علت درد نوک سينه ها چيست؟علت درد نوك سينه ها چيست,درد نوک سینه,علت درد نوک سینه

درد نوک سينه نشانه چيست ؟

 

آیا می دانید درد نوک پستانها نشانه چیست؟

یکی از حساس ترین قسمت های بدن پستان ها هستند و نوک آن نیز حساس ترین قسمت آن است بنابراین درد نوک پستان ها می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و دردناک باشد در ادامه به چند علت درد نوك سينه ها و نحوه ی درمان و ... می پردازیم.

دليل درد نوک سينه چيست؟

درد نوک پستان زمانی رخ می دهد که در نوک پستان خود احساس درد، حساسیت، گزگز، ضربان یا سوزش داشته باشید. درد ممکن است با درد عمومی پستان مرتبط باشد یا نباشد.

 

این می تواند در مردان و همچنین زنان رخ دهد. بسته به علت علت درد نوک سینه، می تواند شامل آرئول باشد. این حلقه ای از پوست رنگدانه شده در اطراف نوک پستان است.

 

درد نوک پستان می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود، اما بیشتر آنها جدی نیستند. معمولاً درد نوک پستان ناشی از نوعی ضربه به نوک پستان است. شایع ترین علل آسیب زای درد نوک پستان، شیردهی، فعالیت جنسی یا "شکاف نوک سینه" است.

 

درد غیرتروماتیک نوک پستان کمتر شایع است. هنوز به احتمال زیاد جدی نیست، اما نشانه هایی وجود دارد که باید به دنبال آن باشید. اغلب ناشی از همان چیزهایی است که می تواند باعث درد عمومی تر پستان شود.

 

این مقاله در مورد علل درد نوک پستان و زمانی که باید به پزشک مراجعه کنیم، صحبت خواهیم کرد.

 

علل شایع درد نوک پستان

درد نوک پستان را می توان به دو دسته تروماتیک - درد ناشی از آسیب - و درد غیر ضربه ای تقسیم کرد. درمان علل درد ناشی از ضربه آسان تر است. با این حال، گاهی اوقات تشخیص آن ضربه می تواند ظریف و دشوار باشد.

 

مهم ترین راه برای شناسایی علت درد نوک سینه این است که قبل از شروع درد در نظر بگیرید که چه کاری انجام می دادید. برخی از علل آشکار خواهد بود. دیگران نخواهند کرد.

 

همه شایع ترین علل درد نوک پستان تهدید کننده زندگی نیستند. اما برخی از آنها از درمان توسط پزشک سود می برند.

 

نوک پستان جوگر

نوک سینه جوگر سوختگی ناشی از اصطکاک است که از مالش لباس روی نوک سینه ها ایجاد می شود. این بیماری در دوندگان به خصوص در دوندگان جدید بسیار شایع است و می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. معمولاً هر دو نوک پستان درگیر می شوند.

 

تحریک می تواند بسیار نارس شود. در بدترین موارد، نوک سینه ها حتی ممکن است خونریزی کنند. درمان این است که نوک سینه ها را مانند سوختگی پوشانده و مرطوب نگه دارید. اگر به آن زمان بدهید، خوب می شود.

 

برای زنان، سوتین ورزشی مناسب اغلب به جلوگیری از تحریک نوک پستان در آینده کمک می کند. و بیشتر دوندگان باتجربه از این نوع درد نوک پستان شکایت ندارند.

 

اما سوختگی ناشی از اصطکاک می تواند منجر به درد نوک پستان شود، حتی زمانی که درگیر دویدن نیست. و بیشتر از سوتین هایی می آیند که به درستی جا نمی شوند. برای جلوگیری از تحریک، لباس های زیر مختلف را امتحان کنید. استفاده از مرطوب کننده و دادن زمان برای بهبود سوختگی نیز کمک کننده خواهد بود.

 

عفونت ها

ماستیت عفونت مجاری پستانی است. می تواند باعث درد نوک پستان یا درد عمومی تر پستان شود. نوک سینه ها می توانند در سایر عفونت های پوستی نیز درگیر شوند، به خصوص اگر قبلا تحریک شده یا ترک خورده باشند.

 

عفونت های مخمری نیز در نوک سینه ها نسبتاً شایع است. این امر به ویژه برای زنانی که شیردهی می کنند بسیار محتمل است.

 

تغییرات هورمونی

درد پستان و درد نوک پستان قبل از پریود یا در دوران بارداری بسیار شایع است. معمولاً جابجایی مایع در مجاری پستانی باعث تورم می شود. سپس باعث درد نوک پستان و درد عمومی تر پستان می شود. درد هورمونی نوک پستان کاملا طبیعی است.

 

فعالیت جنسی

درست مانند اصطکاک و شیردهی، بازی با نوک پستان در طول رابطه جنسی می تواند منجر به تحریک و درد نوک سینه شود. معمولاً این مشکل فقط برای مدت کوتاهی باقی می ماند و با گذشت زمان کمی بهبود می یابد. باز هم، مرطوب کننده در طول روند بهبودی مفید است.

 

شیر دادن

شیردهی یکی از علل شناخته شده درد نوک پستان است. درست مانند سوختگی ناشی از اصطکاک، هم شیردهی و هم دوشیدن (پمپ زدن) شیر می تواند منجر به ترک خوردن، تحریک، دردناک و گاهی خونریزی نوک سینه در شیردهی شود. روش صحیح شیردهی می تواند به جلوگیری از تحریک کمک کند.

 

درد نوک سينه ها نشانه چيست,دليل درد نوك سينه چيست,علت درد نوک پستانها در زنان

درد نوک سينه ها نشانه چيست ؟

 

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک به نام اگزما نیز شناخته می شود، وضعیتی که منجر به پوسته پوسته شدن و خارش پوست می شود. درماتیت آتوپیک می تواند نوک سینه ها و همچنین سینه ها را درگیر کند. یافتن درماتیت آتوپیک در نوک سینه ها و آرئول ها نسبتاً رایج است. ممکن است برای یک یا هر دو نوک پستان اتفاق بیفتد.

 

اکثر بیمارانی که درماتیت آتوپیک نوک پستان دارند، در سایر قسمت های بدن خود نیز درماتیت آتوپیک دارند. درمان اگزما ممکن است دشوار باشد. برخی از داروهای بدون نسخه وجود دارند که می توانند کمک کننده باشند، اما برای موارد خاص سرسخت ممکن است مراجعه به پزشک ضروری باشد.

 

واکنش های آلرژیک

برخی از افراد به صابون ها، مواد شوینده لباسشویی، نرم کننده ها یا لوسیون ها حساسیت دارند که در نهایت باعث ایجاد بثورات، قرمزی یا خارش می شود. 8 نوک سینه ها اغلب اولین کسانی هستند که در اثر آلرژی های جدید تحریک می شوند. و اولین علامت می تواند درد نوک سینه باشد.

 

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند اتفاق بیفتد، به خصوص برای نوک سینه هایی که اغلب نور روز را می بینند. این یک پتانسیل برای هر دو جنس در هنگام برهنه کردن است. پس ضد آفتاب را فراموش نکنید.

 

علل نادر درد نوک پستان

برخی از علل درد نوک پستان کمتر شایع هستند و بیشتر آنها برای تشخیص صحیح نیاز به مراجعه به پزشک دارند. اگر درد نوک پستان با تغییر شکل یا ترشح همراه باشد (مواد خارج شدن از نوک پستان به غیر از دوران شیردهی)، به پزشک مراجعه کنید.

 

بیماری پاژه

درد نوک پستان که با نوک پستان معکوس یا ضایعه در نوک پستان یا آرئول ایجاد می شود، می تواند بیماری پاژه باشد. 10 بیماری پاژه می تواند غده پستانی را تحت تاثیر قرار دهد یا خارج از پستانی (خارج از غده پستانی) باشد. هنگامی که نوک پستان درگیر می شود، بیماری پاژه پستانی (MPD) در نظر گرفته می شود. ارتباط زیادی با سرطان دارد.

 

بیماری پاژه می تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست نوک پستان شود که شبیه اگزما به نظر می رسد. اما درماتیت آتوپیک که فقط هاله را درگیر می کند، هیچ شانسی برای بیماری پاژه ندارد. به این دلیل است که هنگام ابتلا به این بیماری خاص، نوک پستان باید درگیر شود.

 

بیماری پاژه معمولاً پس از انجام بیوپسی نیاز به تشخیص توسط پزشک دارد. و بیماری پاژه فقط یک طرف را درگیر می کند.

 

آدنوماتوز فرسایشی نوک پستان (EAN)

آدنوماتوز فرسایشی نوک پستان یک تومور خوش خیم نوک پستان است. برای اینکه بتوان بیماری پاژه را رد کرد به آزمایش های تشخیصی نیاز دارد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد نوک پستان به خودی خود معمولاً نیازی به مراقبت پزشک ندارد. اگر درد غیر قابل تحمل است یا بیش از 72 ساعت ادامه دارد و بیمار هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث درد نوک پستان شود را متوقف کرده است، به پزشک مراجعه کنید.

 

مادران شیردهی که درد نوک پستان را تجربه می کنند باید با مشاور شیردهی یا متخصص اطفال کودک صحبت کنند. در برخی موارد، کودک ممکن است فرنولوم کوتاهی داشته باشد، یک تکه بافت ضخیم متصل به بند زیر زبان یا کوتاه بودن بند زیر زبان.

 

این می تواند مانع از چسبیدن صحیح نوزاد به نوک پستان در هنگام شیردهی شود. اگر اینطور نیست، پزشک یا مشاور شیردهی می تواند با تکنیک هایی برای بهبود تغذیه و مراقبت از نوک پستان کمک کند.

 

هنگامی که درد نوک پستان همراه با رشد، ترشح، نوک پستان معکوس است یا نوک پستان در لمس گرم است، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد دلیل واضحی نداشته باشد و فقط یک نوک پستان را تحت تاثیر قرار دهد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

درد نوک سینه,علت درد نوک سینه,درد نوک پستانها نشانه چیست

علت درد نوك سينه ها چيست ؟

 

تشخیص علت درد نوک پستان چیست؟

برای تشخیص درد نوک پستان، پزشک در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. ابتدا علل ضربه ای درد نوک پستان رد می شود. تعیین برخی از علل آسان است، مانند:

 

– سوختگی ناشی از اصطکاک

– تغییرات هورمونی

– شیر دادن

 

ممکن است پزشک برای تعیین علت درد سینه و درد نوک پستان، آزمایشاتی مانند تصویربرداری یا بیوپسی انجام دهد.

 

آزمایشگاه ها و آزمایش ها

تست های تصویربرداری و بیوپسی دو نوع آزمایشی هستند که پزشکان ممکن است برای درد نوک پستان تجویز کنند. آزمایش های تصویربرداری می تواند شامل ماموگرافی یا سونوگرافی باشد.

 

معالجه و درمان درد نوک پستان

زمان رایج ترین درمان برای درد نوک پستان است. در بیشتر موارد آسیب زا، تا زمانی که فعالیتی که منجر به تحریک شده اصلاح شود، درد نوک پستان خود به خود بهبود می یابد.

 

سایر درمان ها به علت درد نوک سینه بستگی دارد. آنها ممکن است به یک پزشک برای راهنمایی درمان نیاز داشته باشند.

 

خلاصه

درد نوک پستان زمانی رخ می دهد که در نوک پستان خود احساس درد، سوزش، ضربان، گزگز، یا احساس حساسیت داشته باشید. بیشتر دردهای نوک پستان طبیعی است و جای نگرانی نیست. ممکن است ناشی از واکنش آلرژیک، اگزما، تغییرات هورمونی، فعالیت جنسی یا آفتاب سوختگی باشد. در موارد نادر، تحریک نوک پستان ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد.

 

اگر درد، ناشی از یک فعالیت است، یا اقداماتی را برای اجتناب از آن فعالیت انجام دهید یا نحوه کاهش یا مدیریت تحریک ناشی از آن را بیابید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 آنچه بانوان باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------