چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود؟تخمک گذاری,درد تخمک گذاری,درد قاعدگی

درد لگن یک طرفه می تواند نشانه ای از یک حاملگی خارج رحمی باشد

 

هنگامی که تخمک گذاری می کنید، تخمدان شما یک تخمک را همراه با مایع فولیکول و خون آزاد می کند. برای بسیاری از زنان، تخمک گذاری عادی هیچ علائمی را ایجاد نمی کند، اما برخی از زنان هنگام تخمک گذاری به طور منظم درد و ناراحتی را تجربه می کنند. این علائم بعضی اوقات “mittelschmerz” از واژه های آلمانی برای “middle” میانه (به دلیل اینکه تخمک گذاری در اواسط قاعدگی اتفاق می افتد) و “درد” نامیده می شود.

چگونگی تخمک گذاری:
در تخمک گذاری یک کیست فولیکولار متورم و سپس پاره شده و تخمک آزاد می شود و سبب افزایش هورمون جسم زرد (LH) در بدن می شود پس از اینکه تخمک ها آزاد شدند در لوله فالوپ قرارداده شده و در انتظار رسیدن اسپرم برای لقاح می ماند خون و سایر مایعات از فولیکول پاره شده نیز ممکن است در طول این فرایند به حفره شکمی وارد و موجب تحریک گردد.

 

علائم تخمک گذاری دردناک:

اگر درد پایین شکمی یا لگن یا فشار در اطراف اواسط دوران قاعدگی خود را تجربه کرده اید و اگر این درد در عرض یک روز ناپدید شود و تا زمانی که دوباره تخمک گذاری نشود، دوباره ظاهر نشود، احتمالا تخمک گذاری دردناکی دارید. (می تواند درد از سایر اعضای داخلی باشد، اما درد با این الگوی خاص که اغلب سیکل ها را تکرار می کند اغلب از تخمک گذاری است).

ممکن است متوجه شوید که درد فقط در یک طرف شکم شما در یک زمان وجود دارد. این به این علت است که تخمک گذاری تنها در یک طرف یا طرف دیگر اتفاق می افتد، و با هر چرخه قاعدگی متفاوت است (این درد متناوب نیست، بلکه به طور تصادفی تغییر می کند).


درد هنگام تخمک گذاری گاهی اوقات ممکن است با خونریزی جزئی واژن همراه باشد؛ ممکن است شما حالت تهوع نیز داشته باشید.


درد از تخمک گذاری تمایل دارد که از چند ساعت تا دو تا سه روز در هر زمان به طول بیانجامد.


تقریبا ۲۰٪ از زنان در اواسط دوره ، درد با تخمک گذاری را تجربه می کنند. در اغلب موارد، درد نسبتا خفیف است، اما در برخی موارد می تواند شدید و غیر قابل تحمل باشد.

علل درد چرخه قاعدگی
چندین دلیل دیگر که شما ممکن است در طول چرخه قاعدگی خود دارای درد باشید وجود دارد سعی کنید زمانی که شما احساس ناراحتی دارید و مدت زمانیکه این ناراحتی طول می کشد و نشانه های مرتبط دیگر را با  دکتر خود در میان بگذارید.

 

1- کیست تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری شایع زنانه است که در آن درد لگنی وجود دارد. در PCOS، سطح هورمون مردانه (آندروژن) زیاد شده و منجر به بی نظمی های قاعدگی و حتی فقدان تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری) می شود.

درد ممکن است به سمت دو طرف احساس شده و می تواند تخمک گذاری و درد دوره ای را تشدید کند. بسیاری از زنان مبتلا به PCOS درد شدید دوره ای را تجربه می کنند.

 

درد قبل از قاعدگی,درد تخمک گذاری,درد قاعدگی

کیست تخمدان می تواند تعدادی از علائم ( گرفتگی، تهوع و نفخ ) را ایجاد کند

 

2- اندومتریوز یا چسبندگی رحم
اندومتریوز بیماری دردناکی است که در آن بافت مرتبط با قاعدگی از رحم شما در خارج حفره رحم رشد می کند. به همین ترتیب، چسبندگی داخل رحمی، به عنوان سندرم آشرمن شناخته شده و می تواند اگر شما از عمل جراحی قبلی مانند اتساع، کورتاژ و یا سزارین داشته اید ایجاد شود. از آنجا که این شرایط نمی تواند در طول یک سونوگرافی دیده شود دکتر شما ممکن است یک لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی سفارش دهد.

 

3- حاملگی خارج رحمی
درد لگن یک طرفه می تواند نشانه ای از یک حاملگی خارج رحمی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که یک جنین در لوله های فالوپ یا مکان های دیگر خارج از رحم قرار گیرد. حاملگی خارج رحمی به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و معمولاً در هفته هشتم کشف می شود. اگر فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید؟ بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. اگر شما یک حاملگی خارج رحمی دارید به درمان فوری با دارو یا عمل جراحی برای جلوگیری از پارگی لوله فالوپ دارید.

 

4- بیماری التهابی لگن:

بیماری التهابی لگن (PID) به معنی عفونت اندام های تناسلی زنان است. عفونت دستگاه تناسلی خارجی مانند مهبل (واژن)، می تواند به سمت داخل و به رحم، لوله های فالوپ و حتی تخمدان ها سرایت کند. برخی از این عفونت ها از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند.

درد PID معمولا در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد، اما ممکن است در زمان تخمک گذاری و قاعدگی تشدید شود.

 

5- عفونت یا بیماری های مقاربتی (STDs)
- آیا درد همراه با ترشحات غیر معمول و یا بدبو دارید؟
- آیا تب دارید؟
- آیا شما احساس سوزش هنگام ادرار دارید؟
این علائم ممکن است یک عفونت باکتریایی یا STD باشد که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد بدون درمان، عفونت ها و بیماری های مقاربتی می تواند به ناباروری منجر شود آنها حتی می توانند منجر به مرگ شود. عفونت ها می توانند با روش های پزشکی و یا حتی زایمان ایجاد شوند گاهی اوقات یک عفونت ادراری ممکن است سبب درد عمومی لگن شود بیماریهای مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اثر رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد.

 

کیست تخمدان,درد تخمک گذاری,درد قاعدگی

درد لگن ممکن است به علت یک عفونت باکتریایی یا STD باشد

 

روش تسکین درد تخمک گذاری
- داروهای مسکن مصرف کنید. مسکن های اساسی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن باید به کاهش علائم شما کمک کند. دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید و از دوز توصیه شده تجاوز نکنید.

- از گرما استفاده کنید. بعضی از زنان گزارش می دهند که پد حرارتی و گرمایی باعث کاهش علائم آنها می شود. پد حرارتی را به پایین شکم بمالید و به صورت لازم تکرار کنید.


- حمام کنید . یک حمام گرم و یا داغ ممکن است مانند یک پد حرارتی کار کند تا شما را آرام کند و علائم شما را از بین ببرد.

- در مورد قرص های ضد بارداری از دکتر خود بپرسید تا مانع از تخمک گذاری شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید
برای بسیاری از زنان، تخمک گذاری دردناک بخش آزاردهنده اما طبیعی از چرخه قاعدگی شان است. هر چند علائم جدی ، طبیعی نیستند. اگر درد شما از دو یا سه روز بیشتر طول بکشد، یا اگر هر کدام از علائم زیر را همراه با درد متوسط میان دوره ای تجربه کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
- تب
- ادرار دردناک
- قرمزی یا التهاب پوست بر روی شکم یا لگن
- تهوع یا استفراغ شدید
- خونریزی واژینال زیاد
- تخلیه غیر طبیعی واژن
- تورم شکم

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

dorvakh.com

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی