آخرین اخبار سیاست خارجی


تخت روانچی ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

خبری متفاوت درباره حق رای ایران در سازمان ملل

سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل از بازگشت حق رای ایران در این نهاد بین‌المللی خبر داد. به گزارش ایرنا، تخت روانچی پیش از این، در 24 دی ماه اعلام کرده…

علی‌اف حضور اسرائیل در نزدیکی مرز با ایران را انکار کردالهام علی‌اف،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان با بیان این ادعا که کشورش سیاست خارجی مستقلی را دنبال می‌کند حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز با ایران را انکار کرد.

به گزارش فارس، «الهام علی‌اف»، رئیس جمهوری آذربایجان حضور فعال رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز با ایران را رد کرد و مدعی شد باکو سیاست خارجی مستقلی را دنبال می‌کند.

 

علی‌اف در شهر «جبرئیل» گفت: «آذربایجان سیاست خارجی مستقلی را دنبال می‌کند و بر همین اساس اقدام به برقراری روابط با همسایگانش می‌کند و به هیچ‌کس اجازه دخالت در امور داخلی خودش را نمی‌دهد.»

 

او اضافه کرد: «اینکه با ما به چه کشوری ارتباط برقرار می‌کنیم و در چه سطحی این کار را انجام می‌دهیم به خودمان مربوط است. علیه کشورهایی که دوستان نزدیک ارمنستان هستند ادعایی مطرح نمی‌کنیم. این کار ممکن است باعث آزردگی ما شود به خصوص اگر کشور همسایه‌مان باشد اما این را مطرح نمی‌کنیم.»

 

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان تأکید کرد: «ما خواستار احترام به حقوق حاکمیتی خودمان و عدم دخالت در مسائل داخلی‌مان هستیم. اتهامات مطرح‌شده علیه ما باید رسماً اثبات شوند. بگذارید بیایند اینجا و یک فرد خارجی پیدا کنند.»

 

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «آنها ادعا می‌کنند آذربایجان پای اسرائیل را به این مناطق باز کرده است. بگذارید چشمانشان را بازکنند و ببینند. اسرائیل را در کجای اینجا دیدند؟»

 

ساعاتی قبل‌تر  «لیلا عبدالله اوا» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان هم ضمن بیان این ادعا که نیروهای ثالث «هیچ کشوری» در نزدیکی مرز ایران و آن کشور حضور ندارند، رابطه کشورش با تهران را مبتنی بر «دوستی و همکاری» توصیف کرده بود.

 

او که در نشست خبری روزانه صحبت می‌کرد گفت: «اول از همه، مایلیم تأکید کنیم همان‌طور که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک تلویزیون محلی گفته روابط میان مردمان کشورهای ما در بالاترین سطح قرار دارد.روابط میان جمهوری آذربایجان و ایران مبتنی بر پیوندهای تاریخی قوی، دوستی و همکاری است.»

 

لیلا عبدالله اوا در بخش دیگری از این نشست خبری مدعی شد نیروهای ثالث «هیچ کشوری» در نزدیکی مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان حضور ندارند. او گفت: «ما ادعاها درباره حضور نیروهای ثالث هیچ کشوری در نزدیکی مرز ایران-آذربایجان و یا اقدامات تحریک‌آمیز چنین نیروهایی را نمی‌پذیریم زیرا چنین دیدگاه‌هایی هیچ اساسی ندارند.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------