مشخصات ترشحات سالم واژن و دهانه رحمعلت ترشحات واژن, ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

ترشحات دستگاه تناسلی زنان

 

خصوصیات و علائم رحم سالم

فکر کردن درباره ترشحات واژن ناخوشایند است. اما توجه به آنها می تواند اطلاعات کلیدی را نشان دهد.

مهبل(واژن) چیست؟

واژن مجرای تناسلی است که بین دهانه رحم از داخل و فرج زن از خارج قرار دارد و طول متوسط آن به طور متوسط بین ۵-۶ سانتی متر می باشد. در دختران باکره، داخل واژن را بکارت پوشانده است که هنگام اولین مقاربت پاره شده و خونریزی مختصر ایجاد می کند. وظیفه مجرای تناسلی، گرفتن نطفه مرد به هنگام مقاربت جنسی و رساندن آن به رحم و همچنین سازگار ساختن خون قاعدگی و بالاخره عبور دادن نوزاد به هنگام زایمان می باشد.

 

ترشحات واژن اغلب یک اتفاق طبیعی و منظم است. با این حال ، انواع خاصی از ترشحات وجود دارد که می تواند نشان دهنده عفونت باشد. ترشحات غیرطبیعی ممکن است به رنگ زرد یا سبز ، دارای قوام یا بوی بد باشد.

مخمر یا عفونت باکتریایی معمولاً باعث ترشح غیرطبیعی می شود. اگر ترشحاتی را مشاهده کردید که غیر معمول به نظر می رسد یا بوی بدی دارد ، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

علت ترشحات واژن, ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

ترشحات واژن در طول چرخه ماهانه شما تغییر می کند

 

علت ترشحات واژن

در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است.

 

• ترشحات واژن در هنگام تخمک گذاری  

ترشحات واژن در طول چرخه ماهانه شما تغییر می کند. ممکن است تفاوت در قوام ، بافت ، رنگ ، مقدار و حتی بو را مشاهده کنید. بارزترین این تغییرات در هنگام تخمک گذاری است . برای آماده شدن اسپرم برای رسیدن به تخمک ، ترشحات شما مانند سفیده نازک ، لغزنده و حتی کشیده خواهد شد. اگر می خواهید باردار شوید ، بهترین زمان برای رابطه جنسی هنگامی است که متوجه این نوع ترشحات می شوید. 

 

• ترشحات واژن در هنگام بارداری

از آنجا که ترشحات واژن بسیار نزدیک به نوسانات هورمونی است ، جای تعجب نیست که بارداری می تواند آن را تغییر دهد. بسیاری از زنان باردار افزایش ترشحات کلی را مشاهده می کنند و ممکن است رنگ آن سفید مایل به زرد باشد.

 

• ترشحات واژن در هنگام زایمان   

اگر باردار هستید و ناگهان متوجه افزایش میزان ترشحات مخاطی می شوید ، تبریک می گوییم: زایمان شما نزدیک است. همزمان با گشاد شدن دهانه رحم در حین آماده شدن برای زایمان ، ترشحات مخاطی افزایش می یابد و ممکن است نشانگر آغاز زایمان باشد و  برخی از زنان حتی یک "قطعه" بزرگ ترشح را تجربه می کنند که اغلب به آن پلاگین مخاط گفته می شود. اما هنوز خیلی هیجان زده نشوید زیرا مراحل آغازین زایمان می تواند مدتها (روزها و حتی گاهی حتی هفته ها) طول بکشد. اگر مخاط زیادی از واژن خارج می شود ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

• ترشحات واژن در هنگام عفونت 

اکثر زنان از بلوغ آموزش دیده اند تا علائم برجسته عفونت مخمر را تشخیص دهند : خارش ، سوزش و ترشحات واژینال "شبیه پنیر خامه ای". اما مخمر تنها مشکلی نیست که می تواند در قسمت های زنانه شما ایجاد شود.  واژینوز باکتریال یک عفونت باکتریایی فوق العاده شایع است که با ترشحات واژن که به رنگ سفید مایل به خاکستری است و بوی ماهی دارد مشخص می شود. اگر علائم فوق را دارید یا احساس خارش ، تورم ، درد ، یا فقط تغییر قابل توجهی در دستگاه تناسلی خود می کنید ، برای تعیین عفونت از یک پزشک کمک بگیرید.

 

علت ترشحات واژن, ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

بیماریهای جنسی ممکن است باعث تغییر ترشحات واژن بشود

 

• ترشحات واژن در هنگام داشتن یک بیماری مقاربتی 

سوزاک و کلامیدیا ، دو بیماری مقاربتی که این روزها به ابعاد اپیدمی در می آیند ، ممکن است باعث تغییر رنگ ، مقدار یا بوی ترشحات واژن شما شوند. متأسفانه ، اغلب این دو علامت ندارند ، به این معنی که تا زمانی که در یک آزمایش ظاهر نشوند ، نمی دانید که آنها را دارید. با این وجود یک بیماری STD وجود دارد که علامت عمده ای را در جنین شما ایجاد می کند: بیماری تریکومونیازیس با ترشحات "سبز و زرد کف دار " است. 

 

• ترشحات واژن در هنگام تحریک جنسی

مایعات واژن به عنوان یک روان کننده جنسی عمل می کند ، بنابراین وقتی زن تحریک می شود ممکن است متوجه افزایش مایع نازک و شفاف شود. مطمئنا جای نگرانی نیست و چون می تواند راحتی و لذت را افزایش دهد ، ممکن است یکی از انواع ترشحات واژن باشد که واقعاً از آن هیجان زده شوید! در اینجا راههایی برای تقویت کننده میل جنسی طبیعی برای کمک به شما در رابطه جنسی بهتر وجود دارد.

 

• ترشحات واژن در هنگام کم آبی

همانطور که کم آبی بدن می تواند باعث زرد شدن ادرار شما شود ، بنابراین می تواند باعث ترشحات زرد رنگ واژن هم شود. گاهی اوقات ادرار با ترشحات مخلوط می شود (مثلاً روی دستمال توالت یا لباس زیر ) که باعث زرد شدن ترشحات نیز می شود. آب بیشتری بنوشید خوب می شوید!

 

• ترشحات واژن در هنگام یک سرطان نادر  

بیشتر سرطان ها ، حتی در سیستم تولید مثل زنان ، هیچ تأثیری بر ترشحات واژن ندارند. با این حال ، یک نوع نادر از سرطان لوله رحمی وجود دارد که با افزایش زیادی ترشحات آبکی مشخص می شود. بسیار بعید است که به این نوع سرطان مبتلا باشید اما هر زمان که متوجه تغییر قابل توجهی در میزان یا نوع ترشحات واژن خود شدید ، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

• ترشحات واژن در هنگام یائسگی

یکی از مواردی که در هنگام یائسگی تغییر خواهد کرد ترشحات واژن است. ترشحات خشک تر خواهد شد ، مقدار آن کمتر می شود و شما را مستعد ابتلا به عفونت می کند.

 

• ترشحات طبیعی واژن  

بسیاری از زنان نمی دانند ترشحات طبیعی واژن به چه صورت است و بی جهت نگران می شوند. آنچه "طبیعی"است از زنی به زن دیگر متفاوت است اما به طور کلی ترشحات در اواسط چرخه مشخص خواهد بود و درست قبل از پریود سفید می شوند. اما مهم است که به نحوه تغییر آن در طول چرخه توجه کنید تا بفهمید چه چیزی برای بدن شما طبیعی است.  

 

مراقبت در منزل برای ترشحات واژن

برای جلوگیری از عفونت ، بهداشت را رعایت کرده و از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید. از دوش واژینال استفاده نکنید ، زیرا با از بین بردن باکتری های مفید ترشحات را بدتر می کند. همچنین ، برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی ، رابطه جنسی ایمن را انجام داده و از محافظ استفاده کنید.

 

برای کاهش احتمال عفونت های مخمری هنگام مصرف آنتی بیوتیک ، ماستی بخورید که دارای باکتریهای زنده و فعال است.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------