آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,وزیر خارجه فرانسه

فرانسه: آمریکا برای کاهش تنش، تحریم‌های ایران را لغو کند

وزیر خارجه فرانسه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود تاکید کرد که کاهش تنش بین واشنگتن و تهران، ایران را به توافق هسته‌ای باز خواهد گرداند. به گزارش تسنیم به نقل از…


دیپلمات آمریکایی: می‌خواهیم عراق و ایران رابطه نرمال داشته باشنداخبار,اخبار سیاست خارجی
یک دیپلمات آمریکایی پنجشنبه بعد از بیان اینکه واشنگتن می‌خواهد ایران و عراق «رابطه نرمال» داشتند مختصات چنین رابطه‌ای را از نظر دولت کشورش معین کرده است.

به گزارش فارس، «اندرو پیک»، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا بعد از بیان اینکه واشنگتن می‌خواهد ایران و بغداد «رابطه نرمال» داشته باشند به مشخص کردن مختصات چنین رابطه‌ای از نظر دولت کشورش پرداخته است. 

 

پیک در سخنانی آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده به پایگاه «نشنال» گفت: «ما می‌خواهیم عراق با ایران رابطه نرمال داشته باشد. این یعنی اینکه آن ۳۰ تا ۴۰ هزار افراد مسلح در عراق که الان [درباره اعمال خود] در برابر تهران جوابگو هستند به بغداد جوابگو باشند.»

 

به نوشته نشنال، پیک گفت لازم است عراقی‌ها برای برخوردار شدن از حمایت و توسعه نگاهشان به فراتر از ایران باشد.  

 

مقام آمریکایی درباره تظاهرات در روزهای اخیر در برخی شهرهای عراق هم اظهارنظر کرد و گفت: «ما بار دیگر بر حق آزادی بیان و حق اعتراض تأکید کرده و از همه طرف‌ها می‌خواهیم از خشونت اجتناب کنند. 

 

تظاهرات در برخی از شهرهای عراق از روز سه‌شنبه در اعتراض به نبود اشتغال، ضعف خدمات‌رسانی و گسترش فساد و عدم مبارزه جدی با آن آغاز شد و برای سومین روز متوالی به صورت پراکنده ادامه یافت.

 

دولت عراق بارها با تأکید بر اینکه برگزاری مسالمت‌آمیز حق مسلم و مشروع معترضان عراقی است، از آن‌ها خواسته است ضمن احترام به قانون، از انجام هرگونه اقدامی که منجر به خروج این تظاهرات از مسیر مسالمت‌آمیز می‌شود خودداری کنند. 

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------