X

درخواست جوان محکوم به مرگ در آخرین مهلت برای زندگیجوان خرم‌آبادی که در جریان یک نزاع دسته‌جمعی باعث مرگ دوست خود شده بود، در یک‌‌قدمی چوبه دار قرار گرفته است و به این منظور از هم‌وطنان نیکوکار و همچنین محسن چاوشی درخواست کمک کرد.

به گزارش شرق،این جوان خرم‌آبادی که به ‌دلیل درخواست اولیای‌دم با نام مستعار «مهرداد» در گزارش منتشرشده چهارشنبه ۱۳ اسفند از او نام برده شد، در ۱۹‌سالگی به اتهام قتل بازداشت شد. مهرداد تا پایان روز ۱۵ اسفند فرصت داشت دیه ۸۰۰ میلیون تومانی درخواستی اولیای‌دم را تأمین کند اما با توجه به عدم تأمین مبلغ دیه درخواستی با مساعدت رئیس شعبه یکم اجرای احکام شهرستان خرم‌آباد، فرصت داده‌شده تا پایان وقت اداری ۲۰ اسفند تمدید شد.

 

پدر و مادر سالخورده و بی‌بضاعت این جوان با فروش دارایی‌های خود و کمک‌گرفتن از اقوام و آشنایان تاکنون ۵۵۰ میلیون تومان از مبلغ دیه درخواستی اولیای‌دم را تأمین کرده‌، اما در تهیه ۲۵۰ میلیون تومان پایانی درمانده و ناامید شده‌ بودند. با گزارش «شرق» مبلغ ۲۹ میلیون تومان دیگر تأمین شد و این جوان تا رهایی از چوبه دار ۲۲۱ میلیون تومان و فقط دو روز فرصت دارد.

 

پلیس شهرستان الیگودرز ۲۹ دی‌ماه ۹۶ در جریان وقوع قتل در یکی از روستاها قرار گرفت و پس از حضور در محل مهرداد را بازداشت و روانه محاکم قضائی کرد. مهرداد در جریان محاکمه و در دفاع از خود گفت: نیمه‌شب زمستان ۹۶ تعدادی از بچه‌های روستا از دوستان برادرم به گمان اینکه کسی از خانواده من در منزل نیست قصد ورود به خانه ما را داشتند. آنها اوقاتی که خانواده‌ام در منزل نبودند برای شب‌نشینی به خانه روستایی ما می‌آمدند. برادرم قبلا به آنها گفته بودم خواهر و مادرم در منزل هستند اما آنان باور نکردند، به همین دلیل مقتول از دیوار خانه بالا آمد و وارد منزل شدند. همین مسئله باعث درگیری برادر من و مقتول شد. او درِ خانه را روی بچه‌های روستا باز کرد و آنها هم وارد خانه شدند. من خواب بودم که صدای درگیری را شنیدم و با شتاب به کمک برادرم رفتم. به محض ورود به غائله بازویم با چاقوی مقتول زخمی شد. درگیری ما شدت گرفت و دراین‌میان مقتول مجروح و در نهایت کشته شد».

 

در پایان محاکمه قضات پرونده دفاعیات مهرداد را موجه ندانستند و او به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد. پس از آن با تلاش و پادرمیانی ریش‌سفیدان و گروه‌های صلح و سازش، سازش‌نامه‌ای بین اولیای‌دم مقتول و خانواده مهرداد مبنی‌‌بر پرداخت ۸۰۰ میلیون تومان به‌عنوان دیه تنظیم شد. خانواده بی‌بضاعت مهرداد در تأمین ۲۵۰ میلیون تومان از دیه درخواستی اولیای‌دم اعلام درماندگی کرده‌اند و اولیای‌دم مقتول نیز قصد کاهش مبلغ درخواستی خود را ندارند.

 

با توجه به فرصت دوروزه باقی‌مانده برای تأمین دیه درخواستی اولیای‌دم پدر و مادر پیر مهرداد از مردم نیکوکار هم‌وطن و همچنین محسن چاوشی درخواست کرده‌اند تا به یاری آنها بیایند تا بلکه مهرداد که اینک ۲۲ساله شده در آستانه عید نوروز بالای چوبه دار نرود. متأسفانه با سررسیدن مهلت داده‌شده اولیای‌دم و عدم تأمین مبلغ دیه درخواستی آنها پدر پیر و سالخورده مهرداد بیهوش و روانه بیمارستان شد.

 

او پس از بازگشت از بیمارستان دیگر توان گفتاری خود را باز نیافت. پدر و مادر مهرداد چند روز قبل طی یک پیام ویدئویی از هم‌وطنان نیکوکار کشور درخواست کمک کردند. پس از بازگشت پدر مهرداد مادر او در یک پیام ویدئویی غم‌انگیز محسن چاوشی را نیز به یاری طلبید. با توجه به اینکه محسن چاوشی سال بسیار سختی و طاقت‌فرسایی را در نجات موفقیت‌آمیز بیش از ۱۵۰ زندانی مالی و حدود ۸۵ نفر زندانی محکوم به قصاص سپری کرد، چند روز پیش پس از نجات آخرین زندانی که «حمزه» نام داشت پرونده نجات زندانیان در سال ۹۹ را بست.

 

با توجه به اوضاع بحرانی این جوان ۲۲‌ساله و درخواست غم‌انگیز پدر و مادر پیر او انتظار می‌رود چاوشی بعد از حضور مؤثر خود در کنار این خانواده پرونده موفقیت‌آمیز و خداپسند سال ۹۹ را ببندد. همچنین هم‌وطنان نیکوکاری که قصد کمک به این جوان ۲۲‌ساله را دارند می‌توانند کمک‌های خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۷۶۲۰۷۸۹۰۹ به نام مریم کیانی که متعلق به مادر جوان ۲۲‌ساله محکوم به قصاص است و توسط دادگستری شهرستان خرم‌آباد مسدود شده است، واریز کنند. گزارش کمک‌های مردمی نیز به اطلاع هم‌وطنان نیکوکار خواهد رسید.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی