آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,روسای جمهور آمریکا و عراق

نخستین گفتگوی روسای جمهور آمریکا و عراق/ بایدن امروز با پادشاه عربستان تماس می گیرد

نخست وزیر عراق اعلام کرد که با جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در مورد توسعه روابط دو جانبه بین دو کشور و ادامه همکاری در مبارزه با "داعش"…

بایدن: امروز، روز آمریکا و دموکراسی است/ ما با دنیا تعامل خواهیم کرداخبار,اخبار بین الملل,مراسم تحلیف جو بایدن
رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا بزودی سوگند یاد کرده و به طور رسمی قدرت را در این کشور در دست می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، پس از فراز و فرودهای گسترده، بالاخره امروز مراسم تحلیف «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده برگزار خواهد شد.

 

حالا بایدن بناست همراه با «کاملا هریس»، معاون خود پس از برگزاری مراسم تحلیف وارد کاخ سفید شوند؛ هرچند شکی نیست که این مراسم تحلیف با دیگر مراسم پیشین متفاوت است. این امر چندین دلیل دارد. نخست آن‌که ترامپ و همسرش در یک سنت‌شکنی نادر در تاریخ آمریکا به استقبال بایدن و همسرش نخواهند آمد. بنا به رسمی همیشگی، رئیس‌جمهوری که بناست کاخ سفید را ترک کند، در پله‌های کاخ سفید از برنده انتخابات استقبال کرده و به او تبریک می‌گوید. اما ترامپ خیلی راحت اعلام کرده که نه‌ تنها بنا ندارد از بایدن و همسرش استقبال کند، بلکه در مراسم تحلیف او نیز شرکت نمی‌کند. این اولین‌بار در قرن اخیر است که رئیس‌جمهوری آمریکا از شرکت در این مراسم امتناع می‌کند و بدین ترتیب دونالد ترامپ چهارمین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده خواهد بود که دست به این اقدام می‌زند.

 

حضور بایدن و هریس در کنگره

سی‌ان‌ان گزارش داد «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به همراه همسرش وارد ساختمان کنگره شد. 

 

همچنین «کاملا هریس»، معاون بایدن نیز به همراه همسرش وارد ساختمان کنگره شد. 

 

تخلیه دیوان عالی آمریکا به علت تهدید به بمبگذاری

در حالی که تنها حدود یک ساعت به برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا باقی مانده است، برخی منابع از تهدید به بمبگذاری در ساختمان دیوان عالی این کشور خبر دادند.

 

بر اساس این گزارش، در پی این تهدید، ساختمان دیوان عالی آمریکا تخلیه شده است. 

 

بعد از این تهدید، تدابیر امنیتی در ساختمان دیوان عالی تشدید شده و نیروهای بیشتری از گارد ملی در این محل مستقر شده‌اند.

 

بایدن و هریس سوگند یاد کردند

«جو بایدن» به‌عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهوری جدید آمریکا امروز -‌چهارشنبه- سوگند یاد کرد. 

 

قبل از آن هم «کامالا هریس» به عنوان معاون رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا سوگند یاد کرد.

 

وی اعلام کرد که به طور آزادانه و بدون هیچ تردید ذهنی این سمت را بر عهده می‌گیرد.

 

هریس نخستین زن و نخستین آمریکایی با تبار آفریقایی- آسیایی است که این سمت را بر عهده می‌گیرد.

 

اخبار,اخبار بین الملل,مراسم تحلیف جو بایدن
اخبار,اخبار بین الملل,مراسم تحلیف جو بایدن

متن سوگند رییس جمهوری آمریکا به این شرح است: "من رسما سوگند یاد می‌کنم که مسئولیت ریاست جمهوری ایالات متحده را صادقانه انجام دهم و تا جایی که توان دارم از قانون اساسی ایالات متحده پاسداری، حفاظت و دفاع کنم."

 

بایدن بعد از ادای سوگند در سخنانی گفت: امروز روز آمریکاست. امروز روز دموکراسی است. امروز روز احیاست. امروز ما ارج می‌نهیم پیروزی یک هدف را که همان دموکراسی است. در این لحظه دموکراسی برنده شد.

 

وی افزود: امروز هم زیر سایه خداوند همه گرد هم آمده‌ایم تا این پیروزی را جشن بگیریم. من از تمام اسلاف خود و شما متشکرم.

 

مراسم سوگند بایدن در حالی برگزار شد که مراسم امسال با دورهای قبلی بسیار متفاوت بود که این تفاوت هم از ویروس کرونا و هم از تهدید حامیان افراطی ترامپ ناشی شد و مراسم با تدابیر شدید امنیتی و تقریبا بدون حضور مردم اما با حضور ۲۵ هزار نیروی امنیتی برگزار شد.

 

در مراسم تحلیف تعدادی از شخصیت‌های سرشناس سیاسی آمریکا از جمله باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین، میشل اوباما، بانوی اول پیشین، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین، بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، جورج بوش و همسرش، مایک پنس، معاون ترامپ، میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا، چاک شومر، رهبر دموکراتها در سنا و بسیاری از سناتور و نمانیدگان مجلس حضور داشتند.

 

بایدن: امروز روز آمریکا و دموکراسی است/ اراده مردم شنیده شد

«جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از تحلیف در کنگره سخنرانی کرد. 

 

وی در این مراسم گفت: «امروز روزی برای آمریکا و دموکراسی است. امروز روز امید است. آمریکا از چالش‌های بسیاری برخاسته است. امروز نه پیروزی یک کاندید بلکه یک آرمان را جشن می‌گیریم. اراده مردم شنیده و اجرا شده است. بار دیگر آموختیم که دموکراسی ارزشمند و حساس است و اکنون دموکراسی به این نتیجه رسیده است.»

 

بایدن گفت: «به جلو که نگاه می‌کنیم، خود را ملتی می‌بینیم که باید باشیم و خواهید شد. از پیشینیان خود تشکر می‌کنم و می‌دانم که قدرت ملت ما و قانون اساسی‌مان اجرایی خواهد شد. من سوگندی خوردم که ابتدا جورج واشنگتن آن را به اجرا درآورد. مردم به تمامی ما متکی هستند. ما مردم می‌توانیم اتحادی بی‌مانند را ایجاد کنیم. در جنگ و صلح پیش رفته‌ایم و همچنان راه بسیار پیش رو داریم. کارهای بسیاری باید صورت بگیرد و دستاوردهای زیادی در پیش است.»

 

وی در ادامه گفت: «ویروس جهان را گرفته و بسیاری را به کام مرگ فرستاده. بسیاری شغل خود را از دست داد‌ه‌اند و تجارت‌های بسیاری از میان رفته است. باید با تروریسم داخلی، برترپنداری نژادسفید و ناعدالتی مبارزه کنیم.» 

 

بایدن تاکید کرد که روح خود را برای اتحاد آمریکا اختصاص خواهد داد و برای مقابله با بزرگ‌ترین دشمن این کشور یعنی نفرت و تشتت تلاش خواهد کرد.

 

وی افزود که واقعیت بی‌رحمانه نژاد‌پرستی در آمریکا که باعث تفرقه در این کشور شده است، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها است.

 

بایدن گفت که هر زمان که با هم متحد شدیم، توانستیم پیروز شویم. باید به هم به چشم همسایه نگاه کنیم نه دشمن. بدون وحدت، هیچ صلحی در کار نیست. ما خواستار خشونت نیستیم و باید مانند ایالات متده آمریکا با چالش‌ها رو‌به‌رو شویم.

 

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا گفت که سیاست‌ورزی نباید آتشی شعله‌ور باشد که هر چیز را در مسیر خود نابود می‌کند.

 

بایدن تاکید کرد که رئیس‌جمهوری همه آمریکایی‌ها خواهم بود. 

 

وی افزود: «وضعیت کنگره به جنگ داخلی کشیده بود و با این حال دوام آوردیم و اکنون اینجاییم. سال‌ها پیش هزاران زن تظاهرات کرده و اکنون راه آنها را ادامه می‌دهیم. روزها پس از یورش به کنگره. آن‌ها خیال می‌کردند که می‌توانند با خشونت دموکراسی را خاموش کنند. این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد، نه امروز، نه فردا و فرداهای پس از آن. اگر کسی با من مخالف است عیبی ندارد. این یعنی دموکراسی! تفاوت آرا یعنی دموکراسی. به همان اندازه که برای موافقانم کار می‌کنم برای مخالفانم چنین می‌کنیم. سنت آگوستین زمانی گفت که مردم انبوهه‌ای هستند که هدفی مشترک آن‌ها را گرد هم می‌آورد. هدف مشترک ما آمریکایی‌ها چیست؟ افتخار، فرصت، دموکراسی و همچنین حقیقت!»

 

وی همچنین گفت که بسیاری از مردم آمریکا به آینده با تردید نگاه می‌کنند و نگران شغل‌های خود هستند.

 

به گفته بایدن، اگر بتوانیم روح خود را باز کرده و قلب خود را بگشاییم، می‌توانیم بر اختلاف‌نظرها غلبه کنیم. ما در کار و وظیفه‌ای که پیش رو داریم، به هم نیاز داریم.

 

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور گفت که اگر در کنار هم باشیم، می‌توانیم از این زمستان سخت عبور کنیم.

 

وی افزود که ما به دنبال تعامل با تمامی جهان هستیم و پیوندهای از میان رفته را بار دیگر احیا می‌کنیم. 

 

وی افزود: «بیایید یاد کسانی که به خاطر پاندمی از دست دادیم گرامی بداریم، به یاد کسانی که جا مانده‌اند، زنان و کودکان و همسران. اکنون زمان آزمایش است. دموکراسی در بوته آزمایش قرار دارد: تغییرات اقلیمی و نابرابری. اکنون زمان جسارت است چراکه کارهای بسیاری باید صورت بگیرد. ما را مورد قضاوت قرار می‌دهند که چطور این بحران‌ها را پشت سر گذاشتیم. در این ساعات دشوار، باید بتوانیم مسئولیت خود را برعهده بگیریم و فصل جدیدی از تاریخ آمریکا را رقم می‌زنیم. بیایید سهم خود در تاریخکشورمان را ایفا کنیم و زمانی که زمان مرگ‌مان رسید بچه‌هایمان بگویند که تمام تلاش‌مان را کردیم و زمین را بهبود بخشیدیم. در برابر شما و مردم وعده می‌دهم که از قانون اساسی دفاع کنیم، از دموکراسی و آمریکا. ما فصلی جدید مبتنی بر امید و روشنی و صداقت را شکل می‌دهیم. این داستانی باشد که ما را پیش ببرد.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------