X

آخرین اخبار اقتصادی


شرکت توزیع نیروی برق اهواز,اخبار امروز,اخبار جدید

سقوط ۲ پایه برق در اهواز حین سرقت / تیراندازی سارقان به سمت ماموران برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز از سقوط دو اصله پایه برق فشار متوسط توسط سارقان در یکی از مناطق اهواز خبر داد. حسن کریمی…

هشدار برای التهاب دوباره مرغمرغ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

 ایجاد بازار سیاه برای فروش گران جوجه یک روزه و قاچاق آن چه تاثیری بر بازار مرغ در ماه های آینده خواهد داشت.

 

از نیمه دوم سال گذشته تا کنون مرغ کالای پرسروصدای بازار بوده است و شاهد نوسانات متعددی در خصوص میزان توزیع و قیمت آن بوده ایم، اما به نظر می‌رسد آرامش نسبی هم که این روزها بر آن حاکم است بسیار شکننده بوده و هر لحظه احتمال برگشت آشفتگی به بازار مرغ وجود دارد. بعد از این که قیمت تنظیم بازاری مرغ افزایش پیدا کرد و تولیدکنندگان را راضی کرده بود، حالا صحبت از کمبود عرضه جوجه یک‌روزه و نهاده‌های دامی دوباره تولید کنندگان مرغ را نگران کرده است. این در حالی است که آمارها خبر از صادرات جوجه یک روزه می دهند.

 

قیمت روز جوجه یک روزه

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور با هشدار درباره کاهش دوباره تولید مرغ گفت: «قیمت جوجه یک روزه به جای قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومانی خود ۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.» به گزارش تسنیم ،کانون مرغداران گوشتی کشور با ارسال نامه ای مشترک به وزارتخانه های کشاورزی و صنعت درباره کاهش دوباره تولید مرغ در کشور هشدار داد و اعلام کرد :قیمت مصوب جوجه یک روزه با وجود افزایش قیمت رسمی از 2400 تومان به 4200 تومان در بازار 7000 تومان به فروش می رسد.

 

در این نامه خطاب به وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی اعلام شده است: «چنان چه قیمت جوجه یک روزه تا هفته آینده به قیمت مصوب عرضه نشود این تشکل صنفی هیچ مسئولیتی در قبال کاهش تولید گوشت مرغ در هفته های آینده نخواهد داشت.»

 

صادرات جوجه در اوج بحران

نگاهی به آمارهای گمرک نشان می دهد، طی سال گذشته ۴ هزار و ۳۷۹ تن جوجه یک‌روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی صادر شده که بخش عمده‌ای از آن در زمان بحران کمبود و گرانی گوشت مرغ یعنی از مهرماه تا اسفند بوده است. با این حال نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی هم به تازگی درباره قاچاق جوجه یک روزه به تابناک گفته: «قاچاق جوجه یک روزه تامین آن را سخت کرده همچنین موجب بالارفتن قیمت آن در بازار شده و قطعاً اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد التهاب مجدد و کمبود در بازار مرغ خواهیم بود چرا که سطح جوجه ریزی در کشور با وضعیت فعلی کاهش پیدا می‌کند.»

 

جوجه در بازار سیاه 

درست یک سال پیش بود که تصاویر دلخراش دفن جوجه های یک روزه در رسانه ها منتشر شد و بازتاب زیادی پیدا کرد. در این اتفاق تخمین زده شد که بیش از 15 میلیون جوجه یک روزه دفن شدند. آن روزها دلیل این اتفاق را قیمت پایین جوجه یک روزه اعلام کردند البته همان زمان برخی معتقد بودند که این اتفاق برای کاهش عرضه و بالارفتن قیمت مرغ رخ داده اما امسال خبری از دفن کردن جوجه یک روزه به قیمت مصوب نیست و در بازار سیاه به قیمت هایی بالاتر از قیمت مصوب باید آن را تهیه کرد که این به معنی گران شدن مرغ در 40 روز آینده خواهد بود. البته بحث نهاده های دامی هم هنوز حل نشده و مرغداران از گرانی نهاده های دامی که با ارز 4200 وارد می شوند، گلایه مندند!

 

خراسان 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی