«حق شناس» کارشناس اقتصادی: مسئولان اقتصادی نه تخصص دارند و نه فهم درستی از مسائلهادی حق شناس،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مسئولان اقتصادی نه تخصص دارند و نه فهم درستی از مسائل، این آقایان تازه متوجه شدند که قیمت مرغ و تخم مرغ هم به روابط خارجی ربط دارد!

هادی حق شناس، کارشناس مسائل اقتصادی به اصلاحات نیوز می‌گوید: در یکسال گذشته رشد نفدینگی حدود ۳۵ درصد بوده و حجم نقدینگی در شروع این دولت ۳ میلیون و نهصد هزار میلیارد بوده است و امروز ۲هزار میلیارد دیگر به حجم این نقدینگی اضافه شده است. در حالی که نیمه اول امسال نسبت به نیمه اول سال گذشته، حدودا دو واحد از رشد اقتصادی نیز کم شده است. در کنار آن، بودجه سال جاری چیزی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارمیلیارد تومان کسری دارد و نفتی که پیش بینی شده بود به فروش نرسید. 

 

وی ادامه داد: اگر شرایط فعلی بعنی عدم چشم انداز برای بهبود روابط بازرگانی و تجاری خارجی و عدم الحاق به FATF ، عدم احیای برجام و همین مدیریت فعلی ادامه پیدا کند، طبیعتا کسی انتظار ندارد که شاخص‌هایی مانن تورم و رشد نقدینگی یا کاهش سرمایه گذاری، تغییر کند.

 

نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه انتظار می‌رود قیمت طلا، مسکن، خودرو و غیره افزایش پیدا کند ، تصریح کرد: اگر شرایط موجود تداوم پیدا کند، چشم انداز مثبتی وجود ندارد، اما اگر گشایشی در روابط اقتصادی خارج از کشور رخ دهد، یعنی صادرات و واردات به روال عادی برگردد، می‌توان انتظار داشت که این شاخص‌ها بهبود پیدا کند. من فکر می‌کنم لایحه بودجه ۱۴۰۲، روند کلی را بیشتر مشخص کند. اما همین که حالا ۲۰ روز از زمان قانونی تقدیم بودجه می‌گذرد و اتفاقی رخ نداده است، بر عدم روشن بودن اقتصاد تاکید می‌کند.

 

وی ادامه داد: در عالم سیاست هیچ‌چیز بعید نیست اما قرائن و شواهد نشان دهنده این است که همین شرایط فعلی ادامه پیدا کند.

 

استاندار سابق گلستان، با بیان اینکه به ترکیبی که رئیسی برای اقتصاد گذاشته است اصلا نمیتوان اسمش را تیم گذاشت،خاطرنشان کرد: زمانی می‌توانیم اسم این مجموعه را تیم بگذاریم که حداقلی از تخصص و مهارت را داشته باشند. متاسفانه سه راس اقتصاد یعنی سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، از حداقل‌های یک تیم که فهم مشترکی از مسائل و مشکلات اقتصادی ایران داشته باشند، ندارند. وقتی رئیس کل بانک مرکزی در تعیین نرخ دستمزد کارگران مداخله می‌کند، خب نشان می‌دهد که وظیفه اصلی خودش که حفظ ارزش پول ملی است، را یادش رفته است و به سراغ معلول‌ها می‌رود و همین مطلب در رابطه با سازمان برنامه و وزارت اقتصاد نیز صدق می‌کند.

 

وقتی رئیس بانک مرکزی می‌گوید بازار غیررسمی بازار کوچکی است و نرخ ارز در آنجا مهم نیست، نشان می‌دهد که فهم دقیقی از متغیرهای پولی و ارزی ندارند. این‌ها مشکلات اصلی مسئولان اصلی اقتصاد کشور است.

 

هادی حق شناس با اشاره به سخنان دولت مبنی بر اینکه انگیزه ای برای افزایش نرخ ارز نداریم، گفت: نرخ ارز که بر اساس میل سیاستمداران تغییر نمیکند. همه سیاستمداران تمایل دارند نرخ تورم صفر باشد و نرخ ارز هم به قبل از انقلاب برگردد، اما اقتصاد که بر اساس تمایلات این آقایان پیش نمی‌رود. اقتصاد بر اساس سیاست‌های سیاستمدار تعیین می‌شود. سیاستگذاز در این چندوقت گذشته اولا هیچ تصمیمی نگرفته است و ثانیا اگر تصمیمی گرفته باشد، تصمیم اشتباهی است. در نتیجه بخش واقعی اقتصاد مسیر خودش را ادامه می‌دهد. یک زمانی می‌گفتند قیمت مرغ و تخم مرغ ارتباطی به روابط خارجی ندارد، اما امروز می‌‌بینیم که تا قیمت مرغ و تخم مرغ افزایش پیدا کرد، آقایان یادشان افتاد که این به روابط خارجی مرتبط است.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023