فیبروآدنوم پستان؛ همه چیز درباره این تومور خوش خیمفیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

فیبروآدنوم چیست

 

فیبروآدنوم: علایم، علل، تشخیص و درمان

در این مقاله از بیتوته، فیبروآدنوم را به طور کامل معرفی می‌کنیم. فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم است که از بافت همبند فیبری و بافت غده ای تشکیل شده است. این تومور معمولا در زنان جوان بین سنین 15 تا 35 سال دیده می‌شود.

فیبروآدنوم (fy-broe-ad-uh-NO-muh) یک توده سینه سفت است. این توده سینه سرطان نیست. فیبروآدنوم اغلب در سنین 15 تا 35 سالگی اتفاق می افتد. اما در هر سنی در هر فردی که پریود می شود، می توان آن را یافت.

 

فیبروآدنوما اغلب دردی ایجاد نمی کند. می تواند سفت، صاف و لاستیکی به نظر برسد. شکلی گرد دارد. ممکن است مانند یک نخود در سینه احساس شود. یا ممکن است مانند یک سکه صاف به نظر برسد. هنگام لمس، به راحتی در بافت سینه حرکت می کند.

 

فیبروآدنوم توده های شایع پستان هستند. اگر فیبروآدنوم دارید، ممکن است پزشک به شما بگوید که مراقب تغییرات در اندازه یا احساس آن باشید. ممکن است برای بررسی توده به بیوپسی یا جراحی برای برداشتن آن نیاز داشته باشید. بسیاری از فیبروآدنوما نیازی به درمان بیشتری ندارند.

 

فیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

نشانه های فیبروآدنوم

 

علائم فیبروآدنوم

فیبروآدنوم یک توده سفت پستان است که اغلب باعث درد نمی شود و ممکن است به صورت زیر باشد:

• گرد با مرزهای مشخص و صاف

• به راحتی جابجا می شود

• سفت یا لاستیکی

• فیبروآدنوما اغلب به کندی رشد می کند. اندازه متوسط ​​حدود 1 اینچ (2.5 سانتی متر) است.

 

فیبروآدنوم می تواند در طول زمان بزرگتر شود. ممکن است چند روز قبل از قاعدگی شما حساس باشد یا باعث درد شود. فیبروآدنوم بزرگ ممکن است با لمس آن درد داشته باشد. اما اغلب، این نوع توده سینه هیچ دردی ایجاد نمی کند.

 

شما می توانید یک فیبروآدنوم منفرد یا بیش از یک فیبروآدنوم داشته باشید. آنها می توانند در یک یا هر دو سینه ایجاد شوند. برخی از فیبروآدنوم ها با گذشت زمان کوچک می شوند. بیشتر فیبروآدنوما در نوجوانان طی چند ماه تا چند سال کاهش می یابد. سپس ناپدید می شوند. فیبروآدنوم نیز ممکن است در طول زمان تغییر شکل دهد.

فیبروآدنوم ممکن است در دوران بارداری بزرگتر شود. ممکن است پس از یائسگی کوچک شوند.

 

فیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

علت فیبروآدنوم مشخص نیست

 

علل بروز فیبروآدنوم

علت فیبروآدنوم مشخص نیست. آنها ممکن است مربوط به هورمون هایی باشند که قاعدگی شما را کنترل می کنند. انواع کمتر رایج فیبروآدنوم و توده های پستان مرتبط ممکن است مانند فیبروآدنوم معمولی عمل نکنند. این نوع توده های سینه عبارتند از:

• فیبروآدنوم های پیچیده: اینها فیبروآدنوم هستند که می توانند در طول زمان بزرگتر شوند. آنها می توانند بافت سینه مجاور را فشار داده یا جابجا کنند.

 

فیبروآدنوم غول پیکر: فیبروآدنوم غول پیکر به سرعت به بزرگتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) رشد می کند. آنها همچنین می توانند بر روی بافت سینه فشار وارد کنند یا آن را از جای خود خارج کنند.

 

• تومورهای فیلود: تومورهای فیلود و فیبروآدنوم از بافت های مشابهی ساخته شده اند. اما در زیر میکروسکوپ، تومورهای فیلود متفاوت از فیبروآدنوم به نظر می رسند. تومورهای فیلود معمولاً دارای ویژگی هایی هستند که با رشد سریع تر همراه هستند. بیشتر تومورهای فیلود خوش خیم هستند. این بدان معناست که آنها سرطانی نیستند. اما برخی از تومورهای فیلود ممکن است سرطانی باشند یا ممکن است سرطان شوند. تومورهای فیلود اغلب هیچ دردی ایجاد نمی کنند. 

 

عوارض فیبروآدنوم 

فیبروآدنومای رایج بر خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیری ندارد. اما در صورت داشتن فیبروآدنوم پیچیده یا تومور فیلود ممکن است خطر شما کمی افزایش یابد. 

 

فیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

یکی از راههای تشخیص فیبروآدنوم معاینه فیزیکی است

 

تشخیص فیبروآدنوم

ممکن است ابتدا هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن متوجه فیبروآدنوم شوید. یا ممکن است در حین انجام خودآزمایی پستان متوجه آن شوید. فیبروآدنوم همچنین ممکن است در طی یک معاینه پزشکی منظم، یک ماموگرافی غربالگری یا سونوگرافی پستان مشاهده شود.

اگر یک توده سینه دارید که قابل احساس است، ممکن است به آزمایش‌ها یا روش‌های خاصی نیاز داشته باشید. اینکه چه آزمایش هایی نیاز دارید بستگی به سن شما و ویژگی های توده سینه دارد.

 

تست های تصویربرداری

تست های تصویربرداری جزئیاتی در مورد اندازه، شکل و سایر ویژگی های توده سینه ارائه می دهد: 

سونوگرافی پستان : از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه استفاده می کند. اگر کمتر از 30 سال دارید، پزشک شما احتمالاً از سونوگرافی سینه برای بررسی توده سینه استفاده می کند. سونوگرافی به وضوح اندازه و شکل فیبروآدنوم را نشان می دهد. این آزمایش همچنین می تواند تفاوت بین توده سینه جامد و کیست پر از مایع را نشان دهد. سونوگرافی هیچ دردی ایجاد نمی کند. برای این آزمایش نیازی به رفتن چیزی به داخل بدن شما نیست.

 

ماموگرافی: از اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از بافت پستان استفاده می کند. این تصویر ماموگرافی نام دارد. مرزهای فیبروآدنوم را تشخیص می دهد و آن را از سایر بافت ها متمایز می کند. اما ماموگرافی ممکن است بهترین آزمایش تصویربرداری برای فیبروآدنوم در افراد جوان‌تر نباشد که می‌توانند بافت سینه متراکمی داشته باشند. بافت متراکم تشخیص تفاوت بین بافت معمولی پستان و آنچه ممکن است فیبروآدنوم باشد را دشوارتر می کند. همچنین به دلیل خطر تشعشعات ناشی از ماموگرافی، معمولاً برای بررسی توده های سینه در افراد زیر 30 سال استفاده نمی شود.

 

بیوپسی

اگر سوالی در مورد نوع یا ماهیت توده پستان وجود دارد، ممکن است به آزمایشی به نام بیوپسی برای بررسی نمونه بافت نیاز داشته باشید. یک روش معمول بیوپسی برای فیبروآدنوم، بیوپسی با سوزن مرکزی است.

 

رادیولوژیست معمولاً بیوپسی با سوزن مرکزی را انجام می دهد. یک دستگاه سونوگرافی به پزشک کمک می کند تا سوزن را به نقطه مناسب هدایت کند. یک سوزن توخالی خاص نمونه کوچکی از بافت سینه را جمع آوری می کند. معاینه آزمایشگاهی نمونه می تواند نشان دهد که چه نوع توده ای وجود دارد. دکتری به نام پاتولوژیست نمونه را بررسی می کند تا ببیند آیا فیبروآدنوم یا تومور فیلود است.

 

اگر توده سینه به سرعت در حال رشد است یا باعث درد یا مشکلات دیگر می شود و نتایج بیوپسی مشخص نباشد،ممکن است لازم باشد کل توده را بردارید. یک جراح در مورد گزینه های شما با شما صحبت خواهد کرد.

 

فیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

اغلب فیبروآدنوم نیازی به درمان ندارد

 

راههای درمان فیبروآدنوم 

اغلب، فیبروآدنوم نیازی به درمان ندارد. اما، در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن فیبروآدنوم با رشد سریع نیاز به جراحی داشته باشید. اگر نتایج یک آزمایش تصویربرداری و بیوپسی نشان دهد که توده سینه شما فیبروآدنوم است، ممکن است برای برداشتن آن نیازی به جراحی نداشته باشید.

 

هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، این موارد را در نظر داشته باشید:

• جراحی می تواند ظاهر سینه شما را تغییر دهد.

• فیبروآدنوم گاهی اوقات خود به خود کوچک می شود یا از بین می رود.

• فیبروآدنوم ممکن است بدون تغییر باقی بماند.

اگر تصمیم به انجام عمل جراحی ندارید، ممکن است پزشک شما ویزیت های بعدی را برای مشاهده فیبروآدنوم توصیه کند. در این ویزیت ها، ممکن است برای بررسی تغییرات در شکل یا اندازه توده سینه، سونوگرافی انجام دهید. در بین ویزیت ها، در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

چه زمانی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری یا بیوپسی برای پرشک شما نگران کننده باشد، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. اگر فیبروآدنوم بزرگ باشد، به سرعت رشد کند یا علائم ایجاد کند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. جراحی درمان استاندارد برای فیبروآدنوم غول پیکر و تومورهای فیلود است.

 

روش های برداشتن فیبروآدنوم عبارتند از:

• بریدن آن: در این روش، جراح از یک چاقو برای برداشتن کل فیبروآدنوم استفاده می کند. این عمل برداشتن جراحی نامیده می شود.

 

• منجمد کردن آن: در این روش، یک دستگاه نازک به شکل گرز از طریق پوست پستان به فیبروآدنوم وارد می شود. دستگاه بسیار سرد می شود و بافت را منجمد می کند. این باعث از بین رفتن فیبروآدنوم می شود. این تکنیک در همه مراکز درمانی موجود نیست.

 

پس از درمان، سایر فیبروآدنوم ها می توانند ایجاد شوند. اگر توده سینه جدیدی پیدا کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز به آزمایش با سونوگرافی، ماموگرافی یا بیوپسی داشته باشید تا ببینید که آیا توده جدید پستان یک فیبروآدنوم است یا یک بیماری دیگر پستان.

 

فیبروآدنوم, عمل جراحی فیبروآدنوم, درمان قطعی فیبروآدنوم

فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم است

 

سوالات متداول فیبروآدنوم 

1. فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم است که از بافت همبند فیبری و بافت غده ای تشکیل شده است. این تومور معمولاً در زنان جوان بین سنین 15 تا 35 سال دیده می شود.

 

2. علائم فیبروآدنوم چیست؟

تنها علامت فیبروآدنوم احساس وجود توده در سینه است. این توده معمولاً گرد و صاف است و به راحتی می توان آن را زیر پوست حرکت داد. در برخی موارد، ممکن است فرد مبتلا به فیبروآدنوم احساس درد یا ناراحتی در سینه داشته باشد.

 

3. علت فیبروآدنوم چیست؟

علت دقیق فیبروآدنوم ها مشخص نیست. با این حال، اعتقاد بر این است که تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری یا یائسگی ممکن است در ایجاد آنها نقش داشته باشد.

 

4. چگونه می توان فیبروآدنوم را تشخیص داد؟

فیبروآدنوم ها معمولاً با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شوند. پزشک ممکن است از تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی برای تأیید تشخیص استفاده کند.

 

5. درمان فیبروآدنوم چیست؟

در بیشتر موارد، فیبروآدنوم ها نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر توده بزرگ باشد یا باعث درد یا ناراحتی شود، ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.

 

6. آیا فیبروآدنوم می تواند سرطانی شود؟

فیبروآدنوم ها معمولاً خوش خیم هستند و احتمال تبدیل آنها به سرطان پستان بسیار کم است. با این حال، اگر متوجه علائم زیر شدید، باید به پزشک مراجعه کنید:

* توده در سینه که به سرعت رشد می کند.

* توده در سینه که دردناک یا حساس است.

* ترشح از نوک سینه

* تغییر در شکل یا اندازه سینه

این علائم می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، مانند سرطان پستان.

 

سخن پایانی فیبروآدنوم

فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم است که از بافت همبند فیبری و بافت غده ای تشکیل شده است. این تومور معمولاً در زنان جوان بین سنین 15 تا 35 سال دیده می شود. تنها علامت فیبروآدنوم احساس وجود توده در سینه است. این توده معمولاً گرد و صاف است و به راحتی می توان آن را زیر پوست حرکت داد. در برخی موارد، ممکن است فرد مبتلا به فیبروآدنوم احساس درد یا ناراحتی در سینه داشته باشد.

 

علت دقیق فیبروآدنوم ها مشخص نیست. با این حال، اعتقاد بر این است که تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری یا یائسگی ممکن است در ایجاد آنها نقش داشته باشد.

فیبروآدنوم ها معمولاً نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر توده بزرگ باشد یا باعث درد یا ناراحتی شود، ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 آنچه بانوان باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------