آخرین اخبار سیاست خارجی


وزیران خارجه ایران و قطر,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

۲ تماس تلفنی وزیران خارجه ایران و قطر در یک شب

ایران از جمله موضوعات دیدار اعلام شده است. ایران و آمریکا به تازگی به مذاکرات مستقیم هسته ای چراغ سبز نشان داده اند. وزیران خارجه ایران و قطر دیشب ۲ مرتبه باهم تماس…

درخواست ۲۲ قانون‌گذار آمریکایی برای ارجاع هرگونه توافق با ایران به کنگره | نیکی هیلی: برجام توافقی بد است توافق هسته ای ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
تعدادی از نمایندگان آمریکا در نامه ای به دولت این کشور گوشزد کردند که در صورت حصول هرگونه توافق هسته‌ای با ایران، متن این توافق باید به همراه گزارش راستی‌آزمایی دقیق به کنگره ارائه شود. 

به گزارش مهر، ۲۲ تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه این کشور تأکید کردند که هر توافق هسته‌ای جدید با ایران باید برای بررسی و ارزیابی به کنگره فدرال ارائه شود.

 

در ابتدای این نامه با اشاره به ادامه یافتن مذاکرات غیرمستقیم هیأت آمریکایی با ایران و گروه ۱+۴ در وین برای احیای برجام آمده است: «قانون، رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند که ظرف ۵ روز از حصول هرگونه توافق هسته‌ای با ایران، آن را به همراه گزارش ارزیابی راستی‌آزمایی دقیق و گواهی‌های مربوطه به کنگره ارائه کند».

 

در بخشی از این نامه ادعا شده که به دلیل موارد نقض برجام از سوی ایران (!) بازگشت صرف به این توافق غیرممکن خواهد بود، زیرا عدم پایبندی تهران به تعهدات خود ذیل برجام (ماهیت) این توافق را تغییر داده است!

 

در این نامه که به ابتکار «مایکل مک‌کال» نماینده جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی کنگره تهیه شده، آمده است که «با توجه به تغییرات مهم و اساسی در زمینه استراتژیک، هر گونه توافق آتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران که ایالات متحده را به اقدام متعهد می‌کند، به طور آشکار یک توافق جدید را تشکیل می‌دهد که مطابق با قانون "42 U.S.C. 2160e" باید به کنگره ارائه شود».

 

در پایان این نامه آمده است: «ما مشتاقانه منتظر فرصت برای بررسی و ارزیابی یک چنین توافقی هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که این توافق به حل و رفع تهدیدهای هسته‌ای و سایر تهدیدهای ایران علیه ایالات متحده و شرکا و متحدانمان می پردازد».

 

نیکی هیلی:برجام توافقی بد است

مقام سابق آمریکایی برجام را توافقی بد خواند.

 

به گزارش ایلنا به نقل از نیوز مکس، نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل مدعی شد: «جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با تلاش بسیار خواستار بازگشت به برجام است. برجام توافقی بد و خطرناک و در واقع موجب نابودی اسرائیل است. شما با این کار برای ساخت سلاح هسته‌ای به ایران پول می‌دهید.»

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------