آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه چین در مورد برجام و برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین طی تماس تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش ایسنا،…

خطیب زاده: مذاکرات وین طی چند هفته آینده از سر گرفته می‌شود/ گزارش غریب آبادی از نشست اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمیکاظم غریب آبادی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که نشست وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک در دستور کار نیست، اما مذاکرات وین طی چند هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید براینکه نشست وزرای 1+4 در نیویورک در دستورکار نیست، از برگزاری دور آتی مذاکرات وین طی چند هفته آینده خبر داد.

 

خطیب زاده که در قالب هیأتی به ریاست وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در خصوص مذاکرات احیای برجام گفت: هر نشست و جلسه‌ای هماهنگی قبلی و تنظیم دستورکار لازم دارد، همانطور که قبلا تاکید شد گفتگوهای وین به‌زودی و طی چندهفته آتی از سرگرفته خواهد شد و این به اطلاع1+4 رسانده شده است.

  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اما در عین حال لازم است قبل از آن،  تیم سیاست خارجی دولت جمع بندی نهایی خود در خصوص کم و کیف گفتگوها را انجام دهد.

 

خطیب زاده همچنین در پاسخ به اینکه آیا نشست وزرای خارجه ایران و  1+4  در دستور کار قرار دارد، گفت:  برجام و گفتگوهای وین یکی از موضوعات اصلی ملاقات‌های دوجانبه با آقای بورل (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)  و وزرای خارجه حاضر از 4+1 خواهد بود .

 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اما نه برنامه‌ای برای جلسه وزرای خارجه ایران و 1+4 از قبل تنظیم شده است و نه اینکه بر اساس اطلاع ما همه وزرای خارجه 4+1 در نیویورک حاضر هستند.

 

***

 

غریب آبادی: ایران و آلمان درباره آخرین تحولات برجام گفت‌وگو کردند

 کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در صفحه توئیتر خود نوشت: «روسای هیئت‌های ایرانی و آلمانی در حاشیه برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کردند. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و آندریاس فیخت، وزیر مشاور در امور اقتصادی و انرژی آلمان روابط دوجانبه و تحولات پیرامون برجام را مورد بحث قرار دادند.»

 

نماینده ایران در وین افزود: در نشست اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید شد که نباید با هیچ بهانه‌ای حق کشورها در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را زیر پا گذاشت.

 

وی ادامه داد: همچنین تاکید شد که اگر امریکا و متحدان غربی‌اش، اراده جدی برای بازگشت به میز مذاکرات را دارند، باید آمادگی لغو عملی و موثر تحریم‌ها را نیز داشته باشند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------