آخرین اخبار سیاست خارجی


مذاکره ایران و آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم اعلام آمادگی کردند/ روسیه استقبال کرد

یک مقام آمریکایی بدون اعلام آمادگی برای عمل به تعهدات برجامی واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با ایران» اعلام آمادگی کرد. به گزارش فارس، در حالی که پیشرفت مذاکرات رفع تحریم…

فرار مردم ولایت نیمروز به خاک ایران | بمب‌افکن‌های بی۵۲ آمریکا،جان ۲۰۰ عضو طالبان را گرفتطالبان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی و کامندان دولتی در ولایت نیمروز و دیگر مناطق تحت کنترل این گروه در امان هستند و علیه آنها هیچ تهدیدی وجود ندارد.

به گزارش تسنیم، پس از فرار مردم ولایت نیمروز به خاک ایران در پس سقوط این ولایت توسط طالبان ، این گروه در بیانیه‌ای نسبت به امنیت ماموران سابق دولتی و کارمندان بخش‌های مختلف دولت و نیز مقامات و مسئولان نظامی اطمینان داد.

 

بیانیه خطاب به اعضای طالبان تاکید می‌کند که پس از کنترل هر ولایت، شهرستان و منطقه، ساکنان آنجا مورد «عفو عمومی» قرار می‌گیرند و خانه و نزدیکان کسانیکه با دولت همکاری می‌کردند نباید مورد تعرض قرار بگیرد.

 

بیانیه می‌افزاید: طالبان برخلاف تبلیغات دشمن با هیچکس رفتار غیرانسانی و غیراسلامی نداشته و اجازه چنین کاری را ندارد و با افرادی که مردم را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، برخورد خواهد شد.

 

در ادامه این بیانیه خطاب به اعضای طالبان آمده است: مجاهدین در هیچ جایی اجازه ندارند که خانه‌های شخصی مردم را به عنوان مرکز، اتاق و یا عنوان دیگری مورد استفاده قرار دهند، خانه‌های شخصی مردم مصون هستند. اگر صاحب خانه هر وظیفه‌ای داشته باشد باز هم استعمال و تصرف کردن خانه و وسایل او توسط مجاهدین مجاز نیست.

 

طالبان همچنین تاکید می‌کند که این گروه خواستار از بین رفتن چارچوب دولتی و یا تخریب اموال عمومی و شخصی مردم نیست. 

 

پناه آوردن جمعی از مردم افغانستان به ایران با ادامه حملات طالبان / مرز ایران و افغانستان بسته شد 

 

حضور نیروهای طالبان در ولایت نیمروز و مرکز آن شهر زرنج افغانستان، آن هم در همسایگی شهرستان هیرمند در سیستان و بلوچستان ایران، نگرانی‌هایی را منجر شده است؛ نکته مهم ماجرا حضور اتباع قانونی و غیرقانونی افغانستانی در ایران است که پنجشنبه شب با فرار به سمت مرز میلک به کشورمان پناه‌ آوردند. به‌گفته منابع محلی، اتباع مجاز وارد کشور شده‌اند و بقیه در اردوگاهی اسکان یافته‌اند.

طالبان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

تعداد زیادی از اهالی شهر زرنج افغانستان بعد از حمله نیروهای طالبان، به پایانه مرزی میلک در ایران هجوم آورده و برخی از آنها فعلا در اردوگاهی پناه داده شده‌اند.

 

حضور نیروهای طالبان در ولایت نیمروز و مرکز آن شهر زرنج افغانستان، آن هم در همسایگی شهرستان هیرمند در سیستان و بلوچستان ایران، نگرانی‌هایی را منجر شده است؛ مسئولان کشوری و استانی تأکید می‌کنند امنیت کامل در مرزهای ایران و افغانستان در ۳ استان خراسان‌ رضوی، جنوبی و سیستان‌وبلوچستان برقرار است و هم‌اکنون مرز میلک برای حفظ امنیت کامیون‌های تجاری ایران بسته شده، اما نکته مهم ماجرا حضور اتباع قانونی و غیرقانونی افغانستانی در ایران است که پنجشنبه شب با فرار به سمت مرز میلک به کشورمان پناه‌ آوردند. به‌گفته منابع محلی، اتباع مجاز وارد کشور شده‌اند و بقیه در اردوگاهی اسکان یافته‌اند.

 

فرار از طالبان

پایانه مرزی میلک در محدوده شهرستان تازه‌تأسیس هیرمند و در فاصله ۲۶۱ کیلومتری زاهدان در جوار رودخانه مرزی مشترک پریان و در نزدیکی شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد. این بازارچه که براساس مصوبه شورای‌ عالی امنیت ملی در سال ۸۴ با هدف توسعه حمل مسافر و ترانزیت کالا در جنوب شرق کشور ایجاد شده است، پنجشنبه‌ شب (۱۴ مرداد) میزبان هزاران نفر از افغانستانی‌هایی بود که بعد از حضور نیروهای طالبان در ولایت نیمروز خانه و زندگی خود را رها کردند و به مرزهای ایران پناه آوردند.

 

مدیر پایانه مرزی میلک در این‌باره به همشهری می‌گوید: پنجشنبه شب بعد از حمله طالبان به ولایت نیمروز افغانستان با هجوم گسترده چند هزار نفر از اهالی شهر زرنج افغانستان از روی پل ارتباطی زرنج و میلک به سمت بازارچه مرزی میلک بودیم. با کمک ارتش و مرزبانی توانستیم مرز را کنترل کنیم. از میان این افراد، آنهایی که پاسپورت، ویزا و مدارک لازم داشتند از پایانه گذشتند و به داخل خاک ایران آمدند، بعد از چند ساعت هم آنهایی که مدرکی نداشتند و به دلایلی امکان ورودشان به ایران نبود به خاک افغانستان بازگشت داده شده و تعدادی هم با کمک وزارت کشور و مرزبانی در اردوگاه اداره اتباع مستقر شدند.

 

مصطفی ضیایی با بیان این که بعد از این ماجرا مرز به‌طور کامل بسته شده و پل با کمک مرزبانی و ارتش مسدود است، می‌افزاید: حتی پایانه‌های ورودی و خروجی بسته است و هیچ فردی اجازه ورود ندارد. البته فقط افرادی که مجوز ورود، ویزا و پاسپورت دارند امکان ورود دارند، اما با توجه به حضور نیروهای طالبان روی پل فردی به سمت ایران نمی‌آید.

 

مرز ایران و افغانستان بسته شد

بعد از بسته‌ شدن مرز ایران و افغانستان در شهرستان هیرمند، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان هم این خبر را به‌صورت رسمی اعلام کرد و دلیل آن را حفظ امنیت کامیون‌های تجاری دانست. محمدهادی مرعشی با بیان این که مرز ایران و افغانستان در محدوده پایانه مرزی «میلک» به‌دلیل کشیده شدن درگیری‌های افغانستان به مناطق هم‌مرز با سیستان و بلوچستان بسته شده است به همشهری می‌گوید: شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز افغانستان تا مرحله سقوط پیش رفت؛ به‌طوری که تقریباً بخش عمده آن توسط طالبان تصرف شد که با رسیدن نیروهای کمکی، افراد گروه طالبان عقب‌نشینی کردند.

 

وی با تأکید بر این که شرایط در مرز آرام است، می‌افزاید: برای حفظ منافع ملی نیروهای ارتش، مرزبانی و انتظامی استان کاملاً در مرز و پل ابریشم مستقر و تحرکات احتمالی را رصد می‌کنند. همچنین ۲۷۰ کامیون ایرانی که در افغانستان بودند و اطلاعات آنها از طریق سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای استان داده شده بود به کشور بازگردانده شدند. مرعشی با بیان این که با توجه به حضور طالبان تکلیف واردات و صادرات از این مرز هنوز مشخص نیست، توضیح می‌دهد:‌ ما برای تامین امنیت کامیون‌ها فعلا مرز را برای ۷۲ ساعت بسته‌ایم و برای بعد از آن هم تصمیم‌گیری می‌شود.

 

طالبان هم پیش از این اعلام کرده بود ماشین‌های ایرانی که در پارکینگ‌های نیمروز هستند، آزاد می‌شوند. این موضوع طی یک فایل صوتی اعلام و در آن تأکید شده بود که مالکان هر ماشین ترانزیتی ایرانی که به هر نحوی توسط نیروهای نظامی افغانی در گذشته دستگیر و به پارکینگ‌ها منتقل شده‌اند با در دست داشتن شناسنامه ماشین می‌توانند برای تحویل گرفتن آن به دفتر طالبان مراجعه کنند.

 

معاون حمل‌ و نقل اداره کل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان هم تأکید کرده است که به‌منظور جلوگیری از هرگونه مشکل برای فعالان اقتصادی با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مستقر در پایانه مرزی میلک‌ از تجار خواسته شده تا اطلاع ثانوی از ارسال حامل‌های صادراتی و ترانزیتی که قصد خروج از پایانه مرزی میلک‌ را دارند، خودداری کنند. به‌گفته تیمور باقری، کامیون‌های ایرانی و محموله‌های تجاری که در حال بازگشت از افغانستان هستند امکان ورود به کشور را با هماهنگی‌های انجام شده دارند.

 

دیدار با طالبان روی پل

پل میلک تنها راه ارتباطی شهر زرنج افغانستان با مرز میلک ایران است و نیمی از آن مرز ایران و نیمی از آن مرز افغانستان محسوب می‌شود و هم‌اکنون نیروهای طالبان روی پل و در خط مرزی افغانستان مستقر هستند. به‌دلیل همین حضور بعد از اتفاق پنجشنبه شب به‌جز کامیون‌های تجاری ایران هیچ فرد یا تبعه‌ای به مرز ایران نیامده است.

 

آنطور که منابع محلی خبر می‌دهند سردار محمد ملاشاهی، فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان با طالبان مستقر در پل ترانزیتی میلک روز جمعه دیداری داشته‌اند، اما مسئولان استانی تأکید می‌کنند به دلایل امنیتی فعلا نمی‌توان جزئیات بیشتری در این‌باره داد.

 

بمب‌افکن‌های بی۵۲ آمریکا،جان ۲۰۰ عضو طالبان را گرفت

فارس نوشت: وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در حمله بمب‌افکن بی۵۲ آمریکا بر مواضع طالبان در مرکز ولایت جوزجان ۲۰۰ عضو این گروه کشته شده است.

طالبان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در حمله بمب‌افکن بی۵۲ آمریکا بر مواضع طالبان در مرکز ولایت جوزجان ۲۰۰ عضو این گروه کشته شده است.

 

وزارت دفاع افغانستان گفته بمب‌افکن بی۵۲ آمریکایی یک تجمع گروه طالبان را در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان هدف قرار داده است. این بمباران حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقه‌ شب گذشته (شنبه) انجام شده است.

 

فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ادعا کرده است که در نتیجه‌ حملات هوایی در شهر شبرغان، بیش از ۲۰۰ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند.به‌گفته‌ امان، مقدار زیادی سلاح و مهمات و نیز صدها عراده واسطه‌ی نقلیه‌ی طالبان از بین برده شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------