جمهوری اعلام کرد یک کارزار ملی و بین المللی برای بازسازی کلیسای جامع نوتردام در پاریس، پس از آتش سوزی وحشتناک که در 15 آوریل 2019 باعث ویرانی آن شد، تشکیل می شود. 

 

'اروه کزل' معمار بازسازی کلیسای نوتردام که پیش تر از این در پروژه ای 20 ماهه تعریف شده بود می گوید: 'چالش اصلی بازسازی در قالب یکسان و نه لزوما با مواد مشابه یا منشاء فنی است.'

 

بنا به نظر معماران به دلیل نبود جنس چوب هایی که پیش تر برای ساخت کلیسا استفاده شده لازم است ساختار دیگری از جمله فلزی برای آن در نظر گرفته شود که به همین سبب ضمن حفظ شکل پیشین کلیسا، این اثر تاریخی همانند گذشته نخواهد شد.

 

این معماران تصمیم گیری در این ارتباط را دشوار خوانده و می گویند این که قرار است از همان چوب که پیش تر برای ساختن کلیسا به کار رفته در بازسازی آن استفاده و یا ساختار فلزی برای آن در نظر گرفته شود تصمیم گیری را سخت می کند.

 

به گفته کزل، 'به لحاظ فنی، مشکلی نیست که بازسازی انجام شود. ما می توانیم نقشه های دقیق کلیسای جامع را داشته باشیم اما به جهت اهمیت ساخت تاریخی و نمادین نوتردام ، ملاحضات دیگری نیز وجود دارد.' 

 

به گزارش ایرنا، کلیسای نوتردام پاریس با 850 سال قدمت دوشنبه شب طعمه حریق شد که بر اثر آتش سوزی برج ناقوس و سقف کلیسا فروریخت.

 

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده با توجه به خسارات وارد آمده بر اثر این آتش سوزی، کلیسای نوتردام به عنوان یکی از پربازدیدترین بناهای تاریخی در فرانسه و اروپا نیاز به بازسازی اساسی دارد.

 

مقام های فرانسوی روز سه شنبه با اعلام بررسی علت آغاز آتش سوزی در کلیسای جامع نوتردام پاریس، تعمدی بودن این حادثه را منتفی دانستند.

 

بازسازی نوتردام بنا به پیش بینی های غیر رسمی نیازمند افزون بر یک میلیارد یورو است.

 

در این ارتباط 'برنار آرنو' تاجر، کارآفرین و کلکسیونر آثار هنری فرانسوی که ثروتمندترین مرد اروپا و چهارمین ثروتمند جهان در سال 2018 میلادی محسوب می شود اعلام کرده که 200میلیون یورو و 'فرانسوا هنری پینو' مالک باشگاه رن گفته به همراه پدرش یکصد میلیون یورو بابت بازسازی کامل کلیسای جامع نوتردام اختصاص خواهند داد.

 

همچنین میلیاردرهای دو شرکت «لویی ویتون» و «گوچی» مجموعا 338 میلیون دلار برای کمک در نظر گرفته اند. 

 

مکرون نیز قول اختصاص مبالغی برای کمک به بازسازی این کلیسا را داده است.

 

در عین حال شرکت توتال فرانسه نیز متعهد شده یکصد میلیون یورو برای بازسازی کلیسای نوتردام کمک کند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------