آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,مکرون

مکرون: در حل اختلاف میان ایران و آمریکا موفق نشدم

رئیس جمهور فرانسه شامگاه روز یکشنبه در کنفرانس خبری درباره تحولات لبنان در بخشی از سخنانش گفت که در حل اختلافات میان ایران و آمریکا موفق نشده است. به گزارش فارس،…


خانواده لوینسون: او در ایران در گذشته است/ پاسخ سخنگوی وزارت خارجهاخبار,اخبار سیاست خارجی,لوینسون
خانواده رابرت لوینسون می گویند که او در ایران درگذشته است.

به گزارش بهارنیوز، خانواده رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی که در سال ۲۰۰۷ در کیش ناپدید شد، روز چهارشنبه ششم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کردند براساس اطلاعات دریافتی از دولت آمریکا بر این باورند که او در بازداشت ایران درگذشته است، اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا میگوید، قبول ندارد که رابرت لوینسون مرده است.

 

در بیانیه خانواده رابرت لوینسون آمده است: اخیراً اطلاعاتی از مقامات دولت آمریکا دریافت كرده‌ایم كه براساس آن، هم آنها و هم ما به این نتیجه رسیده‌ایم كه شوهر و پدر عزیز ما هنگام بازداشت در ایران درگذشته است. ما اطلاعاتی در خصوص چگونگی و زمان درگذشت او نداریم، فقط می‌دانیم که زمان درگذشت او قبل از فراگیر شدن ویروس کرونا، کووید ۱۹، بوده است. رابرت لوینسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی، در زمستان سال ۸۵ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد و مقام‌های جمهوری اسلامی همواره هرگونه اطلاع داشتن از سرنوشت او را انکار کرده‌اند.

 

با این حال در جریان مذاکرات هسته‌ای در سال ۹۴ گزارش‌هایی منتشر شد که ایران به طرف آمریکایی وعده داده است پیگیر یافتن و آزادی آقای لوینسون شود و از هیچ همکاری در این زمینه فروگذاری نخواهد کرد. در بیانیه خانواده رابرت لوینسون همچنین آمده است: اگر به خاطر اقدام بی رحمانه و سنگدلانه حکومت ایران نبود ، امروز رابرت لوینسون زنده و در خانه با ما بود.

 

۱۳ سال است که منتظر جواب بودیم. این بیانیه اضافه کرده است: برای ما غیر قابل درک است که چگونه مقام‌های حکومت ایران می‌توانند این کار را با یک انسان انجام دهند، در حالی که بارها و مکرراً به دنیا دروغ گفتند. آنها یک شهروند خارجی را ربودند و تمامی حقوق اولیه انسانی را از او سلب کردند، دست های آنها به خون او آغشته است. خانواده رابرت لوینسون می‌گویند هنوز نمی‌دانند که آیا جسد او برای تدفین مناسب تحویل داده می‌شود یا نه آنها از دولت آمریکا و جامعه بین المللی خواسته‌اند که حکومت ایران را برای بازگرداند جسد رابرت لوینسون تحت فشار قرار دهند و کسانی که در بازداشت او نقش داشته اند به دست عدالت سپرده شوند.

 

در بیانیه خانواده لوینسون تاکید شده است: «آنها [مقامات ایران] یک شهروند خارجی را ربودند و او را از ابتدایی‌ترین حقوق بشر محروم کردند. خون او به گردن آنهاست.»  خانواده لوینسون تاکید کرده‌اند که بقیه عمر خود را صرف دادخواهی برای کشته شدن لوینسون خواهند کرد و همه تلاش خود را می‌کنند تا مقامات ایران را به پای میز محاکمه بکشانند

 

خانواده رابرت لوینسون از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مقام های دولت او برای تلاش‌هایی که در این زمینه انجام دادند، تشکر و تقدیر کرده‌اند.

 

واکنش ترامپ

ساعتی پس از بیانیه خانواده رابرت لوینسون، دونالد ترامپ گفت که نمی‌پذیرد او درگذشته باشد.

 

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در خصوص بیانیه خانواده رابرت لوینسون گفت: رابرت لوینسون برای دوره ای طولانی بیمار بود، مشکلات سختی پیش از بازداشت یا اسارت داشت. ما برای خانواده او بسیار متاسفیم.

 

این خبرنگار در ادامه پرسید که آیا او موضوع مرگ رابرت لوینسون را می پذیرد؟ رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ داد: اما من مرگ او را نمی‌پذیرم . دارم به شما می‌گویم که اوضاع به نظر خوب نیست. آنها به ما نگفته‌اند که او مرده است. اما بسیاری هستند که این طوری فکر می‌کنند.

 

رابرت لوینسون، کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌یافته پلیس فدرال آمریکا، ۱۳ سال پیش در جریان تحقیقاتش درباره قاچاق سیگار به جزیره کیش سفر کرد و در همین سفر ناپدید شد. مقام‌های جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته همواره از سرنوشت این شهروند آمریکایی اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

 

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعای خانواده رابرت لوینسون

 ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز همدردی با خانواده آقای لوینسون، یک بار دیگر تاکید کرد: بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است.

 

موسوی افزود: جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر نهایت تلاش خود را برای بدست آوردن مستنداتی درباره سرنوشت دقیق آقای لوینسون پس از ترک ایران به عمل آورده ولی هیچگونه نشانه ای از زنده بودن وی بدست نیاورده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اگر برای آمریکا فوت ایشان قطعی شده است می تواند بدون بهره برداری سیاسی و تلاش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده لوینسون این موضوع را اعلام نماید.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------