آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,سعدالحریری

«سعدالحریری» نخست وزیر لبنان شد

سعد الحریری مامور تشکیل کابینه در لبنان شد. به گزارش خبرآنلاین، المیادین در خبری فوری اعلام کرد: سعد الحریری پس از به دست آوردن حمایت 64…


توافق چین و هند برای خاتمه دادن به درگیری‌های مرزی اخیر/ وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی استاخبار,اخبار بین الملل,توافق چین و هند
بعد از چند روز تقابل نظامی پراکنده بین نیروهای هندی و چینی در مناطق مرزی مورد مناقشه، دو طرف از توافق بر سر خاتمه دادن به این درگیری‌ها خبر دادند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، «وانگ یی» وزیر خارجه چین و «سابرامانیام جایشانکار» همتای هندی او بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که بر سر پایان فوری تقابل مرزی به توافق رسیده‌اند.

 

بر این اساس، وزرای خارجه هند و چین که روز پنجشنبه برای حضور در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به مسکو سفر کرده بودند، در حاشیه این اجلاس با یکدیگر دیدار کردند تا اختلافات بر سر تقابل چند ماهه در مرز - که شدیدترین حالت در چند دهه اخیر است - حل کنند.

 

در بیانیه مشترک این دو آمده است: «وزرای خارجه دو طرف توافق کردند وضعیت کنونی در مناطق مرزی به نفع هیچکدام نیست. آنها به همین دلیل توافق کردند که نیروهای مرزی هر دو طرف باید به گفت‌وگو ادامه داده، سریعاََ درگیری را متوقف کرده، فاصله مناسب گرفته و تنش‌ها را کاهش دهند».

 

تنش‌های مرزی بین چین و هند از آخرین هفته آوریل در خط کنترل مرزی در شرق منطقه لداخ روابط دو کشور را به تیرگی کشانده و دو طرف شاهد شدیدترین نزاع بین دو کشور در حدود ۵۰ سال اخیر بودند. در درگیری‌های ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد)، ۲۰ سرباز هندی کشته شدند.

 

***

 

وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است

ایرنا نوشت: «وانگ یی» پنجشنبه شب گفت: برعهده سازمان همکاری شانگهای است که با چنین فرایندی مقابله کرده و اجازه ندهد قانون «جنگل» بر مناسبات جهان حکمفرما شود.  

 

به گزارش این رسانه چینی،  او در جریان اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مسکو تاکید کرد که امسال هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد است و کشورها به توافق رسیده اند که نظام بین المللی با محوریت سازمان ملل و نظم بین المللی با زیربنای جهانی آن باید حفظ شود.

 

وانگ افزود: پایبندی به چند جانبه گرایی به بنیان خوداتکایی ملی تبدیل شده است و به ویژه برای بسیاری از کشورهای متوسط ‌و کوچک در جامعه بین المللی این موضوع و اقتدار سازمان ملل با اهمیت است.

 

وزیر خارجه چین ادامه داد: متاسفانه آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، سرسختانه به سیاست «اول آمریکا» تاکید می ورزد و با عمل به یک جانبه گرایی، بارها و بارها از سازمان ها و معاهدات بین المللی خارج شده و تعهدات بین المللی خود را رها کرده است و این باعث هزینه برای کشورهای دیگر دنیا شده است.  

 

وانگ گفت که سازمان همکاری شانگهای باید همواره با پایبندی به چند جانبه گرایی،  انصاف و عدالت در مسیر تاریخی صحیح حرکت کند سازمان باید قاطعانه از مواضع اصولی سازمان ملل متحد دفاع و از اقتدار قوانین بین المللی محافظت کند و اجازه ندهد سیاست های سلطه گرایانه آمریکا آن را به «قانون جنگل» تبدیل کند و سازمان همکاری شانگهای باید در مقابل قلدری یکجانبه که مانع دمکراسی در روابط بین المللی است، بایستد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------