علائم، علل و درمان کارسینوم مجرایی درجا یا مرحله صفر سرطان پستانعلل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

کارسینوم داکتال درجا چیست

 

کارسینوم مجاری شیری درجا، شکل اولیه سرطان سینه! 

کارسینوم مجرایی درجا همچنین سرطان داخل مجاری یا مرحله صفر سرطان پستان نامیده می شود. DCIS یک سرطان پستان غیر تهاجمی یا پیش تهاجمی است. این بدان معناست که سلول‌هایی که مجاری را می‌پوشانند به سلول‌های سرطانی تبدیل شده‌اند اما از طریق دیواره‌های مجاری به بافت سینه نزدیک منتشر نشده‌اند.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) وجود سلول های غیر طبیعی در داخل مجرای شیر در پستان است. DCIS اولین شکل سرطان سینه در نظر گرفته می شود. DCIS غیر تهاجمی است، به این معنی که از مجرای شیر پخش نشده است و خطر تهاجمی شدن آن پایین است.

DCIS معمولاً در طول ماموگرافی که به عنوان بخشی از غربالگری سرطان سینه یا برای بررسی توده پستان انجام می شود، یافت می شود.

 

در حالی که DCIS یک مورد اورژانسی نیست اما نیاز به ارزیابی و در نظر گرفتن گزینه های درمانی دارد. درمان ممکن است شامل جراحی با حفظ پستان همراه با پرتو یا جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان باشد. یک کارآزمایی بالینی با مطالعه نظارت فعال به عنوان جایگزینی برای جراحی ممکن است گزینه دیگری باشد.

 

کارسینوم درجا, کارسینوم درجا لوبولار, سرطان کارسینوم

نشانه های کارسینوم داکتال درجا

 

علائم کارسینوم مجرای درجا

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد. با این حال، DCIS گاهی اوقات می تواند علائمی مانند:

- توده سینه

- ترشح خونی از نوک پستان

- DCIS معمولاً در ماموگرافی یافت می شود و به صورت خوشه های کوچکی از کلسیفیکاسیون ها ظاهر می شود که دارای اشکال و اندازه های نامنظم هستند.

 

علل کارسینوم مجرای درجا 

مشخص نیست که چه چیزی باعث DCIS می شود. DCIS زمانی تشکیل می شود که جهش های ژنتیکی در DNA سلول های مجرای پستان رخ می دهد. جهش‌های ژنتیکی باعث می‌شوند سلول‌ها غیرعادی به نظر برسند، اما سلول‌ها هنوز توانایی خروج از مجرای سینه را ندارند.

 

محققان دقیقا نمی دانند چه چیزی باعث رشد غیرطبیعی سلولی می شود که منجر به DCIS می شود. عواملی که ممکن است نقش داشته باشند شامل سبک زندگی، محیط و ژن‌هایی است که از والدینتان به شما منتقل شده‌اند.

 

راههای درمان کارسینوم مجرای درجا, کارسینوم داکتال درجا, کارسینوم مجاری درجا

عوامل خطر کارسینوم داکتال درجا

 

عوامل خطر ابتلا به کارسینوم مجرای درجا 

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به DCIS را افزایش دهند عبارتند از:

- افزایش سن

- سابقه شخصی بیماری خوش خیم پستان، مانند هیپرپلازی آتیپیک

- سابقه خانوادگی سرطان سینه

- هرگز باردار نبوده است.

- داشتن اولین بچه بعد از 30 سالگی

- اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی

- شروع یائسگی بعد از 55 سالگی

جهش‌های ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند، مانند جهش‌های موجود در ژن‌های سرطان سینه BRCA1 و BRCA2.

 

تشخیص کارسینوم مجرای درجا

DCIS اغلب در طول ماموگرافی مورد استفاده برای غربالگری سرطان سینه کشف می شود. اگر ماموگرافی شما نواحی مشکوک مانند لکه های سفید روشن (میکروکلسیفیکاسیون ها) را که به صورت خوشه ای هستند و دارای اشکال یا اندازه های نامنظم هستند را نشان داد، رادیولوژیست شما احتمالا تصویربرداری اضافی از پستان را توصیه می کند.

 

شما ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی داشته باشید که نماها را با بزرگنمایی بالاتر از زوایای بیشتری می گیرد. این معاینه هر دو پستان را ارزیابی می‌کند و نگاهی دقیق‌تر به میکروکلسیفیکاسیون‌ها می‌اندازد تا بتواند تشخیص دهد که آیا آنها باعث نگرانی هستند یا خیر.

اگر ناحیه مورد نظر نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد، گام بعدی ممکن است سونوگرافی و بیوپسی پستان باشد.

 

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

راههای تشخیص کارسینوم داکتال درجا 

 

برداشتن نمونه بافت پستان برای آزمایش

در طول بیوپسی با سوزن مرکزی، رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافتی از ناحیه مشکوک استفاده می‌کند که گاهی اوقات توسط سونوگرافی (بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند) یا با اشعه ایکس (بیوپسی استریوتاکتیک پستان) هدایت می‌شود. نمونه های بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

 

در یک آزمایشگاه، یک پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل خون و بافت بدن (پاتولوژیست) نمونه‌ها را بررسی می‌کند تا مشخص کند آیا سلول‌های غیرطبیعی وجود دارند و اگر چنین است، این سلول‌های غیرطبیعی چقدر تهاجمی به نظر می‌رسند.

 

راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

درمان کارسینوم مجرای درجا احتمال موفقیت بالایی دارد، در بیشتر موارد تومور را از بین می برد و از هرگونه عود جلوگیری می کند.

در اکثر افراد، گزینه های درمانی برای DCIS عبارتند از:

• جراحی حفظ پستان (لومپکتومی) و پرتودرمانی

• جراحی برداشتن سینه (ماستکتومی)

 

در برخی موارد، گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• فقط لامپکتومی

• لامپکتومی و هورمون درمانی

• شرکت در یک کارآزمایی بالینی مقایسه نظارت دقیق با جراحی

 

عمل جراحی

اگر DCIS در شما تشخیص داده شد، یکی از اولین تصمیماتی که باید بگیرید این است که آیا این بیماری را با لامپکتومی یا ماستکتومی درمان کنید.

 

• لامپکتومی: لامپکتومی جراحی برای برداشتن ناحیه DCIS و حاشیه بافت سالمی است که آن را احاطه کرده است. این همچنین به عنوان بیوپسی جراحی یا برش موضعی گسترده شناخته می شود. این روش به شما این امکان را می دهد که تا حد امکان از سینه خود نگهداری کنید و بسته به مقدار بافت برداشته شده، معمولا نیازی به بازسازی سینه را از بین می برد.

 

کارسینوم درجا, کارسینوم درجا لوبولار, سرطان کارسینوم

درمان کارسینوم داکتال درجا با لامپکتومی

 

تحقیقات نشان می دهد که زنانی که تحت درمان لامپکتومی قرار می گیرند، نسبت به زنانی که تحت عمل ماستکتومی قرار می گیرند، کمی بیشتر در معرض خطر عود هستند. با این حال، میزان بقا بین دو گروه بسیار مشابه است. اگر بیماری های جدی دیگری دارید، ممکن است گزینه های دیگری مانند لامپکتومی به همراه هورمون درمانی، لامپکتومی به تنهایی یا بدون درمان را در نظر بگیرید.

 

• ماستکتومی : ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان است. بازسازی سینه برای بازگرداندن ظاهر سینه شما می تواند در همان زمان یا در صورت تمایل در مراحل بعدی انجام شود.

 

راههای درمان کارسینوم مجرای درجا, کارسینوم داکتال درجا, کارسینوم مجاری درجا

درمان کارسینوم داکتال درجا با ماستکتومی

 

اکثر زنان مبتلا به DCIS کاندیدای لامپکتومی هستند. با این حال، ماستکتومی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

- شما یک منطقه بزرگ از DCIS دارید: اگر ناحیه نسبت به اندازه سینه شما بزرگ باشد، لامپکتومی ممکن است نتایج زیبایی قابل قبولی نداشته باشد.

- بیش از یک ناحیه DCIS (بیماری چند کانونی یا چند مرکزی) وجود دارد: برداشتن چندین ناحیه از DCIS با لامپکتومی دشوار است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که DCIS در بخش های مختلف یا ربع پستان یافت شود.

- نمونه‌های بافتی که برای بیوپسی گرفته می‌شوند، سلول‌های غیرطبیعی را در لبه نمونه بافت یا نزدیک آن نشان می‌دهند: ممکن است DCIS بیشتر از آنچه در ابتدا تصور می شد وجود داشته باشد، به این معنی که لامپکتومی ممکن است برای برداشتن تمام نواحی DCIS کافی نباشد. ممکن است نیاز به برداشتن بافت اضافی باشد، که اگر ناحیه درگیری DCIS نسبت به اندازه پستان بزرگ باشد، ممکن است نیاز به ماستکتومی برای برداشتن تمام بافت پستان داشته باشد.

- شما کاندیدای پرتودرمانی نیستید: پرتو درمانی معمولاً پس از لامپکتومی انجام می شود.

اگر کارسینوم مجرای درجا در سه ماهه اول بارداری تشخیص داده شده باشد، قبلاً به قفسه سینه یا سینه خود پرتودهی شده باشد یا شرایطی دارید که شما را نسبت به عوارض جانبی پرتودرمانی حساس تر می کند مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک، ممکن است کاندید نباشید.

 

- شما ترجیح می دهید ماستکتومی را به جای لامپکتومی انجام دهید: به عنوان مثال، اگر نمی خواهید پرتودرمانی انجام دهید، ممکن است لامپکتومی را نیز نخواهید.

 

از آنجایی که DCIS غیرتهاجمی است، جراحی معمولاً شامل برداشتن غدد لنفاوی زیر بازو نمی شود. احتمال یافتن سرطان در غدد لنفاوی بسیار کم است.

اگر بافت به‌دست‌آمده در حین جراحی باعث شود پزشک شما فکر کند که سلول‌های غیرطبیعی ممکن است در خارج از مجرای پستان پخش شده باشند یا اگر ماستکتومی می‌کنید، بیوپسی غدد نگهبان یا برداشتن برخی از غدد لنفاوی ممکن است به عنوان بخشی از جراحی انجام شود.

 

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون ها برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی استفاده می کند. پرتودرمانی پس از لامپکتومی احتمال عود DCIS یا پیشرفت آن به سرطان مهاجم را کاهش می دهد.

 

تابش اغلب از دستگاهی می آید که در اطراف بدن شما حرکت می کند و دقیقاً پرتوهای تابش را به نقاطی از بدن شما نشانه می رود (تابش پرتو خارجی). به طور معمول، تابش از دستگاهی می آید که به طور موقت در داخل بافت سینه شما قرار می گیرد (براکی تراپی).

 

تابش معمولاً پس از لامپکتومی استفاده می شود. اما اگر فقط ناحیه کوچکی از DCIS دارید که درجه پایین در نظر گرفته می شود و در طی جراحی کاملاً برداشته شده است، ممکن است لازم نباشد.

 

علل کارسینوم مجرای درجا, عوامل خطر کارسینوم مجرای درجا, راههای درمان کارسینوم مجرای درجا

درمان کارسینوم داکتال درجا با پرتودرمانی

 

هورمون درمانی

هورمون درمانی روشی برای جلوگیری از رسیدن هورمون ها به سلول های سرطانی است و تنها در برابر سرطان هایی که در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند (سرطان سینه با گیرنده هورمون مثبت) موثر است.

 

هورمون درمانی به خودی خود درمانی برای DCIS نیست، اما می توان آن را یک درمان اضافی (کمکی) در نظر گرفت که پس از جراحی یا پرتودرمانی برای کاهش احتمال عود DCIS یا سرطان مهاجم پستان در هر یک از پستان ها در آینده تجویز می شود.

 

داروی تاموکسیفن از عملکرد استروژن جلوگیری می کند، هورمونی که به برخی از سلول های سرطان سینه سوخت می دهد و باعث رشد تومور می شود. تا خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم را کاهش دهد. این می تواند تا پنج سال هم در زنانی که هنوز یائسه نشده اند (پیش یائسگی) و هم در کسانی که یائسه شده اند (پس از یائسگی) استفاده شود.

 

زنان یائسه ممکن است هورمون درمانی با داروهایی به نام مهارکننده های آروماتاز ​​را نیز در نظر بگیرند. این داروها که تا پنج سال مصرف می شوند، با کاهش میزان استروژن تولید شده در بدن شما کار می کنند.

 

اگر ماستکتومی را انتخاب می کنید، دلیل کمتری برای استفاده از هورمون درمانی وجود دارد.

با ماستکتومی، خطر سرطان سینه تهاجمی یا DCIS عود کننده در مقدار کمی از بافت باقیمانده پستان بسیار کم است. هرگونه مزیت بالقوه هورمون درمانی فقط برای سینه مخالف اعمال می شود.

مزایا و معایب هورمون درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی در حال مطالعه استراتژی‌های جدید برای مدیریت DCIS هستند، مانند نظارت دقیق به جای جراحی پس از تشخیص. اینکه آیا شما واجد شرایط شرکت در یک کارآزمایی بالینی هستید بستگی به وضعیت خاص شما دارد. با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر متوجه تغییری در سینه خود شدید، مانند توده، ناحیه ای از پوست چروکیده یا غیرعادی، ناحیه ضخیم شده زیر پوست یا ترشح از نوک پستان، با پزشک خود وقت بگیرید.

 

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید غربالگری سرطان سینه را در نظر بگیرید و چند بار باید آن را تکرار کنید. اکثر گروه‌ها توصیه می‌کنند که غربالگری معمول سرطان سینه را از 40 سالگی شروع کنید. با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------