سینما و آخرالزمان؛ جاذبۀ تمام‌نشدنی فیلم «12 میمون»فیلم 12 میمون،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی
در مجموعۀ «سینما و آخرالزمان» به معرفی بهترین فیلم‌های تاریخ سینما با موضوع پایان دنیا و زندگی در دنیای پساآخرالزمانی خواهیم پرداخت. فیلم منتخب امروز «12 میمون» (12 Monkeys) است؛ اثری تحسین شده از تری گیلیام با بازی درخشان بروس ویلیس و برد پیت.

به گزارش فرادید، فیلم «12 میمون»  که در سال 1995 ساخته شده است، از لحاظ امتیازی که از مخاطبان و منتقدان دریافت کرده، یکی از برترین فیلم‌ها در ژانر علمی‌تخیلی با موضوع پایان دنیا محسوب می‌شود.

 

داستان عجیب و غریب، چرخش‌های داستانی غیرمنتظره و شوک‌آور و بازی‌های گیرا و درخشان، این فیلم را به نمونه‌ای ماندگار در بین فیلم‌های آخرالزمانی تبدیل کرده است.

 

داستان فیلم دربارۀ گروهی از بازماندگان بشریت است که در سال 2035 در یک سکونتگاه زیرزمینی زندگی می‌کنند. در سال 1996 ویروسی در سراسر جهان منتشر شده که بخش عظیمی از جمعیت جهان را نابود کرده است. مردمی که در سال 2035 زندگی می‌کنند تصور می‌کنند که پخش این ویروس کار گروهی به اسم 12 میمون بوده است.

 

فیلم 12 میمون،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

آن‌ها با فناوری جدیدی که در اختیار دارند، تصمیم می‌گیرند عده‌ای را در زمان به عقب برگردانند تا با شناسایی ویروس اولیه به دانشمندان در پیدا کردن درمانی برای آن کمک کنند. جیمز کول (با بازی بروس ویلیس) یک زندانی است که برای اجرای این مامویت در ازای کاهش محکومیتش انتخاب می‌شود.

 

اما بازگشت به زمان گذشته ظاهرا اتفاق ساده و دقیقی نیست؛ کول که قرار است به سال 1996 فرستاده شود، بارها به زمان اشتباهی فرستاده می‌شود؛ یک بار به سال 1990 و یک بار حتی به جنگ جهانی دوم.

 

در طول این ماموریت کول با آدم‌های متفاوتی آشنا می‌شود و رازهای پنهانی را کشف می‌کند که به کلی مسیر او را به سمت اهداف تازه‌ای تغییر می‌دهند.

 

«دوازده میمون» یکی از آن فیلم‌هایی است که پیچیده‌ترین و درهم‌تنیده‌ترین داستان ممکن را روایت می‌کنند، بدون آنکه انسجام، جاذبه و یکپارچگی خود را از دست بدهند. این فیلم یک گنجینۀ ارزشمند برای کسانی است که به غافلگیری‌های سینمایی علاقه‌مند هستند؛ صحنه‌هایی در این فیلم هست که شگفتی و لذت کشف یک حقیقت پنهان را به بهترین شکل ممکن به مخاطب می‌چشانند.

 

در حالیکه نزدیک به 30 سال از زمان ساخت این فیلم می‌گذرد، هنوز منتقدان دربارۀ آن می‌نویسند و درخشش‌های آن را از جنبه‌های مختلف ستایش می‌کنند. منتقد وبسایت کولایدر، یک ماه قبل نوشت که جاذبۀ اصلی این فیلم در «راه رفتن روی مرز باریک بین معقول و نامعقول» است.

 

فیلم 12 میمون،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

نشریۀ اسپین‌آف در سال 2021 از صحنه‌پردازی درخشان زمان «آینده» در این فیلم ستایش کرد و منتقد نشریۀ تایمز در سال 2021 این فیلم را «به لحظ بصری خلاقانه، به لحاظ مفهومی مجذوب‌کننده و سرتاپا هیجان‌انگیز» توصیف کرد.

 

این فیلم مجموعه‌ای از ژانرها و موضوعات را در کنار هم جمع کرده و همۀ آن‌ها را به بهترین شکل ممکن از کار درآورده است؛ از موضوع شیوع ویروس گرفته تا سفر در زمان و پایان دنیا.

 

«دوازده میمون» یک اثر تخیلی، روانشناختی، اکشن و معمایی است که برای دو ساعت می‌تواند تمام ذهن و حواس شما را در خودش غرق کند و برای سال‌ها در خاطرۀ شما باقی بماند.

 

فیلم 12 میمون،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------