امیرحسین افراسیابی و حسن فدایی از شاعران معاصر درگذشتندامیرحسین افراسیابی،اخبار هنری،خبرهای هنری
امیرحسین افراسیابی، شاعر و مترجم پیشکسوت در سن ۸۷سالگی از دنیا رفت.

مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: امیرحسین افراسیابی از بازماندگان «جُنگ ادبی اصفهان» و ساکن هلند بود که در این سال‌ها به اصفهان رفت‌وآمد داشت. ظاهرا دو روز پیش در پی زمین خوردن و به دلیل شکستگی پا به بیمارستان مراجعه می‌کند و در ادامه همین موضوع از دنیا می‌رود.

 

او درباره فعالیت‌های ادبی افراسیابی اظهار کرد: اولین مجموعه شعر این شاعر «حرف‌های پاییزی» حدود سال ۱۳۴۸ منتشر شد که مورد توجه قرار گرفت. او از نوادر ادیبانی بود که شعر مدرن هلند و غرب را به فارسی برگرداند و شعر ایران را هم ترجمه کرد. اما رسانه‌ها آن‌طور که باید به آثار افراسیابی نپرداختند. بسیار باسواد بود و از شاگردان مهندس سیحون در زمینه معماری بود. در حال حاضر هم آخرین مجموعه شعر او «ایستگاه آخر» و زندگی‌نامه‌اش را به همراه دو ترجمه‌ از شعر هلند در دست چاپ داریم. 

 

«ایستگاه»، «بر عرض راه»، «تا ایستگاه بعدی»، «آواز شگفت یک شاید» (گزیده شعرها)، «عشق وقت نمی‌شناسد»، «و خانه‌ای که خانه ما نیست» و «بعد از هفتاد و سه پروانه» از دیگر مجموعه شعرهای امیرحسین افراسیابی متولد سال ۱۳۱۳ هستند که در سال‌های گذشته وارد بازار نشر شده‌اند.

 

همچنین گزیده شعر امیرحسین افراسیابی «نبض چارراه از تپش افتاد» به همراه ترجمه‌های او از شعر هلند با نام‌های «از کنار نگاه»، «در سطر رو به خانه مه آغاز می‌شود»، «دختران المپ» (گزیده‌ای از شعر زنان هلند) و «جاودانگی ناپایدار» و همچنین برگزیده شعرهای «شیموس هینی»، شاعر ایرلندی برنده جایزه نوبل از سوی انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است.

 

***

 

حسن فدایی شاعر معاصر درگذشت

حسن فدایی از شعرای معاصر در سن ۷۶سالگی درگذشت.

 

حسن فدایی،اخبار هنری،خبرهای هنری

این شاعر معاصر که از هم‌نسلان و دوستان نزدیک حسین منزوی غزل‌سرای نامی است برای اولین بار در سال ۱۳۶۲ اولین مجموعه شعر خود را بانام «ارغوان» با مقدمه مهدی اخوان ثالث به چاپ رساند.

 

این شاعر در سال ۱۳۸۳ این کتاب را در هشتادوهفت صفحه تجدید چاپ کرد و به بازار عرضه نمود، در پشت جلد این کتاب، منوچهر آتشی، رضا براهنی، محمدعلی سپانلو و عمران صلاحی، هرکدام سطرهایی در تحلیل و بررسی شعر حسن فدایی نوشته‌اند.

 

حسن فدایی  مهندس برق بود و قرار بود در سال‌های اخیر دفتری از او به نام «بیابان و من» منتشر شود که ظاهراً منتشرنشده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------