آخرین اخبار سیاست خارجی


کرملین,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

بیانیه کرملین درباره دیدار پوتین و رئیسی در مسکو

کاخ ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی فردا در مسکو درباره مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه، موضوعات بین‌المللی و برجام رایزنی می‌کنند. به…

گروسی: فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به طور جدی تضعیف شده استگروسی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای مدعی شده است که فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

به گزارش فارس، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه در گزارش خود مدعی شد که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

 

وی در این گزارش مدعی شده است: «من به طور فزاینده‌ای نگران هستم که مسائل مربوط به سایت‌های اعلام نشده ، حل نشده باقی بماند و ایران باید آنها را هرچه سریعتر حل کند».

 

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نیز خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در دو گزارش محرمانه اعلام کرده است که ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مرتبط هسته‌ای را مسدود کرده و به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

 

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یکی از این گزارش‌های فصلی خود به طور فزاینده‌ای ابراز نگرانی کرده است که حتی پس از دو سال، موضوعات پادمانی در ارتباط با چهار سایت در ایران که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام نشده بود، حل نشده باقی مانده است.

 

گروسی در دومین گزارش گفته است که ایران باید موضوعات مهم در ارتباط با سایت‌ها که شامل سوالاتی درباره موقعیت چهارم بوده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آن بازدید نکرده را بدون تاخیر بیشتر، حل کند.

 

خبرگزاری رویترز نیز بخش‌هایی از این گزارش محرمانه را منتشر کرده است و این رسانه انگلیس و روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردند که چگونه به این گزارش‌های محرمانه دست یافته‌اند.

 

وال‌استریت ژورنال در این گزارش خود نوشته است موضوع مهمی که در دو گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیده می‌شود این است که تهران مانع از دسترسی به تجهیزات نظارتی  شده و تجهیزات نظارتی را در یکی از سایت‌ها برداشته است و هیچ تعامل جدی در زمینه پادمان‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای توسعه نیافته است.

 

این روزنامه آمریکایی اضافه کرد: «این گزارش‌ها چند چیز را تایید کرد که درخواست روز 16 آگوست (25 مرداد) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به تجهیزات نظارتی در تاریخ 21-29 آگوست (30 مرداد-7 شهریور)، تنها دسترسی به یکی از سایت‌ها را به همراه داشته است. همچنین تایید شده که رافائل گروسی تصمیم خود را برای سفر به ایران برای انجام گفت‌وگو شفاف کرده است».

 

آسوشیتدپرس نیز با اشاره به این گزارش نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برآورد می‌کند ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده ایران به 10 کیلوگرم رسیده که این میزان در ماه مه 7.6 کیلوگرم بوده است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین برآورد کرده که ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی سازی شده ایران به 84.3 کیلوگرم رسیده باشد که سه ماه پیش این میزان 62.3 کیلوگرم بوده است.

 

***

 

آژانس اتمی: ایران پاسخگوی سوالات درخصوص مشکلات پادمانی باشد

دیدبان هسته‌ای سازمان ملل در گزارش خود از عدم پاسخ‌گویی ایران درخصوص ذرات اورانیوم پیدا شده در برخی سایت‌های هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در گزارش خود از ناکامی پیاپی ایران در پاسخ‌گویی نسبت به ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران انتقاد کرد.

 

آژانس اتمی در یکی از دو گزارش فصلی خود آورده است: مدیرکل آژانس نگرانی عمیقی نسبت به این دارد که مسائل پادمانی فوق‌الذکر در رابطه با چهار مکان در ایران که به آژانس گزارش نشده بودند همچنان حل نشده باقی مانده‌اند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------