مامور سابق سیا درگذشت/ مردی که سوژه فیلمی درباره ایران بود!اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,اتونی مندز

تونی مندز مامور سابق سیا که موجب فراری دادن ۶ دیپلمات آمریکایی از ایران شد در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

به گزارش صبا به نقل از ورایتی، تونی مندز مامور عملیات های فنی سابق سیا که موجب فراری دادن ۶ دیپلمات آمریکایی از ایران شد در سن ۷۸ سالگی درگذشت. شرح عملیات مندز در فیلم برنده جایزه اسکار «آرگو» با بازی بن افلک در نقش تونی مندز به تصویر کشیده شده است.

 

کریستی فلچر کارمند دفتر مندز این خبر را صبح شنبه ۱۹ ژانویه در توییتر خود منتشر کرد.

فلچر در بیانیه خود نوشت: صبح امروز آنتونیو (تونی) جی. مندز تسلیم بیماری پارکینسون که یک دهه پیش آن را تشخیص داده بود شد.

مندز ۱۵ نوامبر ۱۹۴۰ بدنیا آمد. او پس از تحصیل هنر در دانشگاه کلورادو حرفه اش را به عنوان یک هنرمند آغاز کرد. مندز سپس در سال ۱۹۶۵ به استخدام سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) در آمد.

او پس از فعالیت در جنوب شرقی آسیا، خاورمیانه و جنوب آسیا به ایران فرستاده شد تا آنچه به عنوان «بازیگوشی کانادایی» نامیده می شد را مدیریت کند؛ عملیاتی که در سال ۱۹۸۰ میلادی انجام شد و طی آن ۶ دیپلمات آمریکایی به عنوان عوامل یک فیلم کانادایی از ایران فراری داده شدند.

مندز خاطرات خود را در سه کتاب به نام های «استاد تغییر قیافه: زندگی مخفی من در سیا»، «گرد و غبار جاسوسی: دو استاد تغییر قیافه، ابزارها و عملیاتی را فاش کردند که به ما کمک کرد جنگ سرد را ببریم» و «آرگو: چگونه سیا و هالیوود متهورانه ترین عملیات نجات در تاریخ را انجام دادند» نوشت. بر مبنای کتاب آخر فیلم برنده جایزه اسکار «آرگو» ساخته شد.

فیلم «آرگو» اقتباس آزادی از کتاب «آرگو» نوشته مندز به کارگردانی و نقش اولی بن افلک بود که در سال ۲۰۱۳ سه جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین تدوین را بدست آورد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------