بورس سبزپوش ماند/ دو تغییر مهم در فرابورسبازار سرمایه ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
بازار سرمایه امروز توانست روند صعودی خود را حفظ کند و شاخص‌های این بازار سبزپوش ماندند.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس امروز با ۲۰۹۵ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۶۸۹ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۲۵۳۹ واحد افزایش یافت و به رقم ۵۲۶ هزار و ۱۸۷ واحد رسید.

 

در این بازار ۷۳۸ هزار معامله به ارزش ۸۵ هزار و ۵۲۴ میلیارد ریال انجام شد.

 

توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، پالایش نفت تهران، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و ایران خودرو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

 

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل بورس با ۶۷ واحد افزایش در رقم ۲۱ هزار و ۵۰۷ واحد ایستاد.

 

در این بازار ۴۹۰ هزار معامله به ارزش ۷۷ هزار و ۴۷۲ میلیون ریال انجام شد.

 

سرمایه‌ گذاری مالی سپهر صادرات، مدیریت انرژی امیدتابان پور، بیمه کوثر و پویا زرکان آق‌دره نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل بانک دی و پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

 

دو تغییر مهم در فرابورس

حداکثر حجم مبنا با رعایت حداکثر ارزش مبنا و همچنین حداقل ارزش هر سفارش خرید در بازار پایه فرابورس از هشتم بهمن تغییر خواهد کرد.

 

به گزارش ایسنا، طبق اطلاعیه‌های فرابورس بر اساس مصوبه سیصد و پنجاه و چهارمین جلسه هیات مدیره شرکت فرابورس ایران، از روز شنبه (هشتم بهمن ۱۴۰۱) حداقل ارزش مبنا در نمادهای معاملاتی بازار پایه در تابلو زرد دو میلیارد تومان، تابلو نارنجی یک میلیارد تومان و تابلو قرمز ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین حداقل ارزش هر سفارش خرید در بازار پایه فرابورس از هشتم بهمن معادل پنج میلیون تومان خواهد بود.

 

در این راستا، همایون دارابی - کارشناس بازار سرمایه - در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد علت و تاثیر تغییرات مذکور توضیح داد: با توجه به اینکه برخی نمادهای بازار پایه مشکل دارند و در دوران صعود بازار، رشدهای زیادی را تجربه می‌کنند که برای بازار آزاردهنده می‌شود، افزایش حجم مبنای می‌تواند جلوی این اتفاقات را بگیرد. بازار پایه عملا بازار ینیست که سهام‌دار خرد سرمایه‌گذاری کند، از طرف دیگر بازار معاملات توافقی درحال راه اندازی است و به نظر می‌رسد سیسات این باشد که معاملات توافقی جایگزین معاملات متداول در بازار پایه شود. آن دسته از نمادهای بازار پایه که توانایی دارند به بازارهای دیگر وارد می‌شوند و سایر نمادها وارد بازار توافقی می‌شوند.

 

وی درمورد مبلغ حداقل سفارش خرید نیز گفت: دلیل این تصمیم این است که سهام‌دار خرد با ارقام کم وارد بازار پایه نشود و خود را درگیر نکند. تقریبا نزدیک به ۱۰ میلیون سهام‌دار هستند که سهام آن‌ها کمتر از ۱۰ میلیون تومان است، سهام‌داران خرد به دلیل اینکه نمادهای بازار پایه مورد دستکاری قرار میگیرند و رشد پیوسته دارند درگیر نمادها می‌شوند و در دوران افت دچار زیان می‌شوند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023