تورم افسارگسیخته در بازار مسکن؛ قشر ضعیف اجاره نشین در لب پرتگاه!بازار مسکن ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
قیمت مسکن و اجاره آپارتمان در تهران دیگر لحظه ای بالا می رود، هیچ ماهی نیست که نرخ اجاره بها رشدی چشمگیری را نسبت به ماه قبل تجربه نکند، رشدی که بعضا حتی از نرخ تورم هم به مراتب جلوتر است، از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم سر و سامان دادن بازار مسکن یکی از وعده های اساسی بود که حالا ب زمین مانده و وزیر آن هم مستعفی شده است. 

به  گزارش نو اندیش؛ براساس گزارش ها میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در تهران به حدود ۴۷ میلیون تومان رسیده است، این در حالی است که به گواه بسیاری بخش اصلی تاثیر مخرب تورم مسکن در این یک ماه، به زودی خود را در بازار اجاره‌بها نشان خواهد داد و بازار اجاره بها هنوز تاثیر چندانی نپذیرفته است.

 

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد در آبان ماه میانگین قیمت مسکن ۶.۸ درصد و میانگین قیمت اجاره ۴.۱ درصد افزایش یافته است.

 

این گزارش می‌گوید در این ماه  تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به بیش از هشت هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۴۷.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

روزنامه اعتماد هم در گزارشی این رشد تعداد معاملات را به «تشدید نااطمینانی‌ها و نوسان‌های قیمتی در دیگر بازار‌های دارایی نظیر ارز یا خودرو یا سکه و طلا» نسبت داده است.

 

این گزارش همچنین نشان می‌دهد در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۹۵ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان مربوط به منطقه یک تهران بوده است.

 

کمترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده با ۲۳ میلیون و ۹۳ هزار تومان هم مربوط به منطقه ۱۸ است.

 

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در آبان ماه سال ۱۴۰۱ هم نشان‌ رشد به ترتیب معادل ۳۹.۸ و ۴۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل دارد..

 

گزارش بانک مرکزی می‌گوید که رشد ماهانه شاخص اجاره مسکن در آبان ماه، در شهر تهران و کل مناطق شهری  به ترتیب معادل ۴.۱ و پنج درصد است.

 

کمبود مسکن و به‌دنبال آن گرانی خانه و اجاره‌بها درحالی ادامه دارد که ابراهیم رئیسی چند بار در دوران انتخابات، وعده داده بود که سالی یک میلیون خانه می‌سازد، وعده ای که عاقلان البته از همان ابتدا می دانستند عملی نیست. رستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی در دولت سیزدهم هم پش‌تر و بارها مدعی شده بود که «توان مهندسی، فنی و شرکت‌هایی که عملاً بتوانند یک میلیون مسکن را بسازند، در کشور وجود دارد.»

 

وعده ساخت مسکن میلیونی پیش‌تر هم در دولت محمود احمدی نژاد بیان شده بود که با پروژه پر حاشیه مسکن مهر پی گرفته شد و در دولت سیزدهم نیز به شکل و نام دیگری دنبال می‌شود.

 

با وجود این کارشناسان مدت‌هاست در مورد رشد سرسام‌آور قیمت مسکن و اجاره‌بها هشدار می‌دهند، هشداری که البته دولت اراده یا بهتر بگوییم توانی برای حل آن ندارد!

 

بدون شک بازار مسکن تابعی از شرایط اقتصادی کل کشور است و با این وضعیت نمی توان انتظار بهبود چشمگیری داشت، متاسفانه باید اذعان کرد که با ادامه روند فعلی به زودی شاهد نابودی قشر ضعیف و اجاره نشین خواهیم بود چرا که دیگر توانی برای اجاره مسکن باقی نخواهد بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022