آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,مکرون و روحانی

روحانی در تماس با مکرون: تحریمهای آمریکا علیه ایران نقض مقررات بهداشت جهانی است

رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود با استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعلام آتش‌بس در جنگ میان کشورها در دوران شیوع ویروس…


اولین واکنش رسمی سعودی ها به توافق هسته ایاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

وزیر امور خارجه عربستان سعودی مدعی شد ایران باید از توافق جامع هسته ای برای بهبود شرایط اقتصادی اش استفاده کرده و بدنبال ماجراجویی در منطقه نباشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، عادل الجبیر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: ما امیدوار هستیم که اگر این توافق اجرایی شد، ایرانی ها از آن برای بهود شرایط اقتصادی در ایران و وضع مردم استفاده کرده و از آن برای ماجراجویی در منطقه استفاده نکنند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز سه شنبه ۲۳ تیرماه به توافقی جامع برای حل و فصل نهایی بحران غیر ضروری هسته ای ایران بعد از سال ها دست یافتند. این در حالی است که عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی از جمله مهم ترین کشورهای مخالف هرگونه مذاکره و توافقی با ایران درباره موضوع هسته ای بوده اند.

الجبیر در ادامه با به نمایش گذاشتن خشم ریاض از توافق هسته ای و در اظهاراتی کاملا غیر دیپلماتیک گفت: اگر ایرانی ها می خواهند در منطقه فساد کنند، ما خود را متعهد می دانیم که قاطعانه با آنها برخورد کنیم.

این اظهارات در حالی از سوی عالی ترین دیپلمات سعودی ها بیان می شود که ریاض از فروردین ماه حملاتی وحشیانه را علیه یمن آغاز کرده و در مسائل داخلی بحرین و سوریه نیز آشکارا دخالت می کند.

رویترز نوشته است که عادل الجبیر در اولین واکنش رسمی سعودی ها نسبت به توافق جامع هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ نه از این توافق حمایت و نه آن را رد کرد. وزیر خارجه سعودی در عین حال بر ضرورت بازرسی ها برای تایید همکاری ایران در زمینه هسته ای و همچنین «برگشت پذیری تحریم ها» در صورت تخطی تهران از توافق جامع تاکید کرده است.

 

اخبار سیاست خارجی - مهر

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------