علل، علایم و درمان عرق سوز شدن بین سینه هاعرق سوز شدن سینه ها, علت عرق سوز شدن بین سینه ها, درمان عرق سوز شدن بين سينه ها

علت عرق سوز شدن بین سینه ها

 

عرق سوز شدن بین سینه ها: علت، درمان و پیشگیری 

عرق سوز شدن سینه مسئله ای آزار دهنده در بانوان است که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. در ادامه جهت آشنایی کامل با دلایل این مشکل و درمان آن همراه بیتوته باشید.

علت عرق سوز شدن بدن

وقتی غده های تعرق در بدن مسدود می شوند عرق تولید شده به سطح پوست نرسیده و تبخیر نمی شود. بدین ترتیب پدیده عرق سوز شدن و حساسیت پوستی اتفاق می افتد که از جمله علائم آن ایجاد برامدگی، سوزش و خارش پوست می باشد.

اگرچه بروز این مشکل در نقاط مختلفی از بدن اتفاق می افتد اما عرق سوز شدن بین سینه ها یا زیر آنها پدیده ای است که گاها باعث نگرانی خانم ها می شود. مشکل عرق سوزی در سینه ها با علائمی دیگر ممکن است خطرناک باشد اما در اغلب موارد درمان های خانگی پاسخگو هستند.

 

دلایل عرق سوز شدن بین سینه ها

همانطور که متوجه شدید عرق سوز شدن بین سینه یا زیر سینه ها می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و در صورتی که علائم دیگری همچون سفت شدن و درد در سینه ها وجود نداشته باشد مشکل حادی به شمار نمی رود. یکی از دلایلی که بین سینه ها یا زیر آنها عرق سوز می شود داشتن سینه های بزرگ است که در صورت ترکیب با عواملی همچون اضافه وزن، تجربه بارداری و زایمان و... کمی دردسر ساز می شود.

 

درمان عرق سوز شدن بين سينه ها, درمان سوختگی بین سینه ها, درمان خانگی عرق سوز شدن بين سينه ها

عرق سوز شدن بین سینه معمولا با ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد می شود

 

عرق کردن اتفاقی است که تمامی افراد تجربه می کنند اما تعریق اطراف سینه در خانم ها باعث به وجود آمدن حساسیت و عرق سوز شدن این ناحیه می شود که در صورت استفاده از سوتین های نامناسب شدیدتر هم می شود. به همین دلیل با نزدیک شدن فصل گرما حتما باید از لباس های نخی و خنک مناسبی استفاده کنید.

 

همچنین پس از زایمان مادران بسیاری باید به نوزاد خود شیر بدهند. بدین ترتیب تغذیه کودک و وجود شیر بیش از اندازه یا ترشحات آن در اطراف سینه می تواند باعث افزایش شدت این مشکل شود. دیگر عواملی که در عرق سوز شدن بین سینه ها تاثیر گذارند عبارتند از:

 

• عدم رعایت بهداشت فردی

در صورتی که مراقبت های لازم صورت نگیرد و فرد بهداشت را رعایت نکند، رطوبت بیشتری ایجاد شده و احتمال بروز مشکلات مختلفی از جمله عفونت های مخمری و عرق سوز شدن سینه ها می شود.

 

• وجود قارچ ها یا عفونت ها

آلودگی این ناحیه و عدم رعایت بهداشت باعث مشکلات بسیاری می شود که ایجاد قارچ و عرق سوز شدن ناحیه بین سینه ها از رایج ترین آنها به شمار می روند.

 

• پوشیدن سینه بند های تنگ و نامناسب

یکی از مواردی که در عرق سوز شدن این ناحیه تاثیر گذار است جنس و سایز سینه بندی است مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از خانم ها تمایل دارند از سوتین های سیلیکونی یا اسفنجی استفاده کنند اما پوشیدن این سینه بند ها یا نامناسب بودن سایز آن احتمال عرق سوز شدن را افزایش می دهد.

 

• حساسیت غذایی

معمولا بعضی افراد نسبت به غذاهای خاصی حساسیت دارند و مصرف آنها ممکن است به خارش و عرق سوز شدن ختم شود. آووکادو و بادام زمینی از جمله مواد غذایی هستند که در عرق سوز شدن بین سینه ها تاثیر گذارند. مشکل به وجود آمده به دلیل آلرژی پس از مدت کوتاهی از بین می رود اما لازم است که مصرف ماده غذایی که دردسرساز است را کاهش دهید.

 

- عرق سوز شدن سینه و سرطان

یکی از سوالات رایج افراد پس از به وجود آمدن این مشکل ارتباط آن با سرطان سینه می باشد. اما خوشبختانه با وجود آزار دهندگی فراوان عرق سوز شدن بین سینه ها، نشانه ای از یک مشکل حاد یا سرطان نیست و به ندرت ممکن است با علائم دیگری مشاهده شود که برای یافتن علت دقیق باید به پزشک مراجعه کرد.

 

همچنین سرطان سینه به ندرت باعث جوش زدن در ناحیه بین سینه ها یا زیر سینه ها، تاول یا عرق سوز شدن می شود اما در صورت به وجود آمدن جوش در نوک سینه حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

نشانه های عرق سوز شدن بین سینه 

از اولین علائم عرق سوز شدن ناحیه اطراف سینه ها قرمزی زیر و میان آنهاست که با گذشت مدت زمانی خارش نیز به آن اضافه می شود. در نتیجه خارش ناحیه های عرق سوز شده باعث پوست پوست شدن بین سینه ها، قرمزی شدید تر و احساس سوزشی ناخوشایند می شود که بسیار آزار دهنده است. 

علاوه بر این نشانه هایی همچون ایجاد بوی نا مطبوع نیز با عرق سوز شدن بین سینه ها اتفاق می افتد که در فصل های گرم و با افزایش تعریق شدت آن هم افزایش می یابد. 

در آخر نیز ممکن است شدت یافتن این مشکل به التهاب این ناحیه ختم شود که نشانه خوبی نیست و به معنای ناکارامد بودن درمان ها می باشد.

 

درمان عرق سوز شدن بین سینه ها

معمولا حدود پانزده روز طول می کشد که این مشکل به طور کامل درمان شود و در صورت افزایش این زمان بهتر است به پزشک مراجعه شود. از جمله روش های خانگی که می توان برای درمان استفاده کرد عبارتند از:

 

• خشک کردن سینه ها

با استفاده از پنبه می توان رطوبت موجود در ناحیه بین سینه و زیر آنها را کاهش داد تا سطح برخورد آنها کاهش یافته و سوزش سینه ها کمتر شود. همچنین خشک کردن این ناحیه پس از حمام نیز حائز اهمیت است.

 

• استفاده از روغن نارگیل

 

درمان خانگی عرق سوز شدن بين سينه ها, عرق سوز شدن زیر سینه, عرق سوز شدن بین سینه

استفاده از روغن نارگیل برای درمان عرق سوز شدن بین و زیر سینه

 

یک روش خانگی و موثر برای درمان و بهبود عوارض ناشی از عرق سوز شدن بین سینه ها و خارش آن به شمار می رود. همچنین روغن نارگیل خواص ضد قارچی و ضد باکتری هم دارد و یک محصول عالی برای کمک و ترمیم بافت پوست به شمار می رود.

استفاده از این روغن و چرب کردن ناحیه بین سینه ها باعث کاهش تماس و ایجاد اصطکاک می شود و سوزش این ناحیه را کم می کند؛ علاوه بر این در پیشگیری از عرق سوز شدن بینه سینه ها هم موثر است.

پیش از استفاده روغن نارگیل حتما دوش آب گرم گرفته و سپس به خوبی بدن خود را خشک کنید و آن را روی سطح پوست خود بمالید.

 

• کمپرس سرد

 

عرق سوز شدن زیر سینه, عرق سوز شدن بین سینه, درمان عرق سوز زير سينه

نحوه استفاده از کمپرس یخ برای درمان عرق سوز شدن سینه

 

اگر با درد و قرمزی در بین سینه ها مواجه شدید برای کاهش این علائم می توانید مقداری یخ را در پارچه یخی گذاشته و حدودا ده دقیقه بین دو سینه قرار دهید. حداقل سه بار در روز و با فاصله زمانی شش ساعته این کار را انجام دهید.

 

• مصرف آلوئه ورا

این گیاه از جمله پر خاصیت ترین گیاهان دارویی است که در بسیاری از محصولات بهداشتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین فواید آلوئه ورا تسکین درد و ضد التهاب بودن آن است که در رفع عرق سوز شدن بین سینه ها هم موثر است.

 

عرق سوز شدن سینه ها, علت عرق سوز شدن بین سینه ها, درمان عرق سوز شدن بين سينه ها

استفاده از آلوئه ورا برای درمان عرق سوز شدن سینه

 

برای درمان با این روش تعدادی برگ آلوئه ورا تهیه کرده و سپس ژل داخل آن را روی ناحیه عرق سوز شده قرار دهید. پس از بیست دقیقه محل مورد نظر را پاک کرده و با فاصله های زمانی مناسب تکرار کنید.

 

• استفاده از لوسیون کالامین

یکی از محصولات ارزان قیمتی است که در داروخانه ها وجود دارد و استفاده از آن موجب خنک شدن و افزایش سرعت فرایند بهبود عرق سوز شدن می شود. این لوسیون را چند مرتبه در روز با کمک پنبه به محل مورد نظر بمالید.

 

• استفاده از زرد چوبه

احتمالا شما نیز از خواص بسیار زرد چوبه آگاه هستید؛ این ادویه به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی و ضد التهاب طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد که برای درمان عرق سوز شدن سینه ها مناسب است. بدین منظور ابتدا منطقه آسیب دیده را شستشو دهید و به خوبی خشک کنید. پس از آن زردچوبه را با شیر مخلوط کرده و به مدت سی دقیقه در محل سوختگی قرار دهید.

 

• استفاده از لباس های مناسب

 

درمان خانگی عرق سوز شدن بين سينه ها, عرق سوز شدن زیر سینه, عرق سوز شدن بین سینه

انتخاب لباس زیرهای مناسب برای جلوگیری از عرق سوزی

 

از سینه بند های با کیفیت و سایز مناسبی استفاده کنید که گردش هوا را مختل نکرده و باعث عرق سوز شدن سینه ها نمی شوند. همچنین پوشیدن لباس های خنک و نخی در تابستان توصیه می شود.

 

• عمل جراحی

اگر عرق سوز شدن سینه ها به دلیل بزرگ بودن سینه ها یا افتادگی به طور مرتبط اتفاق می افتد تنها راه حل آن جراحی سینه یا کوچک کردن سینه همراه با لیفت است که یک درمان دائمی به شمار می رود.

 

پیشگیری از عرق سوز شدن بین سینه ها

همه ما می دانیم که پیشگیری از مشکلات بسیار کم هزینه تر و راحت تر است. عرق سوز شدن نیز عارضه ای آزار دهنده است که می تواند هفته ها مشکل ساز شود اما با رعایت مواردی که در بخش درمان معرفی شد در کنار این کارهای ساده می توان از آن جلوگیری کرد:

 

• مصرف آب کافی برای تامین سلامت بدن و جلوگیری از عرق سوز شدن بین سینه ها

• عدم ورزش در محیط های گرم که باعث تعریق بیشتری می شود

• رعایت بهداشت فردی و دوش گرفتن به صورت منظم

• استفاده از لباس ها و سینه بند های نخی

• پوشیدن لباس های گشاد در تابستان و فصل های گرم

• کاهش وزن و رسیدن به اندام نرمال در صورت ابتلا به چاقی

• اجتناب از حضور در محیط های گرم که باعث عرق کردن بیش از حد می شود

• استفاده از سینه بند های مناسب و با کیفیت

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------