صدا و سیما؛ کی برای کی برنامه می سازد؟ اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی, صدا و سیما
اعتراض های مکرر و پردامنه به صدا و سیما به خاطر جولان اسپانسرهای رنگارنگ و ستاره مربع ها، ترویج بخت آزمایی و آنتن فروشی چنان است که رویکرد سیاسی پرسش برانگیز این سازمان را زیر سایه خود قرار داده است. 

به گزارش ایرنا، این روزها صدا و سیما پرانتقادترین روزها را سپری می کند. در میانه این انتقاد و اعتراض ها طی دو سه ماه گذشته یک نام بسیار پرتکرار بوده است؛ «برنده باش» که اسفندماه پارسال و در جریان یک دستکاری عمده در حجم زیادی از آرای مردم قرار بود به عنوان محبوب ترین برنامه صدا و سیما جایگزین «نود» شود اما اینک از فهرست پخش شبکه سه حذف شده است.

 

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات دیروز اعلام کرد که «براساس گزارش بررسی وقایع فنی، دستکاری در نظرسنجی صداوسیما توسط احدی از کارکنان اسپانسر یکی از برنامه‌های حاضر در نظرسنجی صورت گرفته است که آرا را به سود برنامه خود تغییر داده است. انگیزه این فرد و یا آمر بایستی در بررسیهای پلیسی مشخص شود.»

پیش از این توییت، سخنان روز چهارشنبه رهبر انقلاب درباره ضرورت اجتناب صدا و سیما از «ترویج بخت آزمایی» و «روحیه‌ انتظار برای ثروت بادآورده»، اتمام حجتی برای پایان این دست برنامه ها قلمداد شد و آیت الله «ناصر مکارم شیرازی» نیز در پاسخ به استفتائی تصریح کرد ساختار مسابقه تلویزیونی یاد شده نوع بخت‌آزمایی و قمار است.

 

پس از آن بود که رئیس صدا و سیما با صدور دست العملی خواستار تجدید نظر در ظهور و بروز رسانه‌ای اسپانسرهایی شد که مانع ترویج فرهنگ کار و تلاشند.

 

با این حال، پشتیبان های اصلی این برنامه اصراری عجیب به پابرجایی این برنامه دارند. در راس آن ها «علی فروغی» مدیر شبکه سوم سیما که اظهار داشته بود این برنامه به هیچ وجه مشکل شرعی ندارد از اصلاحات و تغییراتی سخن گفته که می تواند باز هم برنده باش را به کنداکتور پخش باز گرداند.

 

این پافشاری که پس از بیانات صریح رهبر انقلاب و اعلام نظر مراجع صورت گرفته چنان شگفتی آور بود که واکنش های مختلفی را برانگیخت از جمله «غلام رضا کاتب» نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما نیز که پرسیده «چرا اخیرا مدیر شبکه سه این اندازه حاشیه‌سازی می ‌کند؟ طبق تذکر مقام معظم رهبری طبیعتا دیگر نباید مسابقه برنده ‌باش از تلویزیون پخش شود». کاتب چنین خبر داده که در جلسه آینده شورای نظارت بر صدا وسیما بحث قطع پخش این برنامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

مجموعه این رخدادها سبب شد نوعی یکصدایی برای برخورد با جولان اسپانسرهای مروج بخت آزمایی در صدا و سیما ایجاد شود چنانکه امروز، هم مطبوعات اصولگرا و هم اصلاح طلب ها نقدهایی جدی را در این زمینه انتشار دادند.

 

در کنار حساب و کتاب های سرانگشتی که برخی مطبوعات در زمینه سودهای چندصدمیلیاردی اسپانسر برنامه هایی چون «برنده باش» انجام داده و هشدارهایی که گروهی در زمینه نادیده گرفتن بایسته های اخلاقی و مذهبی در فرایند تولید و پخش محصولات صدا و سیما مطرح ساختند، نکته ای که به صورت کلی و اساسی به چشم می آید آفت آنتن فروشی برای کارکرد اصلی است که صدا و سیما بر عهده دارد.

 

صدا و سیما بارها زیر تابلو «مرکز آموزش و پرورش عمومی» که بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی برای توصیف کارکردهای آن عنوان داشته اند، خود را «رسانه ملی» و داعیه دار جهت دهی به افکار عمومی و دارای رسالت و مرجعیت اطلاع رسانی قلمداد کرده اما در عمل راهی جز این را پیموده است.

 

همین یک هفته پیش بود که رئیس شبکه کودک صدا و سیما از تبلیغ اقلامی مثل قابلمه، ماسک صورت، کرم دور چشم و ... در این شبکه گلایه کرد و گفت این چینش تبلیغات با نظر مستقیم بازرگانی سازمان صورت می گیرد و مدیر شبکه قادر به اعمال نظر بر یک فریم از این تبلیغات هم نیست. این نوع تبلیغات در حالی صورت می گیرد که به گفته «محمد سرشار» در بسیاری از شبکه های تلویزیونی دنیا تبلیغاتی از این دست برای خردسالان ممنوع است و صدا و سیما هم قرار است نقشی اساسی در تربیت نسل آینده داشته باشد.

 

مدیران صدا و سیما بارها در دفاع از پدیده آنتن فروشی که تقریبا در همه شبکه های پرببینده به چشم می خورد از کمبود بودجه و منابع مالی سخن به میان آورده و همه اقدامات خود را به بی پولی نسبت می دهند.

 

فروردین ماه امسال بود که اعلام شد با مصوبه مجلس مبلغی به میزان 150 میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار صدا و سیما قرار خواهد گرفت؛ خبری که کافی بود تا بار دیگر کارنامه صدا و سیما پیش چشم ناظران قرار گیرد که تاکنون تولیدات این رسانه چه عایداتی برای مردم داشته است که منابعی این چنین نیز به شریان های سازمان عریض و طویل صدا و سیما تزریق شود؟

 

آنچه مشخص است اینکه کشور وارد مرحله ای تازه و متفاوت با قبل شده که مقاوم سازی اقتصاد در برابر تحریم ها، ترمیم وضعیت معیشت مردم، رونق بخشیدن به تولید داخلی و جلوگیری از انواع ریخت و پاش ها، همچنین آماده سازی روانی مردم برای گذار از ایام تحریم و در دست گرفتن نبض جامعه برای جلوگیری از التهابات سیاسی، اقتصادی و مدنی ضرورت انکارناپذیر این دوران است.

 

با این حال، کمتر چیزی که در برنامه های صدا و سیما یافت می شود تمرکز بر این ضرورت ها است مگر اینکه به صورت کلیشه ای، شعاری و در راستای رفع تکلیف آنتن های صدا و سیما به برنامه هایی مرتبط با این الزامات اختصاص یابد.

 

گذشته از اینکه چه کسانی و با چه انگیزه هایی فرایند تولید و پخش محصولات این رسانه فراگیر را در دست گرفته اند و چرا مقتضیات زمانی کشور و اوضاع و احوال مردم در این محصولات نادیده انگاشته می شود، باید این پرسش را مطرح کرد که صدا و سیما برای کدام مخاطب محتوا و برنامه پخش می کند؟

 

یکی از انتقادات اصلی به صدا و سیما این است که گویی تنها مخاطبان خود را زن و مردها و کودکانی می بیند که خود در تبلیغات رنگارنگش به تصویر می کشد؛ نمونه ای که هرگز مشتی نمونه خروار جامعه نیست و همین باعث شده بسیاری بگویند صدا و سیما برای بینندگان و شنوندگانی فضایی اقدام به پخش برنامه کرده و عملا نسبت به آنچه در جامعه می گذرد بی تفاوت است.

 

این ها همه بر رویکردهای سیاسی پرسش برانگیز صدا و سیما در سال های اخیر بار شده و این در حالی است که بنیانگذار انقلاب تصریح داشته اند «رادیو و تلویزیون باید مستقل باشند و همه گونه انتقاد را با کمال بی طرفی منتشر سازند» و «خلاصه رادیو تلویزیون نباید در دست یک عده مفسده جو باشد».

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------