عربستان: می‌خواهیم در هرگونه مذاکرات برجام، به عنوان یک «طرف اصلی» حضور داشته باشیماخبار,اخبار سیاست خارجی,پادشاه عربستان
دولت سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در هرگونه مذاکرات بین‌المللی آینده درباره برنامه هسته‌ای ایران باید به عنوان «یک طرف اصلی» حضور داشته باشد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان «واس»، هیئت دولت سعودی در نشست سه شنبه شب خود به ریاست ملک سلمان، بار دیگر با اتخاذ مواضع ضد ایرانی، فعالیت‌های تهران در منطقه را «تهدید آمیز» خواند و مدعی شد: «کشورهایی که در بیشتر در معرض تهدیدات ایرانی قرار دارند، باید طرف اصلی در هرگونه مذاکرات بین المللی درباره توافق هسته‌ای با ایران باشند!».

 

هیئت دولت سعودی در بیانیه خود بدون اشاره به جنایاتش در غرب آسیا از یمن گرفته تا عراق و سوریه، ایران را به انجام اقدامات تهدید آمیز در منطقه متهم کرد و و خواستار مداخله جامعه جهانی برای جلوگیری از این تهدیدات شده است.

 

 

پیشتر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با یک شبکه سعودی گفته بود که که عربستان نیز باید بخشی از هرگونه توافق با ایران باشد.

 

ماکرون در این خصوص اضافه کرد: «ما نباید اشتباهی که در سال 2015 مرتکب شدیم و کشورهای منطقه را در توافق با ایران در نظر نگرفتیم، دوباره مرتکب شویم.»

 

از سوی دیگر، «پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای با ایران را «موضع شخصی» خواند و تأکید کرد که اتحادیه اروپا به برجام کنونی پایبند است.

 

وی  اضافه کرد: این اظهارات ماکرون ارتباطی با سیاست‌های مشترک اتحادیه اروپا ندارد و اتحادیه اروپا به‌عنوان میانجی اصلی مذاکرات برجام در سال 2015 کماکان قاطعانه تأکید دارد که این توافق باید زنده بماند و حفظ شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------