شورای امنیت سازمان ملل متحد بر چندجانبه گرایی تاکید کرد/ ظریف حضور نداشتاخبار,اخبار بین الملل,شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا بیانیه ریاستی را به تصویب رساندند که در آن بر نقش محوری منشور ملل متحد و چندجانبه گرایی در مسایل بین المللی تاکید شده است.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه بیانیه ای را تصویب کردند که در آن آمده است این شورا بر تعهد خود به منشور ملل متحد به عنوان پایه و اساس ضروری صلح، رفاه، عدالت، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری کشورها در مقابله با تهدیدات صلح و امنیت بین الملل تاکید می کند.

 

این بیانیه می افزاید: شورا همچنین بر تعهد خود به چندجانبه گرایی و نقش محوری سازمان ملل متحد در زمینه صلح و امنیت بین الملل تاکید دارد که در پیشگیری از معضل جنگ اهمیت حیاتی دارد.

 

در این زمینه شورای امنیت از همه دولت‌ها، سازمان‌های بین المللی و منطقه ای و اعضای سازمان ملل متحد می خواهد به طور کامل منشور این سازمان را رعایت کنند.

 

شورای امنیت همچنین بر لزوم ایجاد گفت‌وگوی فراگیر و به اشتراک گذاشتن تجارب مختلف از بهترین شیوه های ملی و درس‌هایی که در اجرای تعهدات خود تحت منشور آموخته اند، تاکید می کند.

 

در بیانیه شورای امنیت به نقش سازمان‌ها و نهادهای منطقه ای و زیر منطقه‌ای در برقراری صلح و امنیت بین المللی و همکاری با آنها تاکید شده است.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه به درخواست ویتنام که ریاست دوره‌ای این شورا را در نخستین ماه سال 2020 برعهده دارد، نشستی با عنوان همکاری برای صلح و امنیت بین الملل برگزار کرد.

 

آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان هم در این نشست بر نقش منشور ملل متحد تاکید کرد و از همه اعضا خواست برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها، به این منشور به عنوان اصول بنیادین صلح و امنیت بین الملل پایبند باشند.

 

وی همچنین از شورای امنیت خواست کشمکش در یافتن راه حل برای بحران‌ها را کنار بگذارند و بر پیشگیری قبل از وقوع بحران متمرکز شوند.

 

قرار بود در نشست امروز شورای امنیت که در سطح وزیران خارجه برگزار شد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم حضور یابد که دولت آمریکا در اقدامی مغایر توافقنامه سازمان ملل متحد با دولت میزبان، از صدور ویزا برای وی خودداری کرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------