آخرین اخبار سیاست خارجی


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

آژانس ‌انرژی اتمی: بازرسان آژانس تجهیزات نظارتی در ایران را سرویس کردند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که بازرسان آژانس در واپسین روزهای شهریور، تجهیزات نظارتی آژانس در ایران را سرویس کردند. به گزارش فارس، سخنگوی آژانس…

اتحادیه اروپا: سخنان مکرون درباره حضور عربستان در مذاکرات با ایران نظر شخصی‌اش است/حمایت از تبادل تجاری با ایران، محدود بوده است اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,سخنگوی اتحادیه اروپا
سخنگوی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد، اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه درخصوص مذاکرات برجامی با ایران ارتباطی با سیاست های جمعی این اتحادیه ندارد و آنها خواهان حفظ برجام هستند. 

به گزارش ایسنا، سخنگوی اتحادیه اروپا سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه درباره حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای با ایران را موضع شخصی وی دانست و تاکید کرد که اتحادیه اروپا به برجام کنونی پایبند است.

 

ماکرون روز شنبه گفته بود که در مذاکرات برجام باید سختگیرانه‌تر عمل شود و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی نیز باید در این مذاکرات مشارکت داشته باشند.

 

در همین راستا بخش فارسی شبکه یورو نیوز گفت وگویی با پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا درباره این اظهارات مکرون وموضع این اتحادیه انجام داد.

 

استانو در این باره گفت که در مقام سخنگوی اتحادیه اروپا قصد ندارد درباره سخنان یکی از رهبران اروپایی اظهارنظر کند. چرا که سخنان اشخاص ربطی به سیاست های مشترک اتحادیه اروپا ندارد.

 

وی در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا به عنوان میانجی اصلی مذاکرات برجام در سال ۲۰۱۵، همچنان قاطعانه تاکید دارد که این توافق زنده بماند و حفظ شود.

 

پیتر استانو همچنین در پاسخ به این سوال که نگاه اتحادیه اروپا درباره مذاکرات جدید با ایران درباره برنامه هسته ای چیست؟ اظهار داشت: اتحادیه اروپا یک میانجی و هماهنگ کننده در توافقی است که پیشتر امضا شده است. هرگونه تصمیم گیری درباره تغییرات برجام از عهده ما (اتحادیه اروپا) خارج است. تصمیم گیران اصلی برای هرگونه تغییر در باره برجام، تنها شش کشور عضو آن هستند. از سوی دیگر وظیفه نظارت بر اجرای درست برجام بر عهده کمیسیون مشترک این توافق هسته ای است که در سطح دیپلمات های کشورهای شرکت کننده و نمایندگان اتحادیه اروپا هر از چند گاهی جلسه ای برگزار می کنند.

 

سخنگوی اتحادیه اروپا افزود: بار دیگر تاکید می کنم وظیفه اتحادیه اروپا این نیست که درباره تغییرات احتمالی برجام تصمیم گیری کند. نقش ما تنها هماهنگی بین کشورهای امضاکننده برجام است.

 

پیتر استانو درباره اولویت های اروپا در قبال برجام گفت: اولویت نخست اتحادیه اروپا کمک به بازگشت ایالات متحده به برجام است. دومین موضوع مورد توجه برای ما این است که تمام کشورهای امضا کننده توافق هسته ای به مفاد این توافق نامه احترام بگذارند. و نهایتا اگر بتوانیم به دو مورد اول دست پیدا کنیم این توافق را به عنوان پلتفرم و یا توافق اولیه ای برای بحث و گفت وگوهای بیشتر درباره ثبات و امنیت بیشتر در منطقه در نظر خواهیم گرفت، منطقه ای که از بی ثباتی زیاد رنج می برد.

 

کارآمدی ساز و کار حمایت از تبادل تجاری با ایران، محدود بوده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تلاش‌های این اتحادیه برای پیشبرد مکانسیم حمایت از تبادل تجاری با ایران، دستاوردهای محدودی داشته است.

 

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «جوسب بوررل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تلاش‌های این اتحادیه برای پیشبرد مکانسیم حمایت از تبادل تجاری با ایران، دستاوردهای محدودی داشته است.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,سخنگوی اتحادیه اروپا

 

وی افزود که طی سال‌های اخیر زمان زیادی را برای توسعه این مکانسیم صرف کرده‌ایم ولی کارآمدی آن تا کنون محدود بوده است.

 

بوررل همچنین گفت که اتحادیه اروپا برای یافتن راهکار‌های جدید به منظور پیشبرد این امر تلاش خواهد کرد.

 

این مقام اروپایی افزود که برجام یکی از دستاورد‌های اصلی اروپا در حوزه دیپلماسی بود اما چشم‌انداز اجرای این توافق به دلیل خروج آمریکا از آن و اعمال تحریم علیه ایران، روشن نیست.

 

بوررل همچنین گفت که تمام تلاش خود را برای اطمینان از این‌که اعضای برجام به تمامی تعهدات خود عمل خواهند کرد، به کار خواهیم گرفت.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------