کاهش 50 درصدی فروش شیرینی/ کرونا کام مردم را تلخ کرد اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی, فروش شیرینی
با شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید سطح تقاضا از سوی شهروندان، فروش شیرینی در کاشان تا 50 درصد کاهش‌یافته است. 

به گزارش فارس از کاشان، با آمدن ویروس کرونا بسیاری از اصناف ازجمله قنادها ضرر و زیان زیادی را متحمل شدند که با زحمت بسیار زیاد خودشان را سرپا نگه‌داشته‌اند.

 

بسیاری از قنادان کاشان که در جغرافیایی شهری در مراکز پر رفت‌ و آمد حضور دارند خودشان را برای فروش شب عید آماده کرده بودند و با تولید و انباشته کردن شیرینی‌های سنتی کاشان اعم از باقلوا و کلوچه  خود را برای ورود مسافر و گردشگر به کاشان و فروش شیرینی ها آماده کرده بودند که به‌ یک‌ باره با آمدن ویروس کرونا همه معادلات را برهم زد و کامشان را تلخ کرد.

 

علی بهرام‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشان، بابیان اینکه قیمت مواد اولیه برای تولید شیرینی افزایش داشته است، اظهار کرد: به‌ عنوان‌ مثال نارگیل ۲ برابر، روغن ۳۵ درصد و شکر ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ است.

 

مدیر مجتمع شیرینی سرای یاس در کاشان، با اشاره به اینکه قیمت شیرینی حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است، گفت: بیماری کرونا و گرانی باعث شده فروش شیرینی کم بشود که همین باعث شده که درآمد و هزینه‌هایمان با همدیگر هم‌خوانی نداشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه در پخت و توزیع شیرینی تمام پروتکل‌های بهداشتی به‌ صورت جدی رعایت می‌شود، افزود: در این ایام با وجود اینکه ضرر زیادی دیدیم اما هیچ کارگری را از کار بیکار نکردیم تا به زندگی‌شان لطمه نخورد.

 

بهرام‌پور با اشاره به اینکه انتظار می‌رود دولتی‌ها به کسانی که کارآفرینی و اشتغال ایجاد کرده‌اند، نگاه ویژه‌تری داشته باشند، اذعان داشت: تأمین اجتماعی، شهرداری، دارایی و بازرگانی هوای کسانی که کارآفرین و هستند و اشتغال‌زایی کرده‌اند را داشته باشند، در این دوران اگر کسی هوای همدیگر را نداشته باشد ضررش را قشر ضعیف جامعه متحمل می‌شوند.

 

با بیکاری زمینه رشد و فساد بیشتر مهیا می‌شود

مدیر مجتمع شیرینی سرای یاس در کاشان با اشاره به اینکه، اگر دولت‌مردان هوای کارفرماها را داشته باشند از به وجود آمدن سیستم منفی در جامعه جلوگیری می‌شود، تصریح کرد: کسانی که دلسوز مردم هستند با آسیب‌شناسی وضعیت معیشتی مردم را کنترل کنند تا از وضعیت فعلی خارج نشوند.

 

وی بابیان اینکه، با تعطیلی ۳ هفته‌ای ضرر سنگین و هنگفتی در عید امسال داشتیم، افزود: از اسفند ماه کرونا در جامعه خودش را نشان داد کمتر از سال قبل شیرینی تولید کردیم اما مواد اولیه را از قبل خریداری کرده بودیم که همه این مواد روی دستمان مانده است و تاریخ‌مصرف آن‌هم در حال تمام شدن است که این خودش ضرر زیادی به ما می‌زند.

 

بهرام‌پور با بیان اینکه در این شرایط پرداخت حقوق کارگران توسط کارفرما بسیار سخت است، گفت: پرداخت مالیات و حق بیمه تأمین اجتماعی هم در این شرایط فشار مالی بیشتری را به واحدهای صنفی وارد می‌کند.

 

۵۰ درصد کاهش مشتری داشته ایم

جواد محسنی فاضل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشان با بیان اینکه قیمت جنس، مواد اولیه و حقوق زیاد شده است، اظهار کرد: با آمدن ویروس کرونا یکی از صنف‌هایی که بیشترین ضرر و زیان را متحمل شد صنف قنادان بود.

 

رئیس اتحادیه تولید و فروش شیرینی کاشان با اشاره به اینکه، در ایام عید خیلی از شیرینی فروشی‌ها جنس‌هایشان روی دستشان مانده است، گفت: شغل ما بستگی به مسافر، گردشگر و توریست دارد که با آمدن ویروس کرونا هیچ مسافر و گردشگری به کاشان سفر نکرده است.

 

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد کاهش مشتری داشته‌ایم، افزود: در ایام کرونا به دلیل تعطیل بودن اصناف چندین مغازه قنادی و شیرینی فروشی به حالت نیمه تعطیل درآمدند.

 

محسنی فاضل بابیان اینکه پنجاه‌وپنج قنادی داریم که ۱۰ واحد قنادی از همه بیشتر فعال هستند، تصریح کرد: برخی از اقلام قنادی‌ها تا صد در صد گران شده است که باعث شده ۳۰ درصد قیمت شیرینی گران شود.

 

رئیس اتحادیه تولید و فروش شیرینی کاشان در مورد تعیین قیمت شیرینی گفت: شیرینی رولت، خامه‌ای، کشمشی، یزدی و گل محمدی قیمت‌های مشخص‌ شده دارند و الباقی شیرینی‌ها با توجه به کیفیت محصولشان  رقابتی است.

 

وی در پاسخ به این سؤال که در مورد آینده قنادان با این شرایط چه اقداماتی در دست اجرا دارید گفت: چه‌کاری  می‌توانیم انجام بدهیم، کاری دستمان نیست وقتی مواد اولیه گران است و شیرینی فروش نمی‌رود، کاری نمی‌توانیم انجام بدهیم.

 

محسنی در پایان با بیان اینکه از شروع کرونا تا به‌ حال ۵۰۰ میلیون تومان ضرر کرده‌ام افزود: همه شیرینی فروش‌ها در شهرستان کاشان ضرر و زیان زیادی دیده‌اند که برخی از آن‌ها تا یک میلیارد تومان هم ضرر کرده‌اند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------