قیمت جهانی نفت امروز (۹۹/۰۵/۲۴)؛ اوپک: تقاضای نفت در ۲۰۲۰ بدتر از حد انتظار استاخبار,اخبار اقتصادی,قیمت جهانی نفت
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش به ۴۵ دلار و ۱۰ سنت رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که این امیدواری ایجاد شده که به رغم تداوم شیوع گسترده کرونا تقاضا برای نفت در حال افزایش است، قیمت نفت روز جمعه شاهد افزایش بود و در مسیر ثبت دومین هفته افزایشی متوالی خود قرار گرفت.

 

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 14 سنت معادل 0.3 درصد افزایش به 45 دلار و 10 سنت رسید و در مسیر ثبت رشد هفتگی حدودا 1.6 درصدی قرار گرفت. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با 12 سنت معادل 0.3 درصد رشد به 42 دلار و 36 سنت رسید. نفت خام آمریکا از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود 3 درصد رشد داشته است.

 

رابرت یاوگر، تحلیلگر شرکت میزوهو سکیوریتیز گفت: «وضعیت تا حدودی بهبود یافته اما عوامل موثر در بازار هنوز با وضعیت مطلوب فاصله دارند.... بازار با مازاد عرضه روبروست.»

 

این هفته دولت آمریکا اعلام کرد که میزان ذخایر نفت خام، بنزین و میعانات این کشور طی هفته گذشته شاهد کاهش بوده و پالایشگاه ها اقدام به افزایش تولید خود کرده اند. همین مسئله سبب رشد قیمت ها شد. با این وجود، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از میزان تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی را کاهش داده و گفته کاهش سفرهای هوایی به دلیل کرونا موجب افت 8.1 میلیون بشکه ای مصرف نفت در سال 2020 خواهد شد.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هم اوایل این هفته گفته بود تقاضای جهانی نفت امسال احتمالا 9.06 میلیون بشکه کاهش خواهد یافت. اوپک و متحدانش از جمله روسیه از ماه می تولید نفت خود را به میزان حدود 10 درصد تقاضای جهانی کاهش داده اند. در همین حال، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفته انتظار ندارد در نشست کمیته نظارتی گروه اوپک پلاس در هفته آینده تصمیمی سریعی در مورد کاهش تولید نفت اتخاذ شود.

 

اوپک: تقاضای نفت در ۲۰۲۰ بدتر از حد انتظار است

شوک همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد جهان باعث شده تقاضای نفت 9.1 میلیون بشکه در روز در 2020 کاهش پیدا کند. این میزان کاهش تقاضا بیشتر از آن چیزی است که اوپک یک ماه پیش تخمین زده بود.

 

 اوپک حالا پیش بینی می کند اقتصاد جهان 4 درصد در سال جاری میلادی کوچک شود. این گروه در جولای رکود اقتصاد جهان را 3.7 درصد پیش بینی کرده بود.

 

 به خاطر کاهش فعالیت‌های اقتصادی در برخی از کشورهای بزرگ در حال توسعه، پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی برابر‌ با 90.6 میلیون بشکه در روز باشد یعنی 9.1 میلیون بشکه در روز کمتر از 2019. کاهش تقاضا حدود 100 هزار بشکه در روز بیشتر از آن چیزی است که اوپک ماه گذشته پیش بینی کرده بود.

 

 انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی 7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این رقم تفاوت چندانی با پیش‌بینی ماه قبل ندارد.

 

طبق تخمین های اوپک، ذخایر اقتصادی نفت در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از ماه ژوئن رو به افزایش بوده است. این ذخایر 301.5 میلیون بشکه بیشتر از همین دوره در سال گذشته میلادی بوده و به 3.240 میلیارد بشکه رسیده است. این رقم 291.2 بیشتر از متوسط 5 ساله این ذخایر است.

 

 اوپک اعلام کرد:« قیمت نفت خام و محصولات نفتی در نیمه دوم 2020 همچنان تحت تاثیر نگرانی در مورد موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش ذخایر جهانی خواهد بود. ذخایر جهان به خاطر کاهش حمل و نقل جاده‌ای و پایین آمدن تقاضا برای سوخت هواپیما همچنان بالا خواهد بود».

 

پس از پایان کاهش داوطلبانه تولید توسط عربستان، کویت و امارات، تولید نفت اوپک 980 هزار بشکه در روز به صورت ماهانه افزایش یافته و به 23.17 میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------