X

سیل در ایلام قربانی گرفت/ قطع راه ارتباطی ۵۸ روستای کوهدشتاخبار,اخبار حوادث,سیل در ایران
بارش‌های سیل‌آسا که از روز گذشته در نقاط مختلف کشور آغاز شده‌، سبب خساراتی به روستاها و شهرستان‌ها و انسداد و آب‌گرفتگی در مسیرها و جاده‌ها شده است.

به گزارش تسنیم، بارش‌های سیل‌آسا که از روز گذشته در نقاط مختلف کشور آغاز شده‌، سبب وارد آمدن خساراتی در بخشی از روستاها و شهرستان‌ها شده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر شاهد انسداد بخشی از محورها و آب‌گرفتگی مسیرها و نیز لغو پروازهای فرودگاه‌ها هستیم.

 

این بارندگی‌ها همچنین در بخشی از شهرستان‌ها و مناطق کشور علاوه‌بر اعلام شرایط بحرانی، سبب تخریب برخی ‌منازل ‌شده و اهالی این منطقه را در وضعیت قرمز بارندگی قرار داده‌ است. در ادامه تازه‌ترین اخبار سیلاب ایران را مشاهده می‌کنید:

 

سیل در ایلام قربانی گرفت

طبق اعلام شاهدان عینی بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل حدود عصر امروز یک نفر در منطقه بلوار شمالی امام براثر سقوط در کانال جان خود را از دست داد.

 

به گفته شاهدان عینی تاکنون جسد این فرد پیدا نشده و جستجو برای یافتن جسد وی ادامه دارد.

 

جابجایی 40 خانوار روستایی حاشیه سد سیمره در ایلام

کیانوش محمد نژاد در گفت‌ وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: با توجه به افزایش حجم رودخانه سیمره ناشی از افزایش دبی رودخانه کشکان در بالادست این رودخانه در استان لرستان، از خانوارها خواسته‌شده است تا زمان فروکش کردن بارش‌ها منازل خود را تخلیه کنند.

 

فرماندار دره شهر گفت: همچنین در مرکز شهر دره شهر نیز که در کوهپایه کبیر کوه قرار دارد به علت احتمال بارش باران و ذوب برف‌های این کوه و سرازیر شدن آب حاصل از ذوب برف‌ها به داخل شهر، نقاط حساس شناسایی و از مردم خواسته‌شده است در صورت نیاز منازل خود را تخلیه و به نقاط امن بروند.

 

تمهیدات لازم برای سیلاب در قم اندیشیده شده است

مرتضی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، پیرامون تمهیدات اتخاذشده در خصوص بارندگی‌ها که از دیروز در استان آغازشده است، اظهار داشت: جلسات متعددی طی این دو روز با حضور استاندار برگزارشده و هشدارهای لازم به تمامی دستگاه‌ها داده شده است.

 

فرماندار قم با اشاره به آمادگی کامل بخشداری‌های استان گفت: به بخش‌های 5 گانه استان اعلام کرده‌ایم که تمامی ادوات، تجهیزات و ماشین‌آلاتی که در بخش دولتی و خصوصی وجود دارد لیستش را دریافت و  آماده باشند.

 

وی با اشاره به اینکه بارش باران یک نعمت الهی است، ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی احتمال طغیان رودخانه‌های قم وجود داشته و احتمال سیلاب در قم وجود دارد، بنابراین با توجه به تجربه سال گذشته و شرایطی که در آن قرار داریم، عقل حکم می‌کند که آماده‌باشیم.

 

بارندگی‌ها در استان قم تا 48 ساعت آینده ادامه دارد/ احتمال طغیان تمامی رودخانه‌ها

محسن اروجی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بارندگی‌هایی که از دیروز در استان آغازشده است، اظهار داشت: این بارندگی‌ها تا 48 ساعت آینده به صورت متناوب در استان ادامه دارد.

 

وی با بیان اینکه بیشتر بارش‌ها مربوط به شمال، غرب، مرکز و جنوب استان خواهد بود، افزود: به دلیل شدت بارندگی‌ها، احتمال طغیان تمامی رودخانه‌ها تا 48 ساعت آینده حتماً وجود دارد به همین دلیل از همشهریان عزیزمان می‌خواهیم که نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

اروجی با تأکید بر اینکه همشهریان عزیز از قرار گرفتن در مسیر رودخانه‌ها، جویبارها و.. خودداری کنند، ادامه داد: همه دستگاه‌های امدادی، شهرداری‌ها، هلال‌احمر، بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها در حال آماده‌باش کامل قرار دارند.

 

‌مدیرکل مدیریت بحران استان قم با تأکید بر هوشیاری کامل تمامی همشهریان ابراز کرد: در صورت آب‌گرفتگی با شماره  147 شهرداری تماس بگیرند.

 

وی با بیان اینکه رودخانه قمرود در حال مسدود شدن کامل است و درنهایت تا پایان امشب به‌طور کامل مسدود و تخلیه خواهد شد، عنوان کرد: اگر فردی خودرو  در مسیر رودخانه دارد بردارد، حتی در پارک‌سوار شمالی که خودروهای سنگین هستند.

 

لغو پروازهای فرودگاه ایلام

محمدجواد یگانه مدیر فرودگاه شهدای ایلام، در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت:با توجه به شرایط نامساعد جوی و پایین بودن دید افقی در ایلام پروازهای بعدازظهر شرکت‌های هواپیمایی آسمان و ماهان در مسیر تهران-ایلام-تهران لغو شد.

 

مسدود شدن محور آبدانان - میمه/ رودخانه‌های فصلی طغیان کردند

طبق اعلام راهداری شهرستان آبدانان، محور آبدانان - میمه (گوراب) به علت ریزش بسته شده و مردم فعلاً از مسیر آبدانان -دره شهر تردد نکنند.

 

بر اساس اعلام آب منطقه استان ایلام، با توجه پیش بینی بارش شدید باران طی امروز و فردا در سطح استان، در جهت مهار سیلاب‌های محتمل، برنامه تخلیه مخازن سدها در دست اقدام قرار گرفته است. این سدها شامل، سد دویرج دهلران، کنگیر ایوان و سد ایلام است.

 

جاده‌های استان ایلام لغزنده هستند

رئیس پلیس راه استان ایلام  در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: برابر پیش بینی‌های هواشناسی بارش باران از دیروز در استان آغاز و امروز نیز ادامه دارد. در این شرایط جوی می‌طلبد رانندگان مراقب سطح لغزنده جاده‌ها باشند و به قوانین راهنمایی و رانندگی نیز توجه کنند.

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه جاده‌های استان کوهستانی و پرپیچ و خم هستند و با بارش نزولات آسمانی احتمال ریزش کوه وجود دارد حتی المقدور از ترددهای غیر ضرور در جاده‌ها خودداری کنید. متاسفانه بیشتر تصادفات جاده‌ای در زمان بارش نزولات آسمانی رخ می‌دهد و رانندگان در این شرایط باید به صورت هوشیارانه عمل کنند.

 

آماده باش در سطح استان ایلام

سعیدرضا کریمیان نیز اعلام کرد: یک سامانه بارشی نسبتاً قوی به سطح استان وارد شده و تا روز چهارشنبه در استان ماندگار است.

 

وی تصریح کرد: به هم استانی‌های گرامی توصیه می‌شود از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات و ترددهای غیر ضرور خصوصاً در جاده‌های فرعی و کوهستانی خودداری کنند.

 

مدیرکل بحران استانداری ایلام یادآور شد: همچنین کشاورزان و دامداران عزیز ضمن توجه به هشدارهای صادره برای آنان تمهیدات لازم را بیندیشند.

 

کریمیان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های امدادی و خدمات رسانی استان در حالت آماده باش هستند.

 

ترکیدن لوله گاز شهر معمولان بر اثر وقوع سیلاب؛ گاز شهر قطع شد

کبودی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: با توجه به افزایش دبی آب رودخانه کشکان و اینکه لوله گاز شهر معمولان از کنار رودخانه عبور میکند، لوله گاز شهر معمولان قبل از تونل  به زیر آب رفت و در داخل آب قطع شد.

 

‌وی با بیان اینکه گاز این شهر در ساعت 17:35دقیقه امروز قطع شده است افزود: با توجه به اینکه گاز شهر معمولان در بالادست تامین می‌شود هیچ مسیری به جز کنار رودخانه کشکان برای رساندن گاز به شهر وجود نداشته است و لوله‌های گاز در کنار رودخانه کشکان قرار دارند.

 

رئیس اداره گاز شهرستان پلدختر عنوان کرد: اکیپ‌های مرکز استان و مدیرکل شرکت گاز لرستان در معمولان مستقر هستند ولی با توجه به بالا بودن دبی رودخانه کشکان باید صبر کرد تا دبی پایین بیاید بعد بازسازی لوله‌های گاز را آغاز کرد؛ در سیلاب فروردین ماه امسال هم خط لوله گاز آسیب دیده بود که ترمیم و بازسازی شد.

 

امکان سیلابی شدن رودخانه‌ها در مسیر کارون 3 و کارون 4 وجود دارد

مهرداد قطره امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به ورود سیستم بارشی از اواخر دیروز به استان، اظهار داشت:  بیشترین مقدار بارندگی تا این ساعت برای کوهرنگ با 115 میلیمتر بوده است و در سایر نقاط استان نیز بارندگی هایی رخ داده است.

 

معاون اداره‌کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری افزود: این سامانه بارشی تا ظهر فردا چهارشنبه در سطح استان فعال خواهد بود. برای بعدازظهر و امشب شاهد وزش باد شدید و رعد برق هستیم و انتظار داریم امشب به سطح بارش ها افزوده شود.

 

وی با بیان اینکه از اوایل سال زراعی (مهرماه) تا صبح امروز سه شنبه در سطح استان  275 میلیمتر بارندگی رخ داده است ،گفت:  این میزان در مدت مشابه سال قبل 489 میلی‌متر بوده است و میانگین بلند مدت استان در این بازه زمانی 381 میلی‌متر بوده است؛ بنابراین  نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 28 درصد،  بارندگی کاهش داشته است  و همچنان رتبه اول خشکسالی در بین 31 استان را داریم.

 

‌قطره افزود:  با توجه به کمبود بارشی که تا کنون رخ داده است، جبران کمبود آب برای سال آینده بعید به نظر می رسد و کمبود آب در سال آینده پیش‌بینی می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: از اول مهر تا امروز  کوهرنگ 647 میلیمتر بارندگی داشته که این میزان در سال گذشته 1235 میلیمتر بوده است و حتی اگر تا فروردین‌ماه چند بارش دیگر نیز داشته باشیم،  همچنان با کاهش بارندگی سال زراعی را  به پایان خواهیم رساند.

 

معاون اداره‌کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به اینکه عمده بارش ها به صورت باران است و  در روزهای اخیر شاهد ذوب شدن برف در کوهرنگ بوده ایم، امکان سیلابی شدن رودخانه‌ها در مسیر کارون 3 و کارون 4 و در خوزستان وجود دارد لذا از گشت و گذار در اطراف رودخانه ها و سد ها تا حد ممکن پرهیز شود.

 

وی با بیان اینکه  بارش ها عمدتاً به شکل باران بوده است و همان موقع از استان خارج می شوند گفت:  این بارش ها ذخیره آبی مناسبی برای استان نخواهند بود، لذا باید در تمام مصارف خانگی کشاورزی و صنعتی نهایت صرفه‌جویی را انجام داد.

 

احتمال وقوع سیلاب در گلستان/ مردم به گرگان‌رود نزدیک نشوند

با توجه به اصلاحیه اخطاریه شماره 16 اداره کل هواشناسی استان گلستان از عصر امروز (سه شنبه ششم تا بامداد پنج شنبه هشتم اسفندماه) شاهد بارش باران بین 40 تا 80 میلی‌متری در استان خواهیم بود.

 

همچنین براساس این اخطاریه وقوع رعد و برق ، وزش باد شدید و ریزش برف در ارتفاعات بین 20 تا 40 سانتیمتر پیش‌بینی شده است که در نتیجه آن ، احتمال بالا امدن سطح آب رودخانه‌ها ، آبگرفتگی معابر و وقوع سیلاب در حوضه‌های آبریز استان گلستان به ویژه در دره ها و مناطق کوهستانی در روزهای آینده وجود دارد.

 

شرکت آب منطقه‌ای گلستان از مردم و گردشگران خواسته تا در حاشیه رودخانه‌های دایمی و فصلی استان توقف نکنند و همچنان از نزدیک شدن به رودخانه‌ها، مسیل‌ها، مخازن سدها و مناطق مستعد وقوع سیل، خودداری کنند.

 

‌هم چنین این شرکت در اطلاعیه دیگری از رهاسازی آب سد وشمگیر خبر داده است. این کار با هدف تأمین مصارف پایین دست سد وشمگیر و ایجاد ظرفیت بیشتر در مخزن این سد برای مدیریت سیلاب احتمالی ناشی از بارندگی انجام می‌شود. برهمین اساس دریچه‌های سد وشمگیر از امروز  باز و با دبی حداقل 10 متر مکعب تخلیه آب از مخزن انجام می‌شود.

 

بدیهی است افزایش دبی خروجی بر اساس ظرفیت پایاب و شرایط، محتمل است، بنابراین از عموم مردم تقاضا می‌شود از استقرار در مجاورت و یا مسیر رودخانه‌ها خصوصا رودخانه گرگانرود اجتناب کنند. این رهاسازی تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

 

سیل راه ارتباطی 58 روستای کوهدشت را قطع کرد

ماشاءالله نعمتی در گفت‌وگو با تسنیم در کوهدشت اظهار داشت: در پی اعلام ستاد مدیریت بحران لرستان مبنی بر ورود بارش‌های آسا در شهرهای این استان، جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان کوهدشت را در عصر روز دوشنبه با حضور همه بخشداران، شهرداران و اعضای ستاد مدیریت بحران تشکیل دادیم.

 

وی افزود: در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان کوهدشت مقرر شده‌است که اقدامات اولیه در رابطه با پیشگیری و مدیریت خطرات احتمالی وقوع سیل انجام شود و نیز هشدارهای لازم به افرادی که در حاشیه مناطق پرخطر سکونت دارند، داده شده‌است.

 

فرماندار کوهدشت عنوان کرد: تمهیدات لازم برای کنترل بارش‌های سیل‌آسا را به بخشداران و دهیاران این شهرستان انعکاس داده‌ایم، شهرداران نیز آمادگی لازم را برای خطرات سیل اتخاذ کرده‌اند.

 

وی بیان کرد: پس‌از ورود سامانه بارشی شدید به کوهدشت تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان این شهرستان در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند.

 

‌نعمتی با اشاره به بازدید از مناطق و راه‌هایی که دچار آب‌گرفتگی شده‌اند، گفت: در عصر امروز بر اثر بارش‌های شدید راه ارتباطی کوهدشت شمالی که شامل 58 روستاست، قطع‌شده و اقدامات لازم را برای بازگشایی راه این منطقه انجام خواهیم داد.

 

فرماندار کوهدشت خاطرنشان کرد: براساس اعلام سازمان هواشناسی رقم پیش‌بینی شده بارش‌ها در این شهرستان بین 130 تا 170 میلی‌متر است و اوج این بارش‌ها نیز از عصر امروز تا ساعات اولیه صبح فردا چهارشنبه عنوان شده‌است.

 

نعمتی اظهار داشت: به ساکنان مجاور نهر مرکزی کوهدشت هشدار می‌دهیم که با توجه به شدت بارش‌ها در عصر امروز منازل خود را تخلیه کنند و یا وسایل زندگی‌شان را به اماکن امن انتقال دهند.

 

وی افزود: شب گذشته با ماشین آتش‌نشانی و با بلندگو به ساکنان کانال مرکزی کوهدشت هشدارهای لازم را در پی بارش‌های سیل‌آسا داده‌ایم و باید آمادگی لازم را برای خطرات احتمالی سیل داشته باشند.

 

مشکل حادی در اثر بارندگی در لرستان ایجاد نشده است

جعفر طولابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش‌ها و بازدیدهایی که با اکیپ‌های شهرداری داشته‌ایم، تا این لحظه مشکل حادی به‌خاطر بارندگی در سطح مناطق شهری و روستایی ایجاد نشده‌است.

 

وی با بیان اینکه برخی مناطق مشکل آب‌گرفتگی دارند که این مسئله در بارندگی‌ها عادی است، افزود: آب رودخانه هم خیلی بالا نیامده که بخواهد سرریز کند ولی به هر صورت آمادگی لازم وجود دارد و همه دستگاه‌ها برای مقابله با سیل احتمالی و طغیان رودخانه پای کار هستند.

 

فرماندار خرم‌آباد عنوان کرد: ستاد مدیریت بحران در فرمانداری مستقر و آماده‌باش است و همه ماشین‌آلات هم در محورها مستقر هستند؛ تاکنون راه‌های روستایی مسدود نشده‌اند فقط یکی دو مورد آب‌گرفتگی داشته‌ایم که ماشین‌آلات روستایی به محل مورد نظر اعزام شده و مشغول کارند.

 

‌وی بیان کرد: در حوزه شهری به ساکنان حاشیه رودخانه‌های «خرم‌رود» و «کرگانه» هشدار داده‌ایم هم‌چنین سالن‌های سرپوشیده‌ای مثل سالن چند منظوره شهرداری و سپاه را برای اسکان اضطراری در نظر گرفته‎‌ایم و قرار شد که مدارس و مساجد را هم تجهیز شوند تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار بگیرند.

 

طولابی گفت: به اهالی روستاهایی که در مسیر سیلاب هستند مثل «روستای کهریز»هم برای تخلیه منازل خود هشدار داده شده و از طریق هلال‌احمر، کمپ و چادرهایی برای اسکان آن‌ها در نظر گرفته شده‌است، هم‌چنین برای اسکان اضطراری روستای«سپیددشت» که در معرض رانش و سیلاب قرار دارد تمهیداتی اندیشیده شده‌است.

 

فرماندار خرم‌آباد خاطرنشان کرد: طبق آمارهای هواشناسی، از ظهر امروز بارندگی‌ها به شکل پراکنده تا غروب ادامه پیدا می‌کند و پس‌از آن دوباره بارندگی‌های پیوسته شروع می‌شود و تا نیمه‌های شب ادامه پیدا می‌کند که باید هم‌چنان آمادگی خود را حفظ کنیم که در طول شب در صورت وقوع سیل متناسب با امکاناتی که داریم وارد عمل شویم.

 

تداوم بارش در لرستان؛ ساکنان حاشیه رودخانه‌ها منازل خود را ترک کنند

بهروز مرادپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد در رابطه با وضعیت آب و هوای لرستان طی ساعات و روزهای پیش رو اظهار داشت: با ورود این سامانه بارشی به لرستان تاکنون بارش‌های خوبی در سطح استان داشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه تاکنون بیشترین میزان بارش در آبسرده بروجرد با 93میلی‌مترگزارش شده است افزود: فعالیت این سامانه بارشی تا فردا  ظهر در تمامی مناطق استان ادامه دارد و امشب در نقاط کوهستانی و سردسیر استان بارش‌ها به صورت برف است.

 

‌مدیرکل هواشناسی لرستان شدت بارش‌ها را برای مناطق جنوبی و جنوب شرقی استان  بیشتر از سایر مناطق دانست و عنوان کرد: شدت‌ بارش در پیک اول از صبح امروز سه شنبه  تا اواسط روز است و پیک  بارشی دوم نیز از غروب امروز تا صبح روز چهارشنبه است.

 

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود در این سامانه بارشی میانگین بارش‌های لرستان 130 تا 170میلی‌متر برسد گفت: با توجه به حجم این بارشها امیدواریم در مناطق جنوب استان از جمله شهرستان  پلدختر که در پایین دست قرار دارد امشب مشکلی به وجود نیاید. 

 

مرادپور گفت: به  ساکنان حریم رودخانه‌های استان توصیه می‌شود منازل خود را ترک کنند و مردم نیز از مسافرت‌های غیر ضروری اجتناب کنند‌.

 

تخریب منازل «علی‌آباد» خرم‌آباد در پی بارش باران

بارندگی‌ها در لرستان علاوه‌بر اعلام شرایط بحرانی موجب تخریب برخی از منازل در منطقه علی‌آباد خرم‌آباد که یکی از محروم‌ترین مناطق این شهرستان است، شده و اهالی این منطقه را در وضعیت قرمز بارندگی قرار داده‌است.

 

1031 امدادگر و 2 فروند بالگرد برای امدادرسانی درصورت بروز سیلاب آماده هستند

 

صارم رضایی در جمع خبرنگاران این شهرستان  از آمادگی هزار و 30 امدادگر جمعیت هلال احمر لرستان برای مقابله و امداد رسانی در سیلاب احتمالی خبر داد و اظهارداشت: با توجه به وقوع بارش‌های اخیر و احتمال سیل در استان، هلال احمر استان نیز  تمهیدات لازم را اتخاذ کرد.

 

‌وی افزود: هزار و 31  امدادگر جمعیت هلال احمر در حالت آماده باش هستند تا  در صورت نیاز در مناطق مختلف امداد رسانی و خدمت رسانی کنند. در بحث دپو اقلام غذایی و امدادی نیز باید گفت بر اساس پیش بینی‌های انجام شده اقدامات لازم انجام گرفته و در این زمینه هیچ  مشکل و کمبودی وجود ندارد.

 

مدیر عامل جمعیت هلال لرستان با اشاره به اینکه هم اکنون دو فروند بالگرد در استان لرستان آماده خدمت رسانی شده است عنوان کرد: از استان‌های معین نیز سه فروند بالگرد در حالت آماده باش است تا در صورت نیاز به کار گرفته شوند.

 

وی بیان کرد: اکنون نیز تلاش های لازم در حال انجام و نیروهای جمعیت هلال احمر در هر نقطه‌ای از استان برای خدمت رسانی و امدادرسانی آماده هستند.

 

شرحی از حال‌ و روز سیلابی لرستان؛ از خانه‌های تخریب‌شده تا شمارش معکوس آغاز سیل

 «سیلاب در راه است» این هشداری بود که در روزهای گذشته هواشناسی لرستان نسبت به آن اخطار داد تا مسئولان استان و مردم برای مقابله با سیلاب احتمالی آمادگی داشته باشند تا همانند سیل ویرانگر فروردین‌ماه امسال غافلگیر نشوند.

 

بارش‌ها از ظهر روز گذشته در اکثر نقاط لرستان آغاز شده و همچنان تداوم دارد، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده تا پایان این سامانه بارشی میانگین بارش‌های استان به 130 تا 170 میلی‌متر می‌رسد اما گفته شده که حجم بیشتر بارش‌ها با 150 تا 200 میلی‌متر در  الیگودرز، دورود، جنوب ازنا، شول‌آباد و سپیددشت رخ می‌دهد.

 

و اما ترس و دلهره از وقوع سیلابی دیگر در جنوب لرستان یعنی شهرستان سیل‌زده پلدختر سبب شد تا مردم حاشیه رودخانه کشکان پس از شنیدن تکرار سیلاب منازل خود را تخلیه کنند و به‌جای امن‌تری بروند.

 

‌از آنجا که تمام حجم روان‌آب‌های استان به‌سوی جنوب لرستان و شهرستان پلدختر روانه می‌شود این شهرستان در شرایط خاصی قرار گرفته است و بیم آن می‌رود که با افزایش بارش‌ها دوباره وضعیت سیلابی شود.

 

‌برخی از مسئولان لرستان حجم بارش‌های پیش‌ِرو را زیاد می‌دانند اما امیدوارند بتوانند از پس مقابله با آن بربیایند چون خود را آماده می‌دانند. مدیر هواشناسی لرستان نیز معتقد بود: چون دیواره ساحلی کشکان ساخته شده ممکن است مشکل خاصی در این قسمت نداشته باشیم.

 

میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در روزهای گذشته نسبت به خطر سیلاب در پنج شهر پلدختر، معمولان، دوره‌چگنی، دورود، خرم‌آباد و تمام روستاهای واقع در مسیر رودخانه کشکان و تیره دورود هشدار داد و گفت: ساکنان این مناطق در اسرع وقت منازل خود را تخلیه کنند و اموال خود را به مناطق امن‌تری انتقال دهند.

 

و اما در پی هشدارها دستگاه‌های خدمات‌رسان استان سعی کرده‌اند هر کدام در حوزه کاری خود، خود را برای مقابله با سیلابی آماده کنند تا در صورت بروز مشکل بتوانند به‌موقع دست‌به‌کار شوند.

 

برپایی کمپ‌های اسکان اضطراری در لرستان

از روز گذشته با کمک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمپ‌های اسکان اضطراری در شهرستان‌هایی از جمله پلدختر، بروجرد و دورود برپا شد تا اگر لازم باشد مردم در آنجا اسکان یابند. با دستور فرمانده سپاه استان نیز تمام گردان‌های بسیج به‌خط شده‌اند تا در حریم رودخانه‌های استان اقدامات لازم را انجام دهند، در این رابطه روز گذشته نیروهای سپاه و بسیج سعی کردند با پر کردن گونی‌های حاوی ماسه ارتفاع دیواره رودخانه‌ها را افزایش دهند تا مانعی برای ورود سیلاب به محلات و منازل مردم شوند.

 

در بحث وضعیت راه‌های استان نیز عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان صبح امروز گفت: با توجه به اینکه از شب گذشته شاهد بارش شدید و بدون وقفه در تمام محورهای استان هستیم اما همه راه‌های مواصلاتی به‌جز محور قدیم خرم‌آباد ــ پلدختر و گردنه پای آستان کوهدشت باز و تردد در آنها برقرار است.

 

ممنوعیت تردد اتوبوس و تریلر در محور الیگودرز ــ اصفهان

وی سپس عنوان کرد: با توجه به شرایط بحرانی از عصر روز دوشنبه پنجم اسفندماه به‌دلیل مسائل ایمنی محور خرم‌آباد ــ پلدختر را مسدود کردیم و محورهای دهلیج، چولهول و پاعلم را به‌عنوان جایگزین در نظر گرفتیم، گردنه پای آستان در محور کوهدشت ــ گراب نیز به‌دلیل عملیات ریزش‌برداری در پی عملیات انفجار توسط پیمانکار راه و شهرسازی مسدود شده است و تردد در محور جایگزین آن از مسیر کت‌کن ــ خسروآباد ــ کوهنانی صورت می‌گیرد.

 

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان بیان کرد: براساس مصوبه ستاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، تردد اتوبوس و تریلر در محور الیگودرز ــ داران ــ اصفهان از امروز ششم اسفندماه تا اطلاع ثانوی (پایان بارش‌ها) ممنوع است.

 

افزایش سطح آب رودخانه خرم‌رود و هشدار به تخلیه منازل

در رابطه با وضعیت اکنون شهر خرم‌آباد باید گفت سطح آب رودخانه خرم‌رود افزایش یافته است و با توجه به شدت گرفتن بارش‌ها، برخی از معابر و خیابان‌های اصلی شهر از جمله میدان 22 بهمن، کوی جهادگران، تقاطع بلوار ولایت و حج، گلدشت غربی و شرقی، بلوار کریم‌خان زند و ماسور آبگرفتگی دارند.

 

و اما مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان صبح امروز نسبت به بالا آمدن آب رودخانه خرم‌رود هشدار داد و گفت: دبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر از 7 مترمکعب در ثانیه روز دوشنبه ساعت 8 صبح امروز به 140 مترمکعب در ثانیه افزایش یافته و با توجه به تداوم بارش‌ها به‌سرعت در حال افزایش است.

 

وی با بیان اینکه دبی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر هر لحظه در حال افزایش است اضافه کرد: مردم ساکن در منازل واقع در خیابان‌های ساحلی سریعاً منازل خود را تخلیه کنند و به مناطق امن پناه ببرند.

 

تخریب دیواره چند منزل در کوی علی‌آباد خرم‌آباد

در منطقه کوی علی‌آباد خرم‌آباد که جزو بافت فرسوده شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود دیوار برخی از منازل به‌شدت نم گرفته و در آستانه ریزش است و با شدت گرفتن بارش‌ها از روز گذشته تاکنون دیوارهای چندین خانه از همین منطقه تخریب شده است.

 

سرهنگ مرتضی چغلوند رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد به آغاز  بارش‌های استان اشاره و ابراز کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی و شدت بارش‌ها پلیس راهنمایی و رانندگی نیز تمهیدات لازم را در تمام شهرهای استان لحاظ کرد.

 

وی افزود: در شهرستان خرم‌آباد خیابان‌های ساحلی شمال به جنوب و بالعکس در دو طرف رودخانه خرم‌آباد ممنوع اعلام شده است و پل‌های موقت و بسیاری از کوچه‌های منتهی به رودخانه خرم‌آباد توسط شهرداری به‌وسیله مانع و نیوجرسی بسته شده است.

 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان لرستان بیان کرد: با توجه به کوهستانی بودن خرم‌آباد و سرازیر شدن سیلاب‌ها به‌صورت آنتنی به هسته مرکزی شهر، بهتر است مردم در این دو روز از سفرهای غیرضروری به شهر خودداری کنند.

 

آماده‌باش در دوره‌چگنی

در دوره‌چگنی نیز که جزو پنج شهری است که مسئولان گفته بودند در خطر سیلاب قرار دارد، باران در حال باریدن است و آمادگی برای مقابله با سیلاب انجام گرفته است. در این شهرستان در بخش‌های دوره، ویسیان و شاهیوند گروه‌های جهادی پای کار آمده‌اند و منازل و مغازه‌های در مسیر رودخانه را تخلیه کردند.

 

خسارت 400 میلیارد ریالی سیل در ساوه/ تردد از پل‌های در معرض تخریب ساوه ممنوع شد

 

مسئولان ساوه از شناسایی و تعیین پل‌های در معرض تخریب خبر داده و اعلام کردند: برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و بروز مشکلات تردد از پل‌های در معرض تخریب ساوه ممنوع شد.

 

‌آمادگی ساوه برای سیل و سیلاب‌های احتمالی پیش‌رو

فرماندار ساوه با اشاره به اقدامات ستاد مدیریت بحران شهرستان در‌خصوص بارش‌های پیش رو در شهرستان ساوه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از ابتدای امسال، بارش‌هایی در شهرستان ساوه داشتیم که این بارش‌ها اگرچه خسارت‌هایی در حوزه کشاورزی و تخریب برخی واحدهای مسکونی در برخی نقاط حاشیه شهر به همراه داشت که خوشبختانه توسط  ستاد مدیریت بحران و دستگاه‌های خدماتی شهرستان مدیریت شد.

 

علی میرزایی افزود: در عین حال با وجود خسارت‌ها، سال آبی خوبی در شهرستان داشتیم، این درحالیست که سیلاب بهاره امسال 400 میلیارد ریال به منازل مسکونی، سازه‌ها، راه‌ها و حوزه‌های زراعی و کشاورزی شهرستان خسارات وارد کرد.

 

وی تصریح کرد: دولت برای جبران خسارات سیل به مناطق آسیب‌دیده و ترمیم منازل در روستاها مبلغ 400 و در شهرها نیز 500 میلیون ریال تسهیلات در کنار این، در مناطق روستایی 100 و در شهر نیز 120 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.

 

میرزایی بیان کرد: بیشتر راه‌های فرعی و روستایی و ابنیه فنی همچون پل‌ها و سیستم‌های زه‌کشی‌ها و واحدهای مسکونی تخریب و آسیب دیده بودند تا حدودی مرمت شدند.

 

تشکیل کمیته ویژه برای بارش‌های پیش رو در ساوه

فرماندار ساوه عنوان کرد: در بارش‌های پیش‌رو که شروع شده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان شهرداری ساوه، امور منابع آب، راهداری، بخشداری، امورسد، راه و شهرسازی تشکیل و وضعیت حوزه های آب ریز، دهانه پل‌ها به صورت روزانه کنترل می‌شود.

 

وی افزود: پل‌هایی که در معرض تخریب هستند شناسایی و با هماهنگی پلیس راه و راهور ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سنگین در آنها اعمال شد، همچنین تیرهای برق جاده احمدآباد باهماهنگی بخشداری بخش مرکزی ایمن سازی می‌شود.

 

میرزایی اضافه کرد: سیل‌بند شهرصنعتی کاوه توسط شهرداری ساوه و امور منابع آب بازدید می‌شود و همچنین مسلوب المنفعه کردن چاه‌های آب غیرمجاز با همکاری فرماندهی انتظامی توسط امور آب در حال پیگیری است.

 

‌ادامه بارش‌ها تا اواخر روز چهارشنبه؛ پیش‌بینی ‌گردوغبار در مناطق جنوبی خوزستان

‌‌محمد سبزه زاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهارداشت: تا اواخر روز چهارشنبه با تأثیر سامانه بارشی همچنان شاهد بارش باران همراه با رعدوبرق، وزش باد متوسط تا شدید ، تندباد لحظه‌ای و احتمال تگرگ در مناطق مستعد  خواهیم بود.

 

وی افزود: در مناطق جنوبی و مناطق مرکزی به علت وزش تندبادهای لحظه‌ای برای ساعاتی انتظار کاهش دید افقی به علت پدیده گردوخاک محلی را خواهیم داشت.

 

مدیرکل هواشناسی خوزستان عنوان کرد: همچنین امروز بارش در مناطق شمال و شرق و ارتفاعات استان از حجم بالایی برخوردار است و بارش در ارتفاعات به‌صورت برف بوده و شمال خلیج‌فارس در این ایام مواج است.

 

سبزه زاری در خصوص میزان بارش‌ها در استان نیز گفت: طی 24 ساعت گذشته لالی با 4409 میلی‌متر بیشترین و  بندرماهشهر با 0.01 میلی‌متر  کمترین میزان بارش را داشته‌اند.

 

افزایش آب رودخانه خرم‌‌رود در خرم‌آباد؛ ساکنان خیابان‌های ساحلی سریع منازل خود را تخلیه کنند

‌‌به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، رضا میرزایی ‌در جمع خبرنگاران این شهرستان در رابطه با بارش‌های پیش‌رو و وضعیت رودخانه خرم‌رود شهر خرم‌آباد اظهار داشت: دبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر از هفت مترمکعب در ثانیه روز دوشنبه ساعت 8 صبح امروز  به 140 متر مکعب در ثانیه افزایش یافته است و با توجه به ادامه بارش‌ها حجم آب به سرعت در حال افزایش است.

 

‌وی افزود: دبی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر هر لحظه در حال افزایش است بنابراین مردم ساکن در منازل واقع در خیابان‌های ساحلی سریعاً تخلیه کنند و به مناطق امن پناه ببرد.

 

به گزارش تسنیم پیک بارش استان از بامداد دوشنبه تا ظهر روز چهارشنبه است و پیش‌بینی شده تا میانگین بارش‌های استان به 130 تا 170 میلی‌متر برسد، بیشتر بارش‌ها در شهرستان‌های الیگودرز، دورود، جنوب ازنا، شول‌آباد و سپیددشت رخ می‌دهد که پیش‌بینی شده است بین 150 تا 200 میلی‌متر بارش داشته باشند.

 

اوضاع پلدختر عادی است؛ اوج بارش‌ها از عصر امروز آغاز می‌شود

‌حسن رضائیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با بیان اینکه بارش‌ها در سطح این شهرستان استمرار دارد اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌ها در بالادست و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها مردم آمادگی داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای مقابله با خسارات سیلاب اندیشیده شده است افزود: مکان‌هایی برای اسکان اضطراری مردم در شهرهای پلدختر و معمولان پیش‌بینی شده است و حاشیه‌نشینان کشکان در آنها اسکان داده شدند.

 

‌فرماندار پلدختر با بیان اینکه روستاهای حاشیه کشکان تخلیه شده‌اند عنوان کرد: اوج بارش‌ها در شهرستان پلدختر از بعد از ظهر امروز تا ظهر روز چهارشنیه خواهد بود که همه نیروهای خدماتی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.

 

وی بیان کرد: نیروهای سپاه حضرت ابوالفضل(ع)، هلال احمر و بقیه ارگان‌ها در سطح شهرستان در آماده باش کامل قرار دارند و بالگرد هم آمادگی دارد تا در مواقع ضرورت به پلدختر پرواز کند.

 

‌جاده میمه - زرین‌آباد مسدود شد

سرهنگ رضا همتی زاده در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت:  با توجه به رانش زمین در مسیر یادشده و لزوم پاک‌سازی توسط کارکنان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از رانندگان تقاضا داریم به‌منظور حفظ جان خود و مسافران از تردد در این مسیر خودداری و از مسیر جایگزین آبدانان به سمت دره شهر - ایلام و بالعکس استفاده کنند.

 

 فرمانده پلیس‌راه استان ایلام بابیان اینکه رانندگان به‌منظور جلوگیری از هرگونه حادثه، نکات ایمنی و ترافیکی را رعایت کنند، گفت: مسافران و رانندگان می‌توانند به‌صورت شبانه‌روزی جهت اطلاع از آخرین وضعیت راه‌های استان با شماره 141 تماس بگیرند.

 

لغو مرخصی فرمانداران و بخشداران در پی بروز بارش‌های شدید

سعید رضا کریمیان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام با اشاره به اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی به این استان و احتمال وقوع سیلاب، از لغو مرخصی‌های فرمانداران، بخشداران، مدیران دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان استان ایلام خبر داد.

 

مدیرکل بحران استانداری ایلام گفت: این تصمیم به‌منظور آمادگی بیشتر برای مقابله با حوادث احتمالی و سیلاب در استان در نظر گرفته‌شده است.

 

کریمیان اظهار کرد: تمهیدات لازم برای مقابله با وقوع سیلاب در سطح استان اندیشیده شده و در این زمینه ستاد بحران در سطح استان و شهرستان‌ها تشکیل‌شده است.

 

مدیرکل بحران استان ایلام افزود: همچنین از فرمانداران خواسته‌شده تا مدل‌های پیشنهادی خود را برای مقابله با سیلاب ارائه دهند.

 

به گزارش ایلام بیدار، با ورود سامانه بارشی از بامداد امروز (سه‌شنبه) تا صبح فردا، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و وقوع روان آب در این استان وجود دارد. بارندگی‌ها در ایلام، دره شهر و آبدانان از شدت بیشتری برخوردار است.

 

تخلیه منازل حاشیه رودخانه سیمره

علی عسگری، بخشدار ماژین در گفتگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: با توجه به هشدارهای هواشناسی و تصمیمات ستاد بحران منازل حاشیه رودخانه سیمره برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی تخلیه‌شده‌اند.

 

وی اظهار داشت: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده علی‌رغم بارش بیش از 50 میلی‌متر وضعیت در این بخش نرمال است.

 

عسگری افزود: راه‌های عشایری باز بوده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

 

بخشدار ماژین خاطرنشان کرد: ستاد بحران در بخش ماژین در آمادگی کامل است. وقوع سیل فروردین‌ماه در بخش ماژین خسارت زیادی به بار آورد.

 

راه دسترسی و آب روستای چم نمشت قطع شد

سامانه بارشی فعالی که از صبح امروز به اوج خود رسیده مشکلاتی را برای برخی مناطق به وجود آورده است.

 

مشکلات روستای چم نمشت در دره شهر با شروع باران آغاز شده است.

 

پل اصلی این روستا مجدداً و برای چند دهمین بار به دلیل آبگرفتگی تخریب و عبور مرور در این روستا عملاً امکان‌پذیر نیست.

 

علاوه بر این آب شرب روستا نیز قطع و تاکنون وصل نشده است.

 

از سال گذشته نیز ساخت پل جدید این روستا کلید خورده اما نیمه‌کاره رها و هر بار برای اتمام آن قبل از بارندگی وعده داده می‌شود.

 

ریزش‌برداری از گردنه‌های کوهدشت؛ رانندگان از سفر غیرضروری خودداری کنند

‌محمدامین رحیمی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت، با اشاره به اخطاریه هواشناسی مبنی بر ورود بارش‌های سیل‌آسا اظهار داشت: همه اکیپ‌های راهداری این شهرستان در آماده‌باش کامل هستند و در محورهای مواصلاتی و به‌ویژه در مسیرهایی که خطر سیل وجود دارد، مستقر شده‌اند.

 

وی با اشاره به گشت شبانه‌روزی نیروهای راهداری در محورهای  مواصلاتی شهرستان کوهدشت افزود: همه راه‌های این شهرستان تاکنون باز است و مشکلی برای تردد وجود ندارد.

 

‌رئیس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای کوهدشت عنوان کرد: در پی بارش‌های شدید در این شهرستان که از عصر گذشته آغاز شده ریزش‌برداری در گردنه‌های ریش‌بُر، کمپ گنج‌علی و کشکان انجام شده‌است.

 

وی بیان کرد: در عصر امروز احتمال شدت بارش‌ها در کوهدشت وجود دارد، بنابراین رانندگان با توجه به بارش‌های پیش‌رو از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

 

روستاهای مسیر رودخانه کشکان در پلدختر تخلیه شدند

مرتضی کائیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با اشاره به ورود موج بارشی قوی به شهرستان اظهار داشت: از طریق ستاد بحران شهرستان تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی سیلاب در روستاهای بخش مرکزی اندیشیده و روستاها تخلیه شدند.

 

‌وی با بیان اینکه اهالی روستاهای چم مهر، بابازید، ملاوی، مورانی، تازه آباد خرسدر و چم گز که در حاشیه رودخانه کشکان هستند منازل خود را ترک کرده‌اند افزود: از زمان شروع بارندگی‌ها تاکنون مشکل خاصی در روستاهای بخش مرکزی گزارش نشده و راه ارتباطی تمام روستاها باز است.

 

بخشدار مرکزی پلدختر با اشاره به اینکه روز گذشته جلسه‌ای با حضور تمام دهیاران بخش مرکزی برگزار و نکات ایمنی به آنها اعلام شد بیان کرد: دهیاری‌ها در آماده باش کامل قرار دارند و اطلاع‌رسانی‌های هشدار را به تمامی روستائیان بخش مرکزی داده‌اند که تا این لحظه مشکل خاصی گزارش نشده است.

 

مدیران شهرستان رومشکان برای مقابله با سیل ممنوع‌الخروج شدند

نعمت‌الله دستیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت، با اشاره به ورود سامانه بارش‌های سیل‌آسا در رومشکان اظهار داشت: بارش‌های پیش‌رو در استان لرستان طبق اعلام هواشناسی بحرانی اعلام شده و تا حدود 170 میلی‌متر بارش در این استان پیش‌بینی شده‌ است.

 

وی با بیان اینکه جلسه ستاد مدیریت بحران رومشکان برای مقابله با خطرات احتمالی سیل تشکیل شده‌ است، افزود: طبق دستور ستاد بحران این شهرستان تمام مدیران تا تمام‌ شدن وضعیت بحرانی بارش‌ها در آماده‌باش کامل قرار دارند و ممنوع‌الخروج هستند، هم‌چنین مرخصی‌های آنان نیز به‌صورت کامل لغو شد.

 

فرماندار رومشکان عنوان کرد: دستورات لازم برای مقابله با سیل به تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان این شهرستان مانند راهداری و ادارات آب، برق و گاز داده شده‌ است. همه ادارات رومشکان در آماده‌باش 100 درصدی هستند و مردم نیز نکات ایمنی را با توجه به خطرات وقوع سیل در این شهرستان جدی بگیرند.

 

دستیاری گفت: شهرستان رومشکان در مسیر رودخانه نیست اما چون شهر رومشکان آبریز کوه‌های اطراف است در هنگام بارش‌ها با ورود رواناب‌ها به داخل این شهر روبه‌رو خواهیم بود به‌همین منظور تمهیدات لازم را برای کاهش خسارات سیل اتخاذ کرده‌ایم.

 

منازل واقع در حریم رودخانه‌های استان کرمانشاه در صورت لزوم تخلیه می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد بحران استان که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: فرمانداران در 48 ساعت پیش رو به‌صورت میدانی بحران احتمالی را مدیریت کنند.

 

وی با اشاره به اینکه ارتش، بسیج و سپاه مثل همیشه به یاری دستگاه‌های خدمات‌رسان خواهند آمد و کمک خواهند کرد عنوان کرد: هلال احمر در صورت لزوم کمک‌ها و لوازم امدادی را در اسرع وقت در دسترس مردم قرار دهد.

 

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ورودی و خروجی سدهای استان توسط آب منطقه‌ای کاملا تحت کنترل و مدیریت باشد گفت: مدیران استان در صورت وقوع سیل از تجارب قبلی به‌خوبی استفاده کنند.

 

‌وی افزود: شهرداری‌های استان به صورت دقیق منازل واقع در حریم رودخانه‌ها را آگاه کرده و اگر لازم شد با همکاری دیگر دستگاه‌های مرتبط نسبت به جابه‌جایی اقدام کنند.

 

بازوند گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از حجم بارش‌ها به میزان بین 100 تا 120 میلی‌متر در سطح استان است که به نظر می‌رسد با اقدامات پیش‌بینی شده و همکاری مردم در استان دچار مشکل حاد و غیر قابل حل نخواهیم شد.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی