آخرین اخبار سیاست خارجی

امیر عبداللهیان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

امیر عبداللهیان: آمریکا زمینه برای توافق را فراهم آورد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما پیام خود را از طریق اروپایی‌ها به آمریکا منتقل کرده‌ایم؛ امیدواریم طرف آمریکایی با نگاه واقع بینانه و عملگرایانه و پذیرش خواسته‌های برحق…

امیرعبداللهیان: برنامه‌ریزی‌هایی برای از سرگیری مذاکرات وین در دستور کار قرار داردامیرعبداللهیان و لاوروف،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای مربوط به احیای برجام (گفت‌وگوهای وین) در آینده نزدیک مجددا از سر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تهران با بیان اینکه ملاقات خوبی با آقای لاوروف داشتیم افزود: در این دیدار در ارتباط با مهمترین مسائل دو جانبه و همچنین موضوعات منطقه و بین‌المللی رایزنی  و گفت‌وگو کردیم.

 

وی با بیان اینکه از جمله موضوعات مورد بررسی در این دیدار معاهده همکاری جامع بلند مدت و راهبردی بین دو کشور بود، گفت: این ایده قبل از سفر چندی پیش رئیس جمهور کشور مان به مسکو و دیدار با پوتین در دستور کار قرار داشت و در مورد آن رایزنی شد و در این سفر در مورد این مسئله نقطه نظرات وزارت خارجه و دستگاه های ذی ربط روسیه را دریافت کردیم و امیدواریم که به زودی جلسات کارشناسی بین دو کشور در این زمینه برگزار شود و در آینده شاهد تصویب این معاهده در دولت و پارلمانهای دو کشور باشیم.

 

وی افزود: دو سند دیگر که از سندهای زیربنایی برای همکاری های ما در حوزه ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همکاری در زمینه امنیت بین المللی اطلاعات بین دو کشور است خوشبختانه در روزهای گذشته در هیات دولت ایران به تصویب رسید و برای تصویب نهایی به مجلس ارسال شده است.

 

امیرعبدالهیان همچنین با بیان اینکه در جریان گفت و گوهای امروز توافق کردیم که دور جدید کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور ایران و روسیه را برگزار کنیم، گفت: در  خصوص همکاری ها بین دو کشور در سایر حوزه های تجاری، فرهنگی، اقتصادی، علم و فناوری و سایر موضوعات که در دستور کار دو کشور قرار دارد در این دیدار توافقات خوبی داشتیم.

 

وی ادامه داد: در مورد  پروژه راه آهن از جمله تکمیل راه آهن رشت و آستارا دو طرف به توافق خوبی رسیدند و ما امیدواریم که با سرمایه گذاری مشترک بتوانیم هر چه زودتر این پروژه را نهایی کنیم.

 

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه همکاری های علمی توافق کردیم که مرکز نوآوری فناورانه ایجاد شود تصریح کرد: این موضوع در جریان سفر چندی پیش آقای ستاری معاون علمی رئیس جمهور به روسیه مطرح شده بود و امروز بار دیگر بر اجرایی شد ن هر چه زودتر این توافق تاکید کردیم.

 

امیرعبدالهیان با بیان اینکه از جمله موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست همکاری های دو کشور در حوزه لغو روادید متقابل بود گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران از این آمادگی برخوردار هستیم که لغو عمومی روادید بین دو کشور به صورت متقابل انجام شود البته در گام اول بر موضوع لغو روادید تجاری با هدف افزایش همکاری ها و حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه گفت و گو کردیم و بخش های تخصصی در ایران و روسیه در این ارتباط با یکدیگر برای نهایی کردن این ایده ها رایزنی و گفت و گو خواهند کرد.

 

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به ظرفیتهای ترانزیتی ایران گفت: ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است و واقع شدن ایران در مسیر ترانزیت شمال جنوب و شرق به غرب مزیت ویژه ای را در اختیار ایران قرار داده است در همین چارچوب چندی پیش اولین محموله روسیه به هند از مسر کریدور شمال جنوب منتقل شد و این تجربه موفقی بود.  این انتقال بخشی از مسیر ریلی و بخشی از طریق دریا صورت گرفت این تجربه مسیر ترانزیت شمال جنوب را با این ظرفیت جدید مورد آزمون قرار داد که تجربه موفقی نیز بود.

 

این دیپلمات کشورمان در بخش دیگری از صحبتهای خود در این نشست مطبوعاتی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه با توجه به مهار ویروس کرونا در جهان در آینده نه چندان دور شاهد برگزاری نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در چارچوب نشست آستانه در تهران باشیم گفت: بخشی از این نشست به صورت دو جانبه و بخش دیگر در فرمت آستانه برگزار می شود.

 

امیرعبدالهیان با بیان اینکه در گفت وگوهای امروز در خصوص تحولات منطقه از جمله سوریه، افغانستان و یمن نیز رایزنی کردیم افزود: همچنین در نشست امروز بر ارتباط با اجلاس کشورهای حاشیه خز رکه هفته آینده در عشق آباد ترکمنستان برگزار می شود رایزنی کردیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در جریان مذاکرات امروز با آقای لاوروف  وضعیت گفت وگوهای وین برای لغو تحریمها را مورد بررسی قرار دادیم گفت:  در همین جا لازم می دانم از کشورهای دوست چین و روسیه برای مخالفتشان با قطعنامه شورای حکام تشکر کنم. از حمایتهای مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس در قبال حمایت از منافع و مواضع منطقی ایران تشکر می‌کنم.

 

وی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در آینده نزدیک مذاکرات مربوط به لغو تحریمها و احیای برجام از سر گرفته شود گفت: در همین راستا برنامه ریزی های در دستور کار وزارت خارجه است و امیدواریم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم و در همین راستا آقای لاوروف از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات و رسیدن به نقطه  نهایی توافق از سوی روسیه تاکید کرد.

 

امیرعبدالهیان با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای رایزنی در جلسه امروز تحولات اوکراین بود افزود: در موضوع اوکراین معتقدیم که اقدامات آمریکا با ابزار ناتو از ریشه های وضعیت فعلی و ایران با رعایت موضع سیاسی مشترک در قبال جنگ و عدم سیاست استاندارد دوگانه در موضوع جنگ، جنگ را راه حل اوکراین نمی داند و ما از انجام گفت و گوهای سیاسی در ارتباط با حل بحران اوکراین استقبال می کنیم.

 

وی افزود: در همین چارچوب من تاکنون دوباره حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به همتای روس خود بودم و در نهایت امیدواریم هر چه زودتر در بحران اوکراین شاهد این باشیم که طرفین به میز مذاکره برگردند و این بحران از طریق مذاکره حل و فصل شود.

 

وی همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد عربده کشی های اخیر رژیم صهیونیستی که بالاتر از قد وقواره  این رژیم است صحبت کردیم افزود: در همین چارچوب تاکید کردیم که منطقه اجازه نمی دهد که رژیم صهیونیستی امنیت و ثبات منطقه را مورد تهدید قرار دهد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران و روسیه و اینکه ایران و روسیه با توجه به این موضوع چه برنامه های برای افزایش همکاری ها با یکدیگر و خنثی سازی تحریمها دارند گفت: در دولت سیزدهم برای مقابله با تحریمها دو مسیر موازی براساس راهبردی که تعین شده به پیش می بریم اقدام اول تلاش برای بی اثر کردن تحریمهاست و مسیر دوم که همزمان با مسیر اول دنبال می شود انجام مذاکره برای لغو تحریمها است که مسئولیت کار مذاکراتی آن برعهده دستگاه دیپلماسی است .

 

وی با بیان اینکه در همین چارچوب تلاش کرده ایم که سیاست گسترش تعاملات با کشورهای همسایه و افزایش همکاری های اقتصادی، علمی، تجاریف دفاعی و گردشگری با این کشورها از جمله روسیه رابه پیش ببریم افزود: درجریان سفر چندی پیش رئیس جمهور و دیدار ایشان با آقای پوتین یک نقطه عطفی در گسترش همکاری‌های دو کشور ایجاد شد و در انجام توافقات مهم و راهبردی برای گسترش همکاری ها  مورد توجه و تاکید قرار گرفت و همچنین این موضوع در جریان تبادل هیات ها بین دو کشور از جمله سفر چندی پیش معاون  نخست وزیر روسیه که در  راس یک هیات عالی رتبه به تهران سفر کرده بود مورد توجه قرار گرفت و رایزنی ها و توافقات خوبی در این ارتباط در راستای منافع دو کشور صورت گرفت که بی اثرکردن تحریمها یکی از موارد مورد توافق بین دو کشور بود.

 

امیر عبداللهیان گفت: قطار مذاکرات هسته‌ای برای لغو تحریم‌ها به ایستگاه‌های سخت و نزدیک به نقطه پایان خود رسیده است.

 

وی افزود: ایران برای رسیدن به توافق خوب و پایدار جدی است و ما مسیر دیپلماسی که مسیر درستی است را ادامه می‌دهیم و بار دیگر آمریکا را به واقع‌بینی برای رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات دعوت می‌کنیم.

 

لاوروف: برجام باید بدون هیچ اضافه و کاستی احیا شود

وزیر خارجه روسیه ظهر روز پنجشنبه در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با  حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه ایران که در محل وزارت خارجه کشورمان برگزار شد در تشریح محورهای مورد گفت و گوی خود با مقامات ایران از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران گفت: روز گذشته گفت و گوهای خوبی با رئیس جمهور ایران داشتم و امروز نیز به صورت مفصل با امیرعبداللهیان گفت و گو کردم.

 

وی با  تاکید براینکه دو کشور ایران و روسیه بر این موضوع تاکید دارند که روابط خود را در موضوعات مختلف تعمیق دهند افزود: در ارتباط با معاهده همکاری جامع بلند مدت و راهبردی دو کشور در نشست امروز گفت و گو و رایزنی کردیم و توافق کردیم که کارشناسان دو کشور در ارتباط با این سند با یکدیگر رایزنی و گفت و گو کنند. سندی که آینده همکاری ها و شراکت استراتژیک دو کشور برای ۲۰ سال آینده را مشخص می کند.

 

لاوروف با تاکید براینکه در شرایطی که شاهد  اعمال تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه دو کشور هستیم ایران و روسیه در تلاش هستند که روابطشان را گسترش دهند افزود: علیرغم همه موانع و تحریمها تجارت دو کشور سال گذشته ۸۰ درصد افزایش پیدا کرد و به حدود ۴ میلیارد دلار رسید و اکنون نیز این روند مثبت است و سعی می کنیم که این روند مثبت را ادامه دهیم.

 

وی همچنین با اشاره به سفر چندی پیش معاون نخست وزیر این کشور در راس یک هیات به ایران گفت: ما اعلام کرده ایم که باید روابط دو کشور در حوزه های انرژی، حمل و نقل و کشاورزی و ... گسترش دهیم و راه های خاص خود را برای این گسترش پیدا کنیم.

 

وی با اشاره به همکاری های ایران و ر وسیه در ساخت نیروگاه هسته ای در بوشهر گفت: در حال حاضر ما در حال کار و همکاری بر روی فاز دو و سه نیروگاه بوشهر هستیم.

 

لاوروف همچنین با اشاره به برگزاری نسشت اقتصادی سن پترزبورگ  که هفته پیش در روسیه برگزار شد و هیاتی از ایران در این نشست حضور داشت گفت: در تلاش هستیم که در آینده نزدیک جلسه کمیسیون مشترک دو کشور را برگزار کنیم.

 

وی ادامه داد: روسیه در پروسه مذاکراتی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای حصول توافقنامه در زمینه تجارت آزاد ، همکاری می کند و قرار است نشست بعدی آن آینده در اصفهان برگزار شود.

 

لاوروف همچنین به توافقنامه دو کشور در ارتباط با موضوع امنیت اطلاعات و ایجاد مراکز فرهنگی بین دو کشور اشاره و افزود: امروز نیز در مورد لزوم توسعه همکاری ها بین دو کشور در حوزه اکتشاف ، نفت و گاز و همکاریها در حوزه های علمی و فناوری رایزنی کردیم.

 

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با تاکید براینکه ایران و روسیه هر دو تحریمهای یکجانبه آمریکا  علیه کشورها محکوم می کند و باید با این روند کشورهای مستقل با همکاری یکدیگر مبارزه کنند افزود: ما از پروسه رسمی ورود ایران به سازمان همکاری شانگهای به عنوان عضو دایم استقبال می کنیم قرار است د ر سمرقند در ماه سپتامبر تفاهم نامه ای در این ارتباط امضا شود که بیانگر زمان و پروسه حقوقی این موضوع است که فکر نمی کنم زمان زیادی را بطلبد.

 

لاوروف گفت: مطمئن هستیم که ایران می تواند نقش مهمی در سازمان شانگهای به عنوان یکی از مراکز کلیدی در راستای نظام چند قطبی جهانی ایفا کند.

 

وی  همچنین به موضوع برجام اشار ه کرد و گفت: آمریکا زمانی که از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل خارج شد یکبار دیگر حقوق بین الملل را نقض کرد باید کاری کنیم که برجام احیا شود به همان فرم اولیه که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد و در قالب قطعنامه ۲۲۱۵ مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت. برجام باید بدون هیچ کم و  کاست و یا اضافه  ای احیا شود و در همین راستا می بایست تحریمهای غیرقانونی علیه ایران که ناقض برجام است لغو شود و ما امیدواریم که طرف واشنگتن در این مسیر انتخابی منطقی داشته باشد.

 

لاوروف با بیان اینکه در نشست امروز یکی دیگر از مسائلی که در ارتباط با آن صحبت کردیم روسیه و فرمت آستانه بود گفت: هفته گذشته هجدهمین نشست آستانه در نورسلطان قزاقستان برقرار شد و در همین چارچوب توافق کردیم که هماهنگی ها در مورد سوریه ادامه پیدا کنند باید قطعنامه سازمان ملل در ارتباط با سوریه اجرایی و عملیاتی شود و زمینه برای بازسازی سوریه، بازگشت مهاجران به این کشور و تحقق مسائل بشر دوستانه فراهم شود.

 

وی همچنین با بیان اینکه در این نشست در ارتباط با تحولات قفقاز، یمن، فلسطین صحبت کردیم، گفت: معتقدیم که باید از نفوذ ایران و روسیه برای حل و فصل بحرانها در منطقه به خوبی استفاده شود.

 

وی همچنین به اهمیت موضوع ثبات در منطقه خلیج فارس و طرحی که چندی پیش روسیه برای گفت‌وگوها  بین کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه داده اشاره کرد و گفت: ما بر  تحقق امنیت دسته جمعی در خلیج فارس تاکید داریم و آماده هستیم که یک دیالوگ همکارانه بین ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ایجاد کنیم.

 

لاوروف همچنین با بیان اینکه هفته بعد اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در عشق آباد ترکمنستان برگزار می شود  و در نشست امروز در ارتباط با این نشست رایزنی و گفت وگو کردیم افزود: در دیداری که روز گذشته با ْآقای رئیسی داشتم به طور مفصل در مورد اینکه وضعیت فعلی در اوکراین چگونه است صحبت کردیم و از ایران برای فهم درست ریشه های این مشکل تشکر کردیم.

 

وی با بیان اینکه غربی‌ها  در تلاش هستند  اوکراین را به مامنی برای تهدید روسیه تبدیل کنند و از این طریق می خواهند روسیه را مهار کنند افزود: آقای پوتین و نمایندگان روسیه در سازمانهای بین المللی  بارها توضیح دادند که ما انتخاب دیگری غیر از این نداشتیم که بتوانیم منافع مردم روس و دونباس را تامین کنیم در برابر تهدید های رژیم نئونازیسم در اوکراین .

 

لاوروف بار دیگر با تاکید براینکه ما از احیای کامل برجام بدون هیچ کم وکاستی حمایت می کنیم در پاسخ به سوال دیگری در  ارتباط با تذکرات اخیر روسیه به رژیم صهیونیستی در مورد تجاوزاتش به سوریه از جمله فرودگاه دمشق اظهارکرد: ما بر این تاکید داریم که کشورهای مختلف باید به قطعنامه 2254 سازمان ملل در ارتباط با سوریه که هدف آن به رسمیت شناختن حاکمیت سوریه و احترام به حاکمیت ارضی این کشور است احترام بگذارند و از نقض این قطعنامه خودداری کنند . ما در تماسهایی که با اسرائیل داشته ایم به آنها تاکید کرده ایم که فضای هوایی سوریه را نقض نکنند و به قطعنامه مورد اشاره توجه داشته باشند در حادثه اخیر به یک فرودگاه غیر نظامی حمله شد که باعث از کار انداختن این فرودگاه برای چند روزی شد و باعث شد نتوانیم کمکهای بشردوستانه را از طریق هوایی به سوریه ارسال کنیم ما از اسرائیل درخواست کردیم که قطعنامه سازمان ملل را رعایت کنند و به قطعنامه 2254 توجه داشته باشد و بر این موضع خودمان تاکید داریم.

 

لاوروف همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بحران امنیت غذایی ابراز عقیده کرد که هیچ ارتباطی بین عملیات ویژه روسیه در اوکراین با بحران امنیت قضایی وجود ندارد و همه از جمله آمریکا و سازمانهای بین المللی از این موضوع مطلع هستند. بحران و عواقب این بحران چند سال پیش ایجاد شد و مسئله امروز و دیروز نیست بلکه چند سال قبل ایجاد شد .

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تلاشهایی توسط ترکیه و دبیرکل سازمان ملل هستیم افزود : این تلاشها خیلی وقت پیش می‌توانست موفقیت آمیز باشد اگر اوکراین  و هم‌پیمان غربی آن مین زدایی در یای سیاه و بنادر اوکراین را انجام می دادند باید در این مطنقه مین زدایی شود و کشتیرانی آزاد شود  ما در مورد بحث آبهای بین المللی و مسائل مربوط به آن گارانتی می دهیم.

 

وی در بخش دیگر از صحبتهای خود در مورد موضوع گندم گفت: گندمی که در اوکراین تولید می شود کمتر از یک درصد تولید گندم جهان است باید اوکراین کشتی ها را که به اسارت گر فته  و توقیف کرده آزاد کند.

 

لاوروف همچنین در مورد همکاری های ایران و روسیه در بازار انرژی گفت: قبل از هر چیزی باید بگویم که آمریکا و همپیمانان آن در این سالها تلاش کردند که توسعه بخش انرژی ایران را مهار کنند و همین کار را در قبال روسیه در تلاش هستند انجام دهند .

 

وی گفت: در کانتکس همکاری در حوزه انرژی و ثبات بخشیدن به بازار موافقت کامل داریم که در چارچوب اوپک پلاس برای تامین منافع ایران حرکت کنیم.

 

وی افزود: ما بر اهمیت گفت و گو و دیالوگ بین ایران و کشورهای عربی تاکید داریم و به آنها پیشنهاد می کنیم که  در این مسیر حرکت کنند چرا که این موضوع تامین کننده ثبات در منطقه است و ما خواستار همکاری در این زمینه هستیم.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------