کاهش ۹۰ درصدی مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
نرخ مالیات بر ارزش افزوده گندم، برنج، دانه‌های روغنی، انواع روغن خام، قند، شکر و گوشت قرمز از ابتدای لازم الاجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده (۱۳دی ۱۴۰۰) تا پایان سال ۱۴۰۱ به یک درصد کاهش یافت.

به گزارش تسنیم، براساس  ابلاغیه مورخ  28/ 12/ 1400 مدیرکل واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی در خصوص مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده برخی کالاهای اساسی، از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده- 13/ 10/ 1400- تا پایان سال 1401، نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات گندم، برنج، دانه‌های روغنی، انواع روغن خام، قند، شکر و گوشت قرمز معادل یک درصد تعیین شده است.

 

این ابلاغیه با توجه به بند ( 3 ) مصوبات شصت و ششمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع نامه مورخ 1400/12/26 دبیر محترم شورایعالی هماهنگی اقتصادی و معاون اقتصادی رئیس جمهور صادر شده است.

 

گفتنی است، مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیرمستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

 

در حالی که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران 9 درصد محاسبه می‌شود و در لایحه جدید دولت نیز همین نرخ حفظ شده، متوسط نرخ استاندارد این نوع مالیات در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا حدود 16 درصد برآورد شده است.

 

مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------