رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان دستگیر شداخبار,اخبار بین الملل,الماس بک آتامبایف
رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان پس از دو بار یورش ماموران امنیتی به محل زندگی وی، به اتهام فساد و سوء استفاده از قدرت دستگیر شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، «الماس بک آتامبایف» رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان پس از درگیری های شدید میان نیروهای امنیتی و طرفداران وی دستگیر شده و به وزارت کشور قرقیزستان منتقل شد.

 

نیروهای امنیتی قرقیزستان روز گذشته نیز برای دستگیری آتامبایف به عمارت محل زندگی وی در روستای «کوی تاش» در نزدیکی بیشکک پایتحت این کشور یورش بردند، اما هواداران رئیس جمهوری پیشین این کشور که برای دفاع از او در اطراف این محل تجمع کرده بودند، مانع از دستگیری شدند.

 

آتامبایف از مصونیت قضایی اعطا شده به رئیسان جمهوری پیشین قزاقستان توسط قانون اساسی این کشور برخوردار بود اما ماه گذشته نمایندگان پارلمان با رای قاطع مصونیت وی را سلب کردند.

 

«عسکر آقایف» و «قربان بک باقی‌یف» دو رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان نیز پس از گریختن به روسیه و بلاروس از مصونیت قضایی خلع شدند.

 

«سورنبای جینبکف» رئیس جمهوری کنونی قرقیزستان که در سال 1396 پس از آتانمبایف به قدرت رسید، خودداری وی از تسلیم شدن را «پایمال کردن قانون اساسی کشور» دانسته است.

 

آتامبایف نیز در پاسخ به جینبکف یورش ماموران امنیتی برای دستگیری وی را «حمله گانگستری» توصیف کرده و اعلام کرد در مقابل هرکسی که به ملک شخصی وی وارد شود، با اسلحه از خود دفاع خواهد کرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------