علل و علائم ضخیم شدن دیواره رحم و راههای پیشگیریضخیم شدن دیواره رحم وقتی رخ می دهد که پوشش درون رحم ضخیم گردد

 

ضخیم شدن دیواره رحم به دو نوع ساده و پیچیده تقسیم می شود. تقسیم بندی ضخیم شدن دیواره رحم بر اساس تغییرات سلولی نیز انجام میشود.

تغییرات دیواره رحم در طول عادت ماهانه
تغییرات دیواره رحم در طول عادت ماهانه پاسخی به هورمون ها می باشد. در طول قسمت اول چرخه، هورمون استروژن توسط تخمدان تولید می شود. استروژن باعث رشد دیواره رحم و ضخیم شدن آن میشود، به این صورت رحم را برای بارداری آماده می کند.

 

در اواسط چرخه قاعدگی، تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. بعد از تخمک گذاری، مقدار هورمون پروژسترون زیاد می شود. پروژسترون دیواره رحم را برای دریافت و تغذیه تخمک بارور شده آماده می کند. اگر در این مدت بارداری اتفاق نیفتد، مقدار استروژن و پروژسترون کاهش می یابد. کاهش پروژسترون منجر به قاعدگی یا ریزش دیواره رحم می شود. هنگامی که دیواره رحم به طور کامل فرو ریخت، چرخه قاعدگی بعدی آغاز  می شود.

 

ضخیم شدن دیواره رحم وقتی رخ می دهد که پوشش درون رحم ضخیم گردد این ضخیم شدن به معنی سرطان نیست ولی امکان دارد به سرطان منجر شود.


علت ضخیم شدن دیواره رحم چیست؟
ضخیم شدن دیواره رحم به دلیل وجود استروژن به مقدار زیاد اتفاق می افتد این در حالی است که پروژسترون به آن مقدار موجود نیست. اگر تخمک گذاری اتفاق نیفتد، پروژسترون تولید نمی شود بنابراین پوشش فرو نمی ریزد. دیواره رحم برای پاسخ به استروژن به رشد خود ادامه می دهد. سلول های دیواره رحم در هم گره خورده و شکلی غیرطبیعی ایجاد می کنند. به این حالت ضخیم شدن دیواره رحم می گویند که می تواند منجر به سرطان شود. سرطان رحم دارای علائمی است که باید آن را بشناسید.


انواع ضخیم شدن دیواره رحم
ضخیم شدن دیواره رحم به دو نوع ساده و پیچیده تقسیم می شود. تقسیم بندی ضخیم شدن دیواره رحم بر اساس تغییرات سلولی نیز انجام میشود. اگر تغییرات غیر طبیعی مشاهده شود، نابهنجار نامیده می شود. اصطلاحاتی که برای توصیف آن استفاده می شوند شامل:
ضخیم شدن ساده
ضخیم شدن پیچیده
ضخیم شدن ساده نابهنجار
ضخیم شدن پیچیده نابهنجار

 

 تقسیم بندی ضخیم شدن دیواره رحم بر اساس تغییرات سلولی نیز انجام میشود


چه زنانی مستعد ضخیم شدن دیواره رحم هستند:
زنانی که اضافه وزن دارندزنانی که سن آنها بالای 35 سال است.
زنانی که پوست سفیدی دارند

زنانی که اضافه وزن دارند

زنانی که بیماری هایی مثل دیابت را داشته اند
زنانی که در سن بالا یائسگی را تجربه می کنند
زنانی که در سن کم قاعدگی را تجربه می کنند

زنانی که سیگار می کشند
زنانی که سابقه خانوادگی در سرطان تخمدان، روده بزرگ یا رحم را دارند.


ضخیم شدن دیواره رحم چگونه تشخیص داده می شود؟
دلایل زیادی برای خونریزی غیرطبیعی رحم وجود دارد. اگر خونریزی غیرطبیعی دارید و سن شما بیش از 35 سال است یا اگر جوان تر از 35 سال هستید و  این خونریزی غیرطبیعی شما با دارو حل نشده است یا بیشتر از 10 سال به این مشکل دچارید، برای انجام آزمایشات مربوط به سرطان و ضخیم شدن دیواره رحم به پزشک مراجعه کنید.


می توان برای اندازه گیری ضخامت دیواره رحم از سونوگرافی واژینال استفاده کرد. برای این آزمایش، یک دستگاه کوچک در واژن قرار می گیرد. امواج صوتی منتشر شده از طریق دستگاه تصاویر اندام های درونی را به ما نشان می دهند. ضخیم بودن دیواره رحم به معنی بیماری ضخیم شدن دیواره رحم می باشد.  تنها راهی که می توان به صورت قطعی وجود سرطان را مشخص کند نمونه برداری از دیواره رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ است. این کار با استفاده از هیستروسکوپی، نمونه برداری یا کورتاژ انجام می شود.


راه های پیشگیری از ضخیم شدن دیواره رحم
اگر پس از یائسگی استروژن مصرف می کنید، باید پروژسترون نیز مصرف کنید.
اگر قاعدگی شما نامنظم است، قرص های کنترل بارداری توصیه می شود. این قرص ها حاوی استروژن و پروژسترون هستند. فرم های دیگری از پروژسترون نیز ممکن است تجویز شود.
اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن به شما کمک می کند. احتمال ابتلا به سرطان دیواره رحم در اثر چاقی زیاد افزایش می یابد.


گردآوری: بخش سلامت بیتوته
منابع:
ooma.org

yasar.ir

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------