همه چیز درباره فیبروم رحمیفرق کیست با فیبروم چیست,آیا فیبروم باعث عقب افتادن پریود میشود,اگر فیبروم درمان نشود

همه چیز درباره ی فیبروم رحم

 

آشنایی با فیبروم رحم

فیبروم چیست؟ فیبروم ها رشد غیرطبیعی هستند که در داخل یا روی رحم زن ایجاد می شوند. گاهی اوقات این تومورها بسیار بزرگ می شوند و باعث درد شدید شکم و پریودهای سنگین می شوند. در موارد دیگر، آنها اصلاً هیچ علامت یا علامتی ایجاد نمی کنند. توده ها معمولاً خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. علت فیبروم ناشناخته است.

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم های رحمی تومورها یا توده هایی هستند که از سلول های عضلانی و سایر بافت ها ساخته شده اند که در دیواره رحم رشد می کنند. اگرچه فیبروم ها "تومور" نامیده می شوند، اما سرطان نیستند. فیبروم ها ممکن است به صورت یک تومور منفرد یا به صورت خوشه ای رشد کنند. اندازه یک فیبروم منفرد می تواند کمتر از 1 اینچ باشد یا تا 8 اینچ یا بیشتر رشد کند. دسته یا دسته ای از فیبروم ها نیز می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند. بیشتر اوقات فیبروم ها در زنان در سنین باروری رشد می کنند. تخمین زده می شود که 77 درصد از زنان در سنین باروری بدون اینکه بدانند ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

 

توده های خوش خیم رحم یا فیبروم که اصطلاحا میوم هم به آنها گفته می شود در بخش های مختلفی از رحم مانند دیواره داخلی یا خارجی رحم رشد می کنند. اگر فیبروم ها در خارج از رحم رشد کنند می تواند بر روی اندام های تحتانی بدن مانند روده، مثانه، معده و حتی کلیه نیز را تحت تاثیر قرار دهد. فیبروم ها معمولا درمان دارویی ندارند و صرفا زمانی نیاز به درمان پیدا می کنند که بیمار دچار علائم خاصی شود.

 

فیبروم رحم در کجا رشد می کند؟

پزشکان فیبروم ها را بر اساس محل رشد آنها به سه گروه تقسیم می کنند، مانند درست در زیر پوشش رحم، بین ماهیچه های رحم، یا در قسمت بیرونی رحم. بیشتر فیبروم ها در دیواره رحم رشد می کنند. برخی از فیبروم ها روی ساقه هایی رشد می کنند (به نام دمگل ها) که از سطح رحم یا داخل حفره رحم رشد می کنند.

 

علائم فیبروم رحم چیست؟

بسیاری از زنان هیچ علامتی با فیبروم رحم احساس نمی کنند. اما فیبروم می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 

– دوره های سنگین یا دردناک

– خونریزی بین قاعدگی

– احساس "پری" در قسمت پایین شکم - گاهی اوقات "فشار لگنی" نامیده می شود

– تکرر ادرار (در اثر فشار فیبروم روی مثانه)

– درد هنگام رابطه جنسی

– درد پایین کمر

– مشکلات باروری، مانند ناباروری، سقط های متعدد و شروع زودرس زایمان در دوران بارداری

 

علت فیبروم رحم چیست؟

در حال حاضر، اطلاعات کمی در مورد علت ایجاد فیبروم رحم وجود دارد. دانشمندان تعدادی نظریه دارند، اما هیچ یک از این ایده ها فیبروم را به طور کامل توضیح نمی دهند. به احتمال زیاد، فیبروم ها نتیجه نهایی بسیاری از عوامل در تعامل با یکدیگر هستند. این عوامل می تواند ژنتیکی، هورمونی، محیطی یا ترکیبی از هر سه باشد.

 

فیبروم رحم چگونه از بین میرود,ایا فیبروم باعث قطع پریود میشود,مضرات فیبروم رحم

آیا فیبروم باعث عقب افتادن پریود میشود ؟

 

چه کسانی به فیبروم رحم مبتلا می شوند؟

بیشتر اوقات فیبروم ها در زنان در سنین باروری رشد می کنند، اما در زنان در هر سنی دیده می شود. محققان اکنون چندین عامل خطر برای فیبروم رحم را تشخیص می دهند:

 

زنان آفریقایی-آمریکایی سه تا پنج برابر بیشتر از زنان سفیدپوست در معرض خطر هستند.

زنانی که نسبت به قدشان اضافه وزن یا چاق هستند (بر اساس شاخص توده بدنی یا BMI) در معرض خطر کمی بالاتر هستند.

به نظر می رسد زنانی که زایمان کرده اند در معرض خطر کمتری قرار دارند.

 

دلایل ایجاد شدن فیبروم رحمی

دلایل ایجاد شدن فیبروم رحمی بسیار زیاد هستند که ما در زیر آن ها را برای شما شرح می دهیم. 

 

– سابقه خانوادگی و موروثی: به صورتی که اگر چنان چه خواهر یا مادر شما فیبروم رحمی داشته باشند شما نیز به احتمال ۸۰ درصد به این بیماری مبتلا می شوید‌.

 

– هورمون ها: دو تا از هورمون هایی که از تخمدان ها ترشح می شوند استروژن و پروژسترون می باشند و این هورمون ها پس از هر سری عادت ماهیانه پوشش رحمی جدید ایجاد می کنند و این کار باعث به وجود آمدن فیبروم رحمی می شود.

 

– بارداری: باردار شدن نیز باعث افزایش احتمال فیبروم رحم می شود و جزو بیماری های زمان بارداری می باشد و این فیبروم در رحم در طول بارداری بزرگ تر می‌ شود. 

فیبروم چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولاً فیبروم ها با معاینه شکم یا لگن یا سونوگرافی لگن پیدا می شوند. برای تأیید تشخیص، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از فناوری تصویربرداری مانند اولتراسوند، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، اشعه ایکس یا سی تی اسکن استفاده کند. گاهی اوقات تنها راه برای تایید تشخیص، جراحی است.

 

لاپاراسکوپی - جراح پس از باد کردن شکم با گاز بی ضرر، یک برش کوچک در شکم ایجاد می کند. سپس، با استفاده از یک ابزار دید کوچک حاوی نور، پزشک می تواند فیبروم را جستجو کند.

هیستروسکوپی - جراح، دوربینی را روی یک لوله بلند از طریق واژن به طور مستقیم وارد رحم می کند تا فیبروم ها را ببیند.

 

ترشحات فیبروم رحم,ایا فیبروم می ترکد,ایا فیبرم باعث قطع پریود میشود

مضرات فیبروم رحم

 

فیبروم چگونه درمان می شود؟

آیا می دانید فیبروم رحم چگونه از بین میرود ؟ هنگام توصیه برای درمان فیبروم باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت.

 

– آیا زن علائم فیبروم رحمی دارد؟

– آیا او می خواهد باردار شود؟

– اندازه فیبروم ها چقدر است؟

– سن زن چند است؟

 

اگر زنی علائم زیادی داشته باشد یا اغلب احساس درد کند، ممکن است درمان دارویی در نظر گرفته شود.

 

داروهای ضد درد ممکن است علائم را تسکین دهد.

 

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، بدن را از ساخت هورمون هایی که باعث قاعدگی یا پریود شدن زنان می شوند، باز می دارند. اگر علائمی دارید، شرایط سلامتی دارید که عمل جراحی را کمتر توصیه می کند و نزدیک به یائسگی هستید یا بچه نمی خواهید، ممکن است این درمان را در نظر بگیرید.

 

عوامل ضد هورمونی مانند میفپریستون رشد فیبروم ها را کند یا متوقف می کنند.

اگر زنی علائم متوسطی داشته باشد، جراحی ممکن است بهترین شکل درمان باشد.

 

میومکتومی فقط فیبروم ها را برداشته و بافت سالم رحم را در جای خود باقی می گذارد.

هیسترکتومی زمانی استفاده می شود که فیبروم های یک زن بزرگ باشد یا خونریزی شدید داشته باشد و یائسگی نزدیک یا گذشته باشد یا بچه نمی خواهد.

 

ابلیشن آندومتر پوشش داخلی رحم را از بین می برد. خونریزی بسیار شدید را کنترل می کند، اما پس از آن ممکن است زن نتواند بچه دار شود.

میولیز روشی است که در آن از یک سوزن الکتریکی برای تخریب رگ های خونی تغذیه کننده فیبروم ها استفاده می شود.

 

فرق کیست با فیبروم چیست ؟

فیبروم ها از بافت متراکمی تشکیل شده اند و فقط در رحم ظاهر می شوند، در حالی که کیست ها روی تخمدان ها تشکیل می شوند و پر از مایع چرکی هستند. دقیقا مشخص نیست که چرا فیبروم ها ایجاد می شوند، اما برخی از عوامل در شکل گیری آن ها تأثیر دارند. به نظر می رسد فیبروم رحم تحت تأثیر هورمون های استروژن و پروژسترون رشد می کند و در بارداری که سطح استروژن و پروژسترون بیشتر است؛ ممکن است رشد کرده و بزرگ شود.

 

ایا فیبروم می ترکد ؟

فیبروم ها رشد عضله رحم و بافت همبند هستند و همزمان با رشد پاره نمی شوند؛ اما می توانند خونریزی قاعدگی را بدتر کنند، به ویژه اگر در نزدیکی یا در داخل پوشش داخلی رحم قرار داشته باشند.

آیا فیبروم رحم منجر به سرطان می شود؟

فیبروم رحم سرطانی نیست. فیبروم ها با سرطان مرتبط نیستند. آنها خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش نمی دهند.

 

ایا فیبروم باعث تاخیر پریود می شود؟

افرادی که دچار فیبروم های رحمی می شوند، معمولا خونریزی های قاعدگی نامنظم دارند و در بین پریودهای خود، خونریزی می کنند. بنابراین توصیه می شود که حتما وسایل لازم مانند نوار بهداشتی را همیشه همراه خودشان داشته باشند تا در صورت نیاز، دچار سردرگمی نشوند. 

ایا فیبروم باعث قطع پریود میشود ؟ هنوز جواب قطعی برای این سوال پیدا نشده است.

 

اگر فیبروم درمان نشود ؟

تا زمانی که فیبروم باعث اذیت فرد نشود، لازم به درمان خاصی ندارد اما اگر باعث اذیت شدن فرد شد باید پزشک راه های درمان فیبروم را تشخیص دهد.

 

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------