همه چیز درباره GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات؛ قاتل خاموش در مهمانی‌هاGHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

GHB یک داروی مخدر بی رنگ و بو است

 

به دام GHB نیفتید؛ آشنایی با یک داروی خطرناک

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات، یک مایع بی‌رنگ و بی‌بو است که به عنوان داروی مهمانی شناخته می‌شود. این ماده به طور غیرقانونی در آزمایشگاه‌های زیرزمینی تولید می‌شود و به دلیل اثرات سرخوشی و آرامبخشی که ایجاد می‌کند،  در این مقاله از بیتوته، به بررسی اثرات، خطرات و موارد قانونی مربوط به آن بوتیرات می‌پردازیم.

GHB چیست؟

یک داروی افسردگی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که اغلب به آن "داروی مهمانی" یا "داروی تجاوز به عنف" می‌گویند. نوجوانان و جوانان در بارها، مهمانی‌ها، کلوپ‌ها و جشن‌های شبانه از GHB به‌صورت غیرقانونی سوءاستفاده می‌کنند و اغلب آن را به نوشیدنی‌های الکلی اضافه می‌کنند.

 

گزارش‌هایی مبنی بر احساس سرخوشی، افزایش میل جنسی و آرامش به‌عنوان اثرات مثبت مصرف GHB وجود دارد. با این حال، عوارض جانبی منفی این دارو شامل تعریق، از دست دادن هوشیاری، تهوع، توهم، فراموشی و کما می‌باشد. 

 

Xyrem (سدیم اکسی‌بات)، یک داروی تجویزی با نام تجاری توسط سازمان غذا و دارو (FDA) در سال 2002 برای درمان نارکولپسی، یک اختلال خواب که باعث خواب‌آلودگی بیش از حد و حملات مکرر خواب در طول روز می‌شود، تأیید شد. Xyrem یک داروی بسیار تحت نظارت در ایالات متحده است که یک ماده کنترل شده در جدول III است و نیاز به ثبت نام بیمار در یک برنامه دسترسی محدود دارد.

 

GHB همچنین یک متابولیت طبیعی از انتقال دهنده عصبی مهارکننده گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) موجود در مغز است. متابولیت طبیعی GHB در غلظت های بسیار پایین تری در مغز نسبت به سطوحی که در هنگام سوء مصرف دارو یافت می شود وجود دارد. در نتیجه تخمیر، GHB طبیعی نیز ممکن است در مقادیر کم اما ناچیز در برخی آبجوها و شراب ها یافت شود.

 

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

GHB در خیابان ها به صورت غیرقانونی خریداری می شود

 

روش های سوء استفاده از GHB

GHB به‌عنوان یک داروی بی‌بو و بی‌رنگ، اغلب با الکل مخلوط شده و به‌صورت نامحسوس به قربانیان تجاوز جنسی، قبل از حمله، داده می‌شود. ممکن است طعم صابونی یا نمکی داشته باشد. استفاده از آن برای تجاوز جنسی باعث شده GHB به‌عنوان "داروی تجاوز " شناخته شود. قربانیان به دلیل اثرات آرام‌بخش GHB بی‌تحرک می‌شوند و قادر به مقاومت در برابر حمله جنسی نیستند. GHB همچنین می‌تواند در قربانی باعث فراموشی شود.

 

گروه‌های معمول مصرف‌کننده شامل دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشگاهی و شرکت‌کنندگان در مهمانی‌های شبانه هستند که برای اثرات سرخوش‌کننده از GHB استفاده می‌کنند.

همچنین تصور می‌شد که GHB به دلیل تحریک سنتز پروتئین، اثرات آنابولیک دارد و توسط بدنسازان برای عضله‌سازی و کاهش چربی استفاده می‌شد.

 

GHB در خیابان ها یا از طریق اینترنت به شکل مایع یا به عنوان یک ماده پودر سفید برای استفاده غیرقانونی خریداری می شود. این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود و اغلب با الکل ترکیب می شود. بیشتر GHB موجود در خیابان ها یا اینترنت در آزمایشگاه های غیرقانونی تولید می شود. GHB ممکن است با آلاینده های ناشناخته مخلوط شود که ممکن است سمیت آن را بدتر کند. 

 

در سال 1990، سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه‌ای صادر کرد که استفاده از GHB را غیرایمن و غیرقانونی اعلام کرد، مگر اینکه تحت پروتکل‌های مورد تایید FDA و تحت نظارت پزشک باشد. در مارس 2000، GHB در جدول I قانون مواد کنترل شده قرار گرفت.

 

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

GHB در دو محل گیرنده در مغز اثر می گذارد

 

اثرات شیمیایی و بیوشیمیایی GHB بر بدن 

GHB در دو محل گیرنده در مغز اثر می گذارد: گیرنده های GABAB و گیرنده های اختصاصی GHB. فعالیت در این دو محل گیرنده منجر به اثرات افسردگی CNS، تحریک کننده و اختلال روانی حرکتی GHB می شود.

 

تقریباً 95٪ از GHB در کبد متابولیزه می شود و نیمه عمر آن از 30 تا 60 دقیقه متغیر است. تنها پنج درصد از داروی اصلی از طریق کلیه ها دفع می شود. به دلیل نیمه عمر کوتاه، تشخیص GHB در ادرار ممکن است پس از 24 ساعت دشوار باشد.

 

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

عوارض و خطرات سلامتی ناشی از استفاده از GHB

 

خطرات سلامتی ناشی از استفاده از GHB

سرخوشی، افزایش میل جنسی و آرامش از اثرات مثبت سوء مصرف GHB گزارش شده است. با این حال، اثرات منفی فوری استفاده از GHB ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• تعریق

• از دست دادن هوشیاری

• حالت تهوع

• توهمات شنوایی و بصری

• سردرد

• استفراغ

• فرسودگی

• سستی

• فراموشی

• گیجی

• بی‌دست و پایی

GHB در صورت استفاده مکرر می تواند یک پتانسیل اعتیادآور داشته باشد. اثرات ترک ممکن است شامل بی خوابی، اضطراب، لرزش، تعریق، افزایش ضربان قلب و فشار خون، یا افکار روان پریشی باشد. ترک می تواند شدید و ناتوان کننده باشد.

 

مصرف همزمان با الکل، سایر آرام بخش ها یا خواب آورها (مانند باربیتورات ها یا بنزودیازپین ها) و سایر داروهایی که دارای فعالیت مضعف CNS هستند ممکن است منجر به تهوع، استفراغ و آسپیراسیون و مشکلات خطرناک CNS و مشکلات تنفسی شود.

 

دوزهای بالای GHB، حتی بدون سایر مواد غیرقانونی یا الکل، ممکن است منجر به آرامبخشی عمیق، تشنج، کما، مشکلات شدید تنفسی و مرگ شود. اپیزودهای بخش اورژانس مربوط به استفاده از مواد مخدر معمولاً شامل استفاده از مواد متعدد مانند ماری جوانا، کوکائین و سایر مواد مخدر مانند متامفتامین، اکستازی یا روهیپنول است.

 

پزشکان اورژانس ممکن است از این موضوع که GHB هنگام مراجعه بیمار به بیمارستان مورد سوء استفاده قرار گرفته است، بی اطلاع باشند. به دلیل نیمه عمر کوتاه دارو، تشخیص در ادرار ممکن است مشکل باشد. مراقبت‌های حمایتی و باز نگه داشتن راه‌های هوایی، اقدامات اولیه‌ای هستند که در شرایط مصرف بیش از حد اورژانسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

استفاده از GHB در بارداری

اثرات استفاده از GHB در بارداری انسان مشخص نیست. زنان در دوران بارداری نباید از GHB استفاده کنند. زنان باردار، یا کسانی که قصد بارداری دارند و از GHB استفاده می کنند، باید فوراً از یک پزشک مشاوره بگیرند.

 

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

زنان در دوران بارداری نباید از GHB استفاده کنند

 

راههای ترک اعتیاد به GHB (گاما هیدروکسی بوتیرات)

اطلاعات کمی در مورد گزینه های درمانی برای افراد معتاد به مواد مخدر، از جمله GHB در دسترس است. برخی از کاربران GHB از نظر فیزیکی به آن وابسته نیستند و می توان به صورت سرپایی درمان کرد. استفاده مزمن ممکن است منجر به علائم شدید ترک پس از سم زدایی شود و نظارت دقیق پزشکی و مراقبت های حمایتی برای این بیماران مورد نیاز است. بستری شدن در بیمارستان ممکن است بین 7 تا 14 روز باشد.

 

اثرات ترک شدید گزارش شده است و بیماران ممکن است سعی کنند با استفاده از بنزودیازپین ها یا الکل خود را سم زدایی کنند. استفاده از این مواد اضافی ممکن است ترک را بدتر کند و منجر به افسردگی تنفسی، کما و مرگ شود. داروهایی مانند بنزودیازپین ها، داروهای ضد فشار خون و/یا داروهای ضد تشنج ممکن است در طول سم زدایی مورد نیاز باشند، اما فقط تحت نظارت پزشکی. باکلوفن در یک گزارش موردی به عنوان یک درمان احتمالی برای ترک GHB ذکر شده است.

 اطلاعات در مورد اثرات رفتار درمانی برای درمان استفاده از GHB یا اعتیاد وجود ندارد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات, مخدر ghb

راههای ترک اعتیاد به GHB

 

سوالات متداول درباره GHB 

1.GHB چیست؟

GHB یک مایع بی بو، بی رنگ و بی مزه است. اغلب به صورت قرص، کپسول یا پودر نیز وجود دارد.

 

2. GHB چگونه عمل می کند؟

GHB با اتصال به گیرنده های خاصی در مغز به نام گیرنده های GABAB عمل می کند. این امر باعث کند شدن سیستم عصبی مرکزی می شود.

 

3. اثرات GHB چیست؟

اثرات GHB بسته به دوز مصرفی متفاوت است. دوزهای کم می توانند باعث سرخوشی، آرامش و کاهش اضطراب شوند. دوزهای بالاتر می تواند باعث خواب آلودگی، سرگیجه و اختلال در هماهنگی شود. دوزهای بسیار بالا می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری، کما و حتی مرگ شود.

 

4. GHB چه مدت در بدن باقی می ماند؟

GHB به سرعت توسط بدن متابولیزه می شود. نیمه عمر آن حدود 45 دقیقه است. این بدان معناست که نیمی از دارو در حدود 45 دقیقه از بدن خارج می شود. با این حال، GHB می تواند تا 12 ساعت در ادرار و تا 24 ساعت در خون قابل تشخیص باشد.

 

5. چگونه می توانم بفهمم که کسی GHB مصرف کرده است؟

برخی از علائم و نشانه های مصرف GHB عبارتند از:خواب آلودگی ، سرگیجه ، اختلال در هماهنگی ، تاری دید ، حالت تهوع ، استفراغ و از دست دادن هوشیاری

 

6. اگر فکر می کنید کسی GHB مصرف کرده است چه باید کرد؟

- با اورژانس تماس بگیرید.

- فرد را در مکانی امن و راحت قرار دهید.

- آنها را گرم و خشک نگه دارید.

- اگر هوشیار هستند، به آنها کمک کنید تا بنوشند.

- با آنها بمانید تا کمک برسد.

 

7. خطرات سوء مصرف GHB چیست؟

GHB یک داروی خطرناک است که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله شود:

از دست دادن هوشیاری ، کما ، مرگ ، مشکلات تنفسی ، تشنج ، ضربان قلب نامنظم،

اسیدوز متابولیک و آسیب مغزی

 

توصیه پایانی 

GHB یک داروی خطرناک است که می تواند عواقب جدی و حتی مرگبار داشته باشد. اگر شما یا کسی که می‌شناسید با سوء مصرف GHB دست و پنجه نرم می‌کنید، لطفاً برای کمک تماس بگیرید. منابع زیادی برای کمک به شما در غلبه بر اعتیاد و سالم ماندن وجود دارد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------