نامزدهای اولیه جایزه ادبی «فمینا» و نامزدهای نهایی «بوکر» معرفی شدند/ رقابت نازنین حضار با نویسندگان مشهور جهاناخبار,اخبار هنری,جایزه ادبی فمینا
تعداد ۱۷ رمان فرانسوی و ۱۴ رمان خارجی به عنوان نامزدهای جایزه ادبی فمینا در فرانسه انتخاب شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از فیگارو، در بخش رمان‌های خارجی، نازنین حضار نویسنده ایرانی کانادایی با کتاب «آریا» یکی از نامزدهای اولیه جایزه فمینا است.

 

«نیکی بویز» نوشته «کلسن وایتهد» نویسنده برنده پولیتزر در کنار «الیت، زندگی نرمال» نوشته «ماریا کاردوسو»، «چرک آمریکایی» نوشته «ژنین کامینس»، «تنهایی» نوشته «لوسی المان»، «قلمرو رفیع» نوشته «یا گیاسی»، «بخشش‌ها» از «کران میلوود هارگریو»، «هزینه‌ زندگی کردن و آن‌چه نمی‌خواهم بدانم» به قلم «دبورا لوی»، «فلوریولژوم سمی» از «آنالنا مک کافی»، «نامحدود» نوشته «کالوم مک کان»، «بتی» از «تیفانی مک دنیل»، «بازگشت به تاکستان مارتا» نوشته «ریچارد روسو» و «مسیر پاتاگونیا» از «ادواردو فرناندو وارلا» دیگر نامزدهای بخش رمان‌های خارجی این جایزه ادبی هستند.

 

در بخش رمان‌های فرانسوی نیز «دیدیه بلوند» با رمان «کتاب آدرس برخی از شخصیت‌های داستانی ادبیات»، «تیری کلرمون» با رمان «باروکو بوردلو»، «ماری-هلن لافون» با کتاب «داستان پسر» در کنار آثاری از «میگل بونفوی»، «سارا چیچه»، «سرژ جانکور» و «لولا لافون» از جمله نامزدهای اولیه جایزه ادبی فمینا هستند که برندگان آن روز سوم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) معرفی می‌شوند.

 

جایزه‌ «فمینا» در سال ۱۹۰۴ از سوی گروهی از نویسنده‌های زن فرانسوی با همکاری مجله‌ «فمینا» راه‌اندازی شد. «آنتوان دوسنت اگزوپری» سرشناس‌ترین نویسنده‌ برنده‌ این جایزه است که در سال ۱۹۳۰ برای «پرواز شبانه» موفق به دریافت آن شد.

 

نامزدهای نهایی «بوکر» معرفی شدند

روز سه‌شنبه با اعلام نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۲۰ و سلطه‌ نویسندگان آمریکایی بر این فهرست، «هیلاری منتل» شانس کسب سومین جایزه بوکر را برای آخرین جلد از سه‌گانه «توماس کرامول» از دست داد.

 

«دایان کوک»، «اونی دوشی»، «داگلاس استوارت» و «برندن تیلور» چهار نویسنده رمان‌اولی هستند که برای کسب جایزه ۵۰ هزار پوندی بوکر با «تسیتسی دانگارمبگا» نویسنده نامدار زیمبابوه‌ای و «مازا منجیست» نویسنده آمریکایی – اتیوپیایی رقابت می‌کنند.

 

به استثنای «دانگارمبگا»، تمامی نویسندگان فهرست نهایی بوکر ۲۰۲۰ اهل ایالات‌متحده هستند و یا شهروند این کشور محسوب می‌شوند.  

 

قوانین جایزه «بوکر» در سال ۲۰۱۴ تغییر کرد و به موجب آن تمامی نویسندگانی که به زبان انگلیسی نوشته‌اند و آثارشان در بریتانیا منتشر شده است می‌توانند در این جایزه ادبی شرکت کنند.

 

این قانون جدید مورد انتقاد صنعت نشر بریتانیا قرار گرفت و این هشدار را که این قانون می‌تواند موجب سلطه نویسندگان آمریکایی شود به دنبال داشته است.

 

از زمان تغییر قوانین بوکر، «جورج ساندرز» و «پائول بیتی» دو نویسنده آمریکایی هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

 

«گبی وود» مدیر ادبی بنیاد جایزه بوکر همزمان با اعلام فهرست نامزدهای نهایی بیان کرد: «هیچ‌کس به دلیل هویتش برنده جایزه بوکر نمی‌شود. یک کتاب به دلیل ویژگی‌هایش برنده می‌شود.»

 

به این ترتیب «تسیتسی دانگارمبگا» برای رمان «این جسد سزاوار سوگواری»، «مازا منجیست» برای «پادشاه سایه»، «دایان کوک» برای «سرزمین متروکه جدید»، «اونی دوشی» برای «شکر سوخته»، «برندن تیلور» برای «زندگی واقعی» و «داگلاس استوارت» برای «شاگی بین» به فهرست نامزدهای نهایی بوکر ۲۰۲۰ راه‌ یافته‌اند.

 

برنده نهایی بوکر هفدهم نوامبر اعلام خواهد شد.

 

سال گذشته «برناردین اواریستو» و «مارگارت اتوود» برای نگارش رمان‌های «دختر، زن، دیگر» و «وصیت‌ها» مشترکا به عنوان برندگان بوکر معرفی شدند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------