آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,رابرت مالی

«رابرت مالی»نماینده بایدن در امور ایران، سیبل جدید مخالفان ایران قرار گرفت

تغییر قدرت در آمریکا، از همان لحظات اولیه خود را با تغییر رویکردی قابل توجه از سوی کاخ سفید نشان داده است. برخی از این چرخش‌ها، آن‌چنان مهم بوده‌اند که به سرعت مورد…


برایان هوک مدعی نقض تحریم تسلیحاتی توسط ایران شد/ واکنش به حکم تعقیب قضایی علیه ترامپاخبار,اخبار سیاست خارجی,برایان هوک
مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با وزیر مشاور در امور خارجه عربستان مدعی شد که ایران بارها تحریم تسلیحاتی شورای امنیت را نقض کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، «برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با «عادل الجبیر» وزیر مشور در امور خارجه عربستان بار دیگر ایران را به نقض مکرر تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت متهم کرد و خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شد.

 

برایان هوک که در ریاض با خبرنگاران گفتگو می‌کرد در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران گفت: «ما نباید اجازه دهیم که ایران سلاح‌های مرگبار در منطقه مستقر کند. ایران به دفعات تحریم‌ تسلیحاتی شورای امنیت را نقض کرده است.»

 

وی در ادامه مدعی شد: «اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برداشته شود، ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را نوسازی خواهد کرد و حمایت‌هایش از شبه‌نظامیان وابسته را افزایش خواهد داد. برچیده شدن تحریم‌های تسلیحاتی باعث می‌شود که ایران بیش از پیش منطقه را بی‌ثبات کند.»

 

این دیپلمات‌ آمریکایی افزود: «از سال 2016 تاکنون شبه‌نظامیان حوثی بیش از 400 موشک به خاک عربستان شلیک کرده‌اند که این کار بدون حمایت ایران امکان‌پذیر نبوده است.»

 

واکنش برایان هوک به حکم تعقیب قضایی ایران علیه ترامپ

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی ضمن طرح این ادعا که صدور حکم قضایی علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توسط ایران "پروپاگاندا" بوده است، مدعی شد: ارزیابی ما این است که اینترپل در این زمینه دخالت نکرده و هشدار قرمزی بر مبنای اهداف سیاسی منتشر نخواهد کرد.

 

وی در ادامه ادعاهایش افزود: این اساس سیاسی  دارد. این مسئله ارتباطی با امنیت ملی، صلح بین‌المللی یا افزایش امنیت ندارد. این تنها یک شیرین‌کاری پروپاگاندا است که کسی آن را جدی نمی‌گیرد.

 

هوک همچنین مدعی مخالفت ایران با ورود بازرسان آژانس به دو مرکز ادعایی رژیم صهیونیستی شده و در ادامه ادعاهای خود گفته که ایران بازی موش و گربه را با بازرسان آژانس در پیش گرفته است.

 

از نکات جالب ادعاهای هوک در این کنفرانس خبری این گفته وی بود که "عربستان برای راه حل سیاسی در یمن تلاش می کند"؛ حال آنکه عربستان تاکنون بارها آتش بس برای رساندن کمک های بین المللی به ملت جنگ زده یمن را نقض کرده و بمباران های مناطق مسکونی این کشور  را متوقف نمی کند و این کشور را در  آستانه یک فاجعه انسانی قرار داده است.

 

نماینده آمریکا در امور ایران بدون اشاره به حملات عربستان به یمن همچنین مدعی شده که در مقابل تلاش های سازنده عربستان، ایران برای ناامنی در یمن تلاش می کند. هوک مدعی شده "از ارسال محموله سلاح ایران به یمن در نوامبر و فوریه گذشته جلوگیری شده است".

 

بسیاری از سلاح های پیشرفته مورد استفاده عربستان علیه مردم بی دفاع یمن از سوی امریکا، کانادا، انگلیس و کشورهای غربی تامین می شود و به دنبال ادامه بمباران های مردم بی دفاع یمن بارها مجامع مختلف خواستار پایان دادن به حمایت های تسلیحاتی از عربستان شده اند ولی این کشورهای بی توجه به این درخواست ها همچنان سلاح در اختیار ریاض قرار می دهند.

 

این مقام امریکایی در ادامه این کنفرانس خبری مدعی شد که ایران از توافق هسته ای برای پوشش آنچه سیاست های توسعه طلبانه خواند، استفاده کرده است.از دیگر ادعاهای مقام به شدت افراطی وزارت خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری این بود که گفت "تحریم ها باعث شده ایران و حزب الله در وضعیت بسیار دشوار قرار بگیرند".

 

وی آمریکا عربستان را همپیمان و شریک استراتژیک و امنیتی آمریکا خواند و افزود: ما با عربستان شراکت داریم و ۱۸ هزار سرباز در منطقه مستقر کرده ایم.

 

عادل الجبیر نیز در این نشست خبری، با تکرار ادعاهای بی پشتوانه خود، ایران را بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان خواند و در حالی که سعودی ها در سال های اخیر اصلی ترین تامین کننده مالی و تسلیحاتی گروه های تکفیری و تروریستی مانند داعش، القاعده و النصره بوده اند،‌ مدعی شد: ایران برای نابودی لبنان،  سوریه،  عراق و یمن تلاش می کند.

 

وی در زمانی چنین سخنانی را بر زبان می راند که جامعه جهانی می داند ورود به موقع ایران به قائله داعش هم در عراق و هم در سوریه، منطقه و جهان را مصونیت بخشید.الجبیر که کشورش بیشترین تقلا را برای شکست برجام بعمل آورده است، توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی (برنامه جامع اقدام مشترک - برجام) را ضعیف خواند و ایران را متهم به نقض آن کرد.

 

وزیر مشاور  در امور خارجی عربستان همچنین با تکرار حرف های بی اساس هوک، بر ضرورت تمدید تحریم های ایران تاکید کرد. وی افزود: برای جلوگیری از تهدیدات ایران، با جامعه بین المللی همکاری می کنیم.

 

اخبار,اخبار سیاست خارجی,برایان هوک

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------