«گالیله» به تئاتر شهر می‌رود/ اجرا در سالن اصلیاخبار,اخبارفرهنگی وهنری,شهاب‌الدین حسین‌پور

شهاب‌الدین حسین‌پور قصد دارد در بهار سال ۹۹ نمایش «گالیله» را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببرد.

 شهاب‌الدین حسین‌پور کارگردان و بازیگر تئاتر که در حال حاضر نمایش «همه دزدها که دزد نیستند» را با هنرجویان جوان بازیگری در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه برده، درباره برنامه‌های پیش روی خود در زمینه کارگردانی تئاتر به مهرگفت: از سال ۹۴ تا کنون با مدیران و مسئولان مختلفی که در اداره‌کل هنرهای نمایشی و همچنین مجموعه تئاتر شهر مستقر شدند درباره به صحنه بردن نمایش «گالیله» به یاد استادم حمید سمندریان، مذاکره کردم.

وی ادامه داد: هم با تالار وحدت و هم با مجموعه تئاتر شهر درباره اجرای این اثر رایزنی کردم که در نهایت توفیقی شد تا با تئاتر شهر برای اجرا در سالن اصلی این مجموعه به توافق برسیم و بر این اساس قرار است در بهار سال ۹۹ نمایش «گالیله» را در این سالن به صحنه ببریم.

این کارگردان جوان تئاتر با اشاره به اینکه ورودش به تئاتر با شاگردی حمید سمندریان بوده، اظهار کرد: در طول ۳ سال دوره شاگردی‌ام سعی کردم از نزدیک با نوع نگاه و تفکرات استاد و همچنین نگاهی که به نمایشنامه «گالیله» داشت آشنا شوم. موضوع نمایشنامه «گالیله» برشت خیلی جذاب است و اجرای این اثر نیز ادای دینی به استاد سمندریان است که در زندگی من تأثیر بسزایی داشت.

حسین‌پور با بیان اینکه شکل اجرایی ویژه‌ای را برای نمایش «گالیه» مدنظر دارم، یادآور شد: از زمانی که وارد تئاتر شدم شاهد ۲ یا ۳ اجرا از نمایشنامه «گالیله» بودم و تا جایی که اطلاع دارم هر بار این اجراها کم فروغ‌تر بوده و نتواسته‌اند به رسالت اثر نزدیک و همچنین مخاطب را در سالن راضی نگهدارند. امیدوارم بدون هیچ ادعایی و با حضور هنرمندان خلاق و تأثیرگذار، حرف و محتوای اثر و همچنین اندیشه استاد سمندریان از این اثر را با اجرای خود بیان کنیم.

وی با اشاره به اخذ مجوز متن ترجمه شده «گالیله» توسط حمید سمندریان، توضیح داد: بیش از ۹ ماه است که همراه آقای محمد امیر یاراحمدی تلاش کردیم با بررسی چندین ترجمه و خوانش‌های مختلف از نمایشنامه «گالیله» به نسخه معقولی برسیم. بیش از ۵۰ جلسه را با حضور آقای یاراحمدی برای اجرایی‌تر و امروزی شدن نمایشنامه در جهت برقراری ارتباط مردم با اثر، برگزار کردیم و در حال حاضر آقای یاراحمدی به عنوان دراماتورژ روی نمایشنامه کار می‌کند.

کارگردان نمایش‌هایی چون «بیوه‌های غمگین سالار جنگ» و «سرآشپز پیشنهاد می‌کند» درباره گروه بازیگری مدنظر برای نمایش «گالیله»، تأکید کرد: روند انتخاب عوامل نمایش «گالیله» به خصوص انتخاب بازیگر برای نمایش، سخت است به ویژه با سبک بازی مدنظر من برای اجرا، نیازمند مستمر و بلندمدت هستیم. متأسفانه با شرایطی که تئاتر ایران در آن گرفتار شده، دعوت از بازیگران برای حضور در تمرین‌های بلند مدت سخت شده است.

حسین‌پور در پایان سخنان خود بیان کرد: هنوز تیم بازیگران نمایش «گالیله» قطعی نشده و به محض قطعی شدن وارد تمرین‌های دورخوانی متن و تمرین‌های دیگر می‌شویم. امیدوارم تا مهرماه بتوانیم عوامل و طراحان نمایش را مشخص و از آبان ماه آرام آرام جلسات و تمرین‌های نمایش «گالیله» را شروع کنیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------