رشد نارضایتی میان بازنشستگان و کارگرانتجمع بازنشستگان و کارگران،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
این روزها بازنشستگان در اکثر تجمع‌های اعتراضی خود به این مساله اشاره دارند که دستمزدهایشان ریالی و هزینه‌های زندگی‌شان دلاری است در حالی که مسئولان این واقعیت را قبول ندارند.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: این روزها که شرایط اقتصادی کشور با توجه به مناقشات سیاسی آشفته‌تر از قبل به نظر می‌رسد و ارزش پول ملی هر روز کاهش پیدا می‌کند، وضعیت معیشتی قشر عظیمی از افراد جامعه دستخوش تحولاتی ناخوشایند شده است.

 

افزایش 35درصدی حداقل حقوق کارگران و افزایش 20درصدی حقوق بازنشستگان در مقابل افزایش تورم بیش از 45درصد نشان می‌دهد که قرار است سال 1403 سالی بدون امنیت معیشتی و شغلی برای بسیاری از افراد باشد. افزایش نرخ دلار اولین ضربه را به تولید وارد می‌کند و همین باعث می‌شود تولیدکنندگان یا از تولید دست بکشند یا با افزایش قیمت‌ها سعی در تامین هزینه‌های خود داشته باشند.

 

مساله اینجاست که افزایش قیمت با توجه به کاهش قدرت خرید مردم نیز برای تولیدکنندگان فایده‌ای دربرنخواهد داشت. بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که سال 1403 از نظر معیشتی می‌تواند سال بسیار سختی برای مردم باشد و از طرف دیگر اخباری مبنی بر کسری بودجه 60درصدی دولت هم بر این مشکلات دامن می‌زند.

 

همچنین افزایش 50درصدی مالیات‌ها که به منظور تامین کسری بودجه انجام شده است خود باعث فشار مضاعفی به قشر فرودست جامعه می‌شود. از همین رو این روزها تعدادی از بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه دست به تجمع زده و به دنبال احقاق حقوق از دست‌رفته‌شان بودند؛ حقوقی که به گفته اکثریت قریب به اتفاق آنها ریالی است و هزینه‌هایی که باید پرداخت کنند دلاری محاسبه می‌شود. از سوی دیگر افزایش 35درصدی حداقل حقوق کارگران نیز مورد تایید نمایندگان کارگری و البته کارگران شاغل نیست. آنها بر این باورند که هزینه‌های سبد معیشت و میزان تورم برای تعیین دستمزد سال 1403 در نظر گرفته نشده است.

 

تفسیر قانون دردی از مردم دوا نمی‌کند

«حجت علیاری» کارشناس اقتصادی در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: متاسفانه بدعت تازه‌ای در دولت سیزدهم گذاشته شده که نشان می‌دهد مسئولان بیش از آنکه تمایلی به اجرای قوانین مصوب داشته باشند تلاش می‌کنند آنها را به نفع دولت تفسیر کنند. وقتی حتی وزیر کار هم برداشت شخصی خود از ماده 41 قانون کار را بر آن چیزی که صراحتاً در قانون بیان شده ترجیح می‌دهد دیگر نمی‌توان امیدی به بهبود وضعیت معیشتی کارگران و بازنشستگان داشت.

 

او می‌افزاید: در حال حاضر قیمت سبد معیشتی خانوار در کلانشهرها به 30 میلیون تومان می‌رسد. هرچند وزارت کار سعی کرد این رقم را با دست‌کاری وزارت بهداشت و درمان در سبد معیشتی به حداقل برساند اما همان حداقل هم برای تصویب نرخ دستمزد سال 1403 در نظر گرفته نشد. در واقع حتی اگر ما سبد معیشت را 20 میلیون تومان در نظر بگیریم، افزایش 20درصدی حقوق بازنشستگان حداقل حقوق آنها را به 10میلیون می‌رساند که یک خلا 10 میلیونی را نشان می‌دهد و با افزایش 35درصدی حداقل حقوق کارگران حداقل دریافتی آنها به 11 میلیون و 700هزار تومان می‌رسد که باز هم خلا هشت میلیونی در این بین مطرح است.

 

علیاری توضیح می‌دهد: مساله این است تا زمانی که قدرت خرید مردم افزایش پیدا نکند ما افزایش تولید نخواهیم داشت و تا زمانی که تولید در کشور افزایش نیابد نمی‌توانیم مشکلات اقتصادی موجود را رفع کنیم. این زنجیره متصل به هم نیازمند یک مدیریت درست و البته اشراف کامل مسئولان به خلاهای اقتصادی موجود در کشور است.

 

مسئولان مشکلات جامعه را باور ندارند

این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید: متاسفانه تا زمانی که واقعیت جامعه با آن چیزی که مسئولان مدعی هستند چنین تفاوت چشمگیری داشته باشد ما نمی‌توانیم امیدوار باشیم که شرایط رو به بهبود برود. این روزها بازنشستگان در اکثر تجمع‌های اعتراضی خود به این مساله اشاره دارند که دستمزدهایشان ریالی و هزینه‌های زندگی‌شان دلاری است در حالی که مسئولان این واقعیت را قبول ندارند.

 

او ادامه می‌دهد: چطور ممکن است حداقل حقوق کارگران 35درصد افزایش پیدا کند و حقوق بازنشستگان 20درصد اما هزینه حمل‌ونقل عمومی افزایش 45درصدی داشته باشد. این درصد بر چه مبنایی تعیین می‌شود و قدرت خرید مردم چقدر در چنین تصمیم‌گیری‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 

نگاهی به دریافتی کارگران ایرانی در مقایسه با برخی از کشورهای منطقه

با توجه به افزایش 35درصدی حداقل حقوق کارگران و محاسبه حداقل حقوق 11 میلیون و 600هزار تومان و نرخ جدید دلار در سال 1403، دریافتی کارگران ایرانی رقمی معادل 173 دلار می‌شود. این در حالی است که دریافتی کارگران در کشور ترکیه 560 دلار، در عربستان 800 دلار و در امارات متحده عربی 408 دلار است و کمترین دریافتی مربوط به کارگران آذربایجان است که 200 دلار دریافت می‌کنند.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------