آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,مجلس سنای آمریکا

نشست محرمانه مقام‌های دولت ترامپ با اعضای سنا درباره ایران

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا قرار است در جلسه‌ای محرمانه با اعضای مجلس سنا توضیحاتی درباره سیاست دولت این کشور در قبال ایران ارائه کنند. به گزارش فارس، مقام‌های ارشد…


تصمیم ایران، روسیه و چین برای رزمایش نظامی در خلیج فارس / آیا ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، آزادی حرکت خود را از دست می دهد؟ اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,رزمایش های نظامی
رای الیوم نوشت: رزمایش های نظامی مشترک بین چین، روسیه و ایران، یک نقطه تحول واقعی در تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس، تنگه هرمز و اقیانوس هند محسوب شده و شروعی است برای به پایان رسیدن سیطره امریکا و ناوگان پنجم آن که مقرّ آن، این دو دریاست.

به گزارش انتخاب ، در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، ایران اعلام کرد که از روز 27 دسامبر جاری، مانورهایی بین سه دولت مذکور، در آبهای اقیانوس هند، در نزدیکی ورودی خلیج فارس، برگزار می شود؛ که یک نقطه تحول مهم به شمار می رود؛ به این دلیل که اولین رزمایش نظامی مشترک سه دولت ایران، روسیه و چین است و طی آن، چین قصد دارد به یک قدرت دریایی بزرگ، مانند ایالات متحده تبدیل شود.

 

این مانورها، در قاموس نظامی، به معنای وضع سناریو های روسی-چینی-ایرانی، برای مقابله با قدرتهای خارجی است، که در صدد تلاش برای سیطره بر تنگه هرمز هستند.

 

این رزمایشها، یک اتفاق بسیار مهم است؛ چرا که واشنگتن از ماهها پیش برای تشکیل یک قدرت دریایی در راستای تاکید بر حضور خود در خلیج فارس و اقیانوس آرام، تلاش می کند؛ که البته موفق به جذب دولتهای بزرگ اروپایی به این ائتلاف نشده و تنها به حضور دولتهایی نظیر بحرین و عربستان که به لحاظ نظامی، کوچک هستند و دولتهای نظیر استرالیا و اسرائیل که از نظر نظامی قدرتمند هستند، اکتفا کرد.

 

دعوت واشنگتن به تشکیل یک قدرت نظامی برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس، پس از تجاوزهای متعدد به نفت کش ها در تابستان گذشته، یک شکست مفتضاحه برای ایالات متحده محسوب می شود.

 

ایالات متحده تنها در تشکیل یک قدرت نظامی شکست نخورد؛ بلکه خطر اصلی برای واشنگتن آن است که ناوگان پنجم آن که بیش از سه دهه است در منطقه حضور دارد، آزادی حرکت خود را از دست می دهد و با رقبایی مواجه می شود که سعی در کاهش نقش آن در آینده دارند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------